Auta ruandalaista äitiä ja hänen tytärtään jäämään Suomeen
Hän on tullut äitinsä kanssa Suomeen vuonna 2008. Käynyt Turussa alakoulua 4 ½ vuotta. Hänen koulumenestyksensä on ollut kiitettävää. Mutta suureen ja merkittävään juhlaan lankesi suomalaisen yhteiskunnan byrokraattisen ja empatiavajetta potevan virkakoneiston synkkä kalmanhajuinen varjo: Äiti, Alphonsine, on saanut maasta käännyttämismääräyksen Ruandaan, missä häntä odottaa vähintäänkin vankilatuomio - kenties hengenmenetys.
Lapsi saa viimeisimmän tietoni mukaan jäädä Suomeen. Ihmettelen tämän "ihanan" Lottovoitto-maan virkamiesten moraalia. TÄNÄÄN ON ÄITIENPÄIVÄ: Onko Äitienpäivä vain ihonväriltään suomalaisiksi tunnistettavien äitien juhlapäivä? Voisiko Suomessa toimivan Katolisen kirkon Helsingin hiippakunnan piispa Teemu Sippo saada aikaan karkotusmääräyksen peruuttamisen?
Tiedän, että Turun Maarian seurakunnassa on ruandalaisperheelle annettu apua niin paljon kuin se on ollut mahdollista. Nyt on minun mielestäni Katolisenkin kirkon vuoro asettua puolustamaan ääntä vailla olevien jäsentensä oikeutta jäädä asumaan turvalliseen Suomeen. Turun Pyhän Birgitan ja autaan Hemmingin seurakunnalla on tämän ongelman rkaisussa oma merkittävä roolinsa. Minä olen vain riviseurakuntalainen, joka tänään äkkiä heräsin kyselemään, voinko mitään tehdä tässä asiassa. Nyt vetoan kaikkiin teihin turkulaiset katolilaiset. Annammeko byrokratian tuhota Suomesta turvapaikkaa etsineiden elämän. 10-vuotias tyttö ei ansaitse tulla suomalaisen kyynisyyden ja tunteettomuuden uhriksi - tuskin hänen äitinsäkään.
Kaikesta päätellen tyttö, josta nyt Suomen viranomaiset ovat tekemässä orpoa, on omalta osaltaan voimavara tulevaisuuden Suomessa, jos hän saa elää täällä yhdessä äitinsä kanssa. 10-vuotias lapsi elää käsitykseni mukaan yhtä kaikkein haavoittuvinta ikäkauttaan. Jos hänet nyt erotetaan äidistään, seeuraukset voivat olla arvaamattomat. Nyt tarvitaan meiltä kaikilta inhimillistä viisautta asian myönteisen ratkaisun aikaansaamiseksi.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/11252-seurakunta-pitaeae-karkoituspaeaetoestae-heitteillejaettoenae
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/11338-ruandalainen-lapsi-voi-jaeaedae-toistaiseksi-suomeen
Mika Viljanen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3342 Luotu: 27.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20383 Luotu: 20.03.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1835 Luotu: 10.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1687 Luotu: 22.03.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1192 Luotu: 01.05.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1452 Luotu: 10.12.2024
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
473 Luotu: 09.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
319 Luotu: 19.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
505 Luotu: 01.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
255 Luotu: 13.04.2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
255 Luotu: 09.04.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2485 Luotu: 15.07.2023
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
241 Luotu: 13.04.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1004 Luotu: 13.12.2024
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
225 Luotu: 13.04.2025
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
218 Luotu: 18.04.2025
Kyöpelivuori-munat takaisin kauppoihin
209 Luotu: 18.04.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2862 Luotu: 05.05.2024
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
8217 Luotu: 05.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
645 Luotu: 13.03.2025