Toimeentulotuen perusosaan 100 euron korotus
Elinkustannusten nousu ajaa puoli miljoonaa suomalaista yhä syvempään ahdinkoon. Toimeentulotuen perusosaan on nopeasti saatava 100 euron korotus, jotta pahimmasta ahdingosta selvitään. Hallitusta on painostettava tekemään päätös, jolla turvataan edes kohtuullinen toimeentulo. Hallituksen on myös peruttava suunnitelmat palvelumaksujen korotuksesta.
Kansalaisjärjestöt osoittivat mieltään eduskuntatalolla sosiaalisen oikeudenmukaisuuden puolesta. Leipäjonot eivät ole oikea tapa hoitaa sosiaaliturvaa. Perusturva on saatava sellaiselle tasolle, että ihminen pystyy itse ostamaan ruokansa kaupasta. Toimeentulotuen varassa eläviä ihmisiä on kasvatettu kepillä jo aivan liian kauan. Nyt on aika osoittaa jo edes hieman inhimillisyyttä.
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleinen tietosuoja-asetus (GDPR) edellyttää perusteltua syytä henkilötietojen säilyttämiselle sekä sitä, että tietoja säilytetään mahdollisimman lyhyen aikaa. 115 |
| Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Mikään ei muutu, jos kaikki ovat hiljaa.
Tämän adressin tekijä ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman?
Muita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Tarjoamme ilmaisen sivutilan nettiadresseille. Käyttäjiemme luomiin adresseihin viitataan päivittäin tiedotusvälineissä, joten nettiadressi on tehokas väline, kun haluat saada asiallesi suuren yleisön ja päättäjien huomion.