Mainos: Parhaat lehtitarjoukset / Tieteen kuvalehti - 2 lehteä + satelliittisääasema (4,90 €)

Adressi | Allekirjoitukset (1787) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Eläinkokeet helvettiin

Asiallista keskustelua adressista Eläinkokeet helvettiin.

Adressit.com:n ylläpito

#1

Mitä järkeä on testata tuotteita eläimillä, kun eiväthän ne reagoi jokaiseen asiaan samalla tavalla kuin ihmiset. On paljon luotettavampiakin keinoja testata mm. meikkejä kuin eläinkokeet. Eläinkokeet ovat täyttä eläinrääkkäystä.
Tanja Heikkilä (Vantaa , 3.12.2006 11:25)

#2

Lääkkeitä pitäisi ainakin saada testata eläimillä: muutaman rotan voi mielestäni uhrata ihmisten terveyden/hengen vuoksi. Meikkien testaamisesta en osaa sanoa.
Pauli Laine (Helsinki, 4.1.2007 10:13)

#3

Minusta mitään eläimiä ei tulisi käyttää MISSÄÄN kokeissa. Minua niin tympiii kun on jo niin moni eläin menehtynyt tuollaisen takia *huoh*. Ihmiset voisivat rakentaa jonkun "hököttimen" jolla niitä voi testata :D.
Sanna C:C:C: (Oravainen, 7.1.2007 13:16)

#4

Pauli Laine; minusta ei ole järkeä testata niitä lääkkeitä esim. rotilla, sillä ne saattavat toimia eri tavalla rotassa kuin ihmisessä.
Sanna Hööfgreen (varkaus, 8.1.2007 20:00)

#5

Toisekseen, onko kukaan ajatellut minkä takia on syöpää, lintuinfluenssaa jne.?

Ihmisiä on LIIKAA! Fiksuina poikina sitten kehitellään ties mitä lääkkeitä, jotta saataisiin ihmiset pysymään elossa. Kaikki nämä sairaudet on tarkoitettu karsimaan ensisijaisesti heikot pois ja pitämään maailma tasapainossa. Mitään lääkkeitä ei tarvitsisi kehitellä (siis sellaisia, jotka estävät tappavat taudit jne.), luonto pitää kyllä huolen omistaan.

Siis jotta edes osa säilyisi, on turhat karsittava pois koska muuten on liikaa. Kyllä se vara veneenkin jossain kohtaa kaataa.

Ihmisten typeryys sitten ihmetyttää. Ollaan olevinaan fiksuja kun on opiskeltu 20 vuotta, mutta ei tajuta yhtä yksinkertaista asiaa.
Niina Hannula (Hämeenlinna, 9.1.2007 23:26)

#6

Samaa mieltä kun niina. Ihmisiä on liikaa, mutta silti pitää tappaa eläimiä kaikenmoisissa kokeissa tyhjänpäiten. Ja eläimet ei välttämättä edes reagoi samanlailla kun ihmiset. *huoh*
Elina T. (Toijala, 10.1.2007 21:33)

#7

Olen täysin samaa mieltä.Eläimillä ei pitäisi testata lääkkeitäkään.Ihminen on muutenkin jo kiusannut tätä planeettaa tarpeaksi,ei se enää ansaitse lisää elinaikaa.

Mihin tämä maailma on menossa?
Aino Väisänen (Kuopio, 13.2.2007 21:19)

#8

Niina Hannula:
Olisitko samaa mieltä, jos itse sairastuisit tai jos läheisesi sairastuisi johonkin vakavaan sairauteen ja tietäisit, että loppu tulisi pian? Hätääntyisitkö? Ajattelisitko sen olevan ihan ok? Vai haluaisitko kenties saada kaiken mahdollisen hoidon ja jäädä henkiin? Haluatko rinnastaa rotan hengen äitisi henkeen?

Ah, tunteisiin vetoaminen.
Inka Niemi (Pornainen, 20.2.2007 22:22)

#9

Inka Niemi,
loppu tulee joka tapauksessa jossain kohtaa, toisilla aiemmin ja toisilla myöhemmin. Kysymys itsellesi: kannattaako kärsimystä pitkittää?

Ja olen edelleen sitä samaa mieltä. Äidilläni on vakavia sairauksia, sekä kaksi läheistä sukulaistani tekee tälläkin hetkellä kuolemaa, elinaikaa ei ole kauaa. Voin myös kertoa, että toinen veljeni on kuollut - tunteisiin vetoamisesi on turhaa. Eipä pelastettu häntäkään, vaikka ns. tärkeitä kokeita onkin tehnyt. Ehkä minulla ei sitten ole juuri tunteita, tai sitten olen vaan saanut tarpeekseni tyhmistä ihmisistä.

Älä käytä vertausta rotta=äiti. Yhdellä rotalla ei testata uutta lääkettä, ei riitä kaksikaan rottaa.

Voin myös sanoa, että mikäli sairastuisin vakavasti, en halua "kaikkea mahdollista hoitoa ja jäädä henkiin". Kaikilla on loppujen lopuksi paremmin, kun ei tarvitse maksaa mielettömiä kuluja ja tehdä itsestään hermorauniota yhden täyden vihanneksen takia. Ja mikäli joutuisin esim kolariin, luulisin että minua voidaan hoitaa samalla lailla, vaikka eläinkokeet olisivat kielletty tai edelleen laillisia. Vai pitääkö kaikki eläinkokeisiin perustuvat kieltää samalla kun eläinkokeetkin? Minun puolestani lääkkeitä, jotka on ehkä aiemmin testattu eläimillä, voidaan edelleen myydä mutta eläinkokeet lopettaa. Toisaalta testejä voitaisiin tehdä vaikka pedofiileillä ja raiskareilla, ne sentään olisivat ansainneet kyseisen kohtelun aivan täysin. Koe-eläimen ei tarvitse kuin syntyä, ja se on siinä, ne eivät ole pilanneet kenenkään elämää toisin kuin edellämainitut.
Niina Hannula (Hämeenlinna, 9.3.2007 23:09)

#10

älkää meikatko...ei niitä meikkejä silloin tehdä ja ei pupu saa huulipuikosta silmäänsä
Simo H (Kuopio, 10.3.2007 06:55)

#11

Kerrot ääripäästä ja kolaireista ei edes puhuttu missään vaiheessa. Öh, tiedäthän, sinutkin on rokotettu ja näinollen olet saattanut säästyä monelta taudilta. Jap, minustakaan ei ole oikein pitkittää esim. kuolevan syöpäpotilaan tuskaa, mutta jos tauti on kokonaan parannettavissa, niin miksi jättää potilas kuolemaan. Minä ainakin valitsisin elämän, niin tekee moni muukin.

Tuo äiti-rotta-juttu oli lähinnä töräytys noihin ihmiskokeisiin. Voittehan itse ilmoittautua vapaaehtoisiksi jos munaa löytyy. Harmi vain nuo jäävät aina vain uhoamisen asteelle.

Varmaan suakin sylettää, kun joudut eliniänodotteen mukaan elämään 80-vuotiaaksi asti eläinkokeiden takia! Kamala. Näin sitä käy kun on kehittynyt lääketiede. Onhan siinä huonojakin puolia mm. ihmislajin rappeutuminen.
Inka Niemi (Pornainen, 18.3.2007 22:01)

#12

Se et testataanko niitä meikkien vai sairauksien takia on aivan eri asia vaikkakin mielestäni molemmat väärin! Kokeissa useimmin käytetyt eläimet joita ovat jyrsijät saattavat ragoda joihinkin aineisiin aivan eri tavalla kuin ihmiset jolloi kokeita testataan aina vain uusilla koe-eläimillä.
Se että meikeissä käytettäiä aineita testataan eläimillä on aivan älytöntä.. miks niitä tarvii ylipäätään edes tehdä!?!?! Onneks on olemassa vielä joitain viisaita ihmisiä jotka arvostaa eläimiä ja valmistaa mm. meikkejä ilman eläinkokeita! kiitos näille ihmisille!

ja se vielä et jos haluaa saada nää adressit joidenkin huomioitaviks ni kannattaa perustella kannat hyvin.. Kokemusta on hylätyistä adresseista koska niissä asiaa ei ole selitetty tarpeeksi hyvin!!
Jet jou (Pori, 27.4.2007 21:34)

#13

no hei oliskos se sit hyvä jos tuhansia ihmisiä kuolis vaan koska yhtä rokotetta ei viitsitty kokeilla muutaman Rotan hengellä
aaro koskivirta (kotka, 28.4.2007 23:27)

#14

Tuhannet ihmiset ei kuolis vaikka jotai rokotetta ei testattaisikaan eläimillä!!! Ihmiset ja eläimet reagoi niin eri tavalla eri aineisii.. esimerkiks penisiliini ja kortisoni todettiin eläinkokeitten avulla vaarallisiks ja sitä ne onkin ELÄIMILLE mut ei ihmisille! Sitä paitsi vaan pieni osa eläimillä testatuista aineista on lääketieteelle hyödyllisiä.. ja osa niistäkin "hoidoista" joita löydetään ovat täysin hyvillä ja terveellisillä elämäntavoilla parannettavissa!
Koska erilaiset lääke firmat kilpailee keskenään tuotteiden myynnissä ni ne ei voi paljastaa toisillee aineita jotka on testattu ja todettu vaarattomiksi tai vaarallisiks joten kaikki aineet testataan moneen kertaa vaan RAHAN takia.. En mä ymmärrä mitä järkee siinäki sit on!!!!
Ja te joilla on lemmikkejä miettikää jos teidän oma koiranne vaikka laitettaisiin pieneen häkkiin ja niitä silvotaan kirurgisesti, altistetaan säteilylle, poltetaan, haavoitetaan, altistetaan hermokaasuille, myrkytetään kuoliaaksi erilaisilla tuotteilla, altistetaan psykologiselle stressille ja pelolle. Sitä niille koe-eläimille tehdään!
Jet jou (Pori, 3.5.2007 10:21)

#15

http://www.oikeuttaelaimille.net/galleria/elainkokeet


kattokaa nyt mitä niille on tapahtunu.ne on ihan viattomia eläimiä ja joutuu kärsiin noin.ja parissa kuvassa vielä ihmiset hymyilevät ja nauravat kun jotain eläintä rääkätään.sairasta sanon mä
mari ojala (vaasa, 12.5.2007 19:56)

#16

Ei näin ihmiset, ei näin. Menkääpäs eläintensuojeluintoilija-hipit sanomaan diabeteksen ym. taudin omaavalle että vastustatte eläinkokeita, vaikka ilman eläinkokeita tällä henkilöllä ei olisi minkäänlaisia lääkkeitä. Sanokaa että tämän ja tuhansien muiden ihmisten elämä ei ole yhtä arvokasta kuin muutaman hiiren elämä. En usko että kukaan teistä pystyisi siihen.
Ja jos ne eläinkokeet poistettaisiin, niin kenellä ne kokeet pitäisi tehdä? Ihmisilläkö?
Ja sitten vielä tämmöinen näkökanta. Ajattele että sinä sairastuisit johonkin tautiin, jolle oltiin kehittämässä lääkettä. Lääkkeen kehittäminen loppui kuitenkin koska lääkettä varten piti tehdä eläinkokeita ja ympäristöaktivistit olivat vaatineet eläinkokeiden kieltämistä. Sinulle sanottaisiin vain: sori sun elämäsi ei oo sen arvosta että me voitaisiin tehdä kokeita jyrsijöillä. Tämän jälkeen kuvittele vielä että muutama sinulle tärkeä ihminen on tuossa asemassa ja sinä itse olet ollut mukana vaatimassa eläinkokeiden kieltämistä.
Siinä on teille miettimistä.
En allekirjoita.
Esa Nahka (Helsinki, 13.5.2007 12:18)

#17

Kaunis ajatus, mutta tässä on peri hyvin pahaa epäkohtaa

1) kelle tämä viesti oikein on suunnattu? Tuskin kenenkään mielestä eläinkokeet ovat kiva juttu, mutta kenen ajattelitte ne kieltävän yhden adressin takia? Eläinkokeissa on mukana kaikki kansainväliset lääkeyritykset, kosmetiikkafirmat, biologian, psykologian yms. tutkijat ja paljon muita
2) Joitain lääkkeitä on pakko tehdä. En tarkoita mitään syöpälääkkeitä tms. vaan kaikkia sellaisia rokotuksia mitä annetaan esimerkiksi puolivuotiaille lapsille. Haluaisitko antaa oman puolivuotiaan lapsesi koekaniiniksi eläinten sijaan?
Saara halme (Kauniainen, 12.7.2007 19:50)

#18

Kannatan! Vastedes eläinkokeet tulee suorittaa aktivisteilla ja hipeillä, ym.! Heistä on vähemmän hyötyä kuin esim. rotista. Ja ovathan he kuitenkin niin eläinten puolella, että suostuvat jopa kuolemaan niiden puolesta.

=D
Johann Wolfgang Von Goethe (Grani, 13.7.2007 09:49)

#19

Niina Hannula
--->
En itse hyväksy eläinkokeita, en MISSÄÄN yhteyksissä. Ne ovat väärin, ja kaikenlisäksi-kuten monesti jo todettu-epäluotettavia. Olen myös kasvissyöjä, enkä käytä nahkaisia tms vaatteita/asusteita. Kuitenkin mielipiteesi herätti minussa ihmetystä. Tottakai lääkkeitä voi kehitellä tarpeeseen, et taidakaan tietää aiheesta henkilökohtaisesti, tai lähipiiristäsi?
Olisiko mielestäsi parempi, että esimerkiksi vakavasti hoitovirheen takia kivulias, kärsivä ihminen, joka ei edes lääkkeiden avulla ei pysty elämään normaalia elämää, esimerkiksi ei itse pysty nousemaan sängystä, laskeutumaan siihen, ei pysty istumaan tuolilla, jossa ei ole keskellä reikää (eli "wc-pytty malli"), joutuisi olemaan ilman lääkkeitä, jotka kuitenkin lievittävät kipua sen verran, että ko. henkilö pystyy tekemään des jotain muuta kuin itkemään ja huutamaan kivusta?

Eläinkokeet voi kuitenkin korvata geenitekniikalla, joka on todettu testeissä paremmaksi ja luotettavammaksi kuin eläinkokeet. Ongelma onkin vain raha.

JOTEN: Mielestäni lääkkeitä saa kehitellä, niitä vain voisi kehitellä muilla tavoilla kuin eläinkokeilla, eikö vain?
Johanna Ahonen (Jyväskylä, 14.7.2007 19:06)

#20

Kompromissi:
Kloonaustekniikan käyttö eläinkokeiden ohella.
Johann Wolfgang Von Goethe (Grani, 16.7.2007 10:38)

#21 Kauheaa

Miettikää miltä teistä tuntuis jos teillä kokeillaan huulille tarkoitettua tököttiä Että "Mitäköhan tapahtuujos sitä laittaa silmään?" Ehkä joku rupee tunkee huulipunaa silmiinsä!!! tän vuosisadan alussa joku tutkijamies teki kokeita apinoilla. Hän todisti että ihmisen kasvatuksessa tärkeä osa on rakkaus hän erotti pieniä apinanpoikasia emoistaan ja teki niillä kokeita. Aluksi kokeet olivat juuri juuri hyvän maun rajoilla sitten hänen vaimonsa kuoli ja hän muuttui oudoksi hän oli kokeillut mitä tapahtuisi jos hän saisi orvot apinanpennut luulemaan rautalanka nukkea emokseen. Sitten hän kokeili mitätapahtuu jos hän lukitsee apinanpentuja vuodeksi johonkin pimeään häkkin josta se ei pääse pois. Ja tutkiessaan hän huomasi että rautalanka emon kasvattamat pennut eivät pystyneet lisääntymään. Hän kehitti "raiskaustelineen" että ne apinatlisääntyisivät vaikka väkisin. Hän sai paljon hyvää aikaan mutta hänen kokeensa olivat julmia!!!!! Kumman valitsette: Ihmiset olisivat joka tapauksessa keksineet kasvattaa lapsiaan kuin kuuluukin rakkauden kanssa ja apinat olisivat säästyneet vaise mitä tapahtui!!
Krista 12v (Vantaa, 6.8.2007 20:21)

#23

ihminen on hirvee raakalainen koska käyttää eläimiä vaa jonku lääkkeen kehittämiseen joka estää ilmavaivoja eläinkokeet pitäis lailla kieltää
juhani pamppanen (aurinkokunta, 24.10.2007 15:01)

#24

eli jossei niitä testata ja tappaa ihmisiä markkinoilla
rasisti kuikka (jossain, 9.11.2007 20:06)

#26 Järki käteen

Niimpä, eläinparat. Ei eläimillä saa testata meikkejä. Se on julmaa!!!
MUTTA jos kyse on lääkkeestä, joka voi pelastaa useita ihmishenkiä, ja sitä testataan abaut 10 rottaan (rotta parat) niin asiaan voi ehkä tehdä poikkeuksen.
Anna Lehtonen (Espoo, 10.12.2007 16:57)

#27

kyllä se on väärin että ne testaa eläimiin kaiken maailman meikkejä sun muita tököttejä vain sen takia että ihmiset saa meikata! olen Annan kanssa samaa mieltä että voin poiketa lääkkeitten kanssa..
Kaisa Ritatörmä (Saarenkylä, 5.1.2008 22:20)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa

Parhaat lehtitarjoukset | Kaikki lehtitarjoukset

Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.

Muut mainokset

Viime aikojen suosituimmat adressit
25.12.08 VR:n hinnankorotusta vastaan
30.09.08 Aseiden totaalikiellon vastusta
09.12.08 Astrid thorsin ideoima uusi ulk
01.06.06 Kannabis lailliseksi
26.11.08 Keski-Pohjanmaa etelään/ Meller
05.01.09 Lammin liikuntakeskukseen katso
05.11.08 Kotihoidontukea nostettava !!!
05.01.09 Ismo ja Seppo show useammin tel
27.12.08 Lääkekannabis kipupotilaiden kä
04.01.09 Teollisuusjätteiden kaatopaikka
28.07.06 Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
05.01.09 Vanhusasiavaltuutetun viran ja
15.12.08 EI kallista ja valmistuessaan v
17.05.06 Raiskauksille kovempi tuomio!
27.11.08 Ammatillisten perustutkintojen
19.10.08 Topshop Suomeen
28.12.07 Ilotulitteet pois vapaakaupasta
21.11.08 Elinkeino- liikenne- ympäristök
18.12.07 Oulun tulee luopua Kallioparkis
14.12.08 Rädda järnvägsbron-Säilyttäkää
18.12.08 Lakritsapiippuja ei saa kieltää
19.11.08 100 000 vastaan Itä-Suomen hovi
17.05.08 Sähköautot vapautettava dieselv
29.12.08 Ilotulitteiden myynti kiellettä
06.01.09 Gazan ja Palestiinan Kansan Puo
Uusimmat adressit | Suosituimmat
08.01. Koira pois pakkasesta!
08.01. Aleksanterin koulun Himos-vuoren
08.01. DNA boikottiin
08.01. Tukea Israelin Gaza-operaation me
08.01. Sarasvuo vittuun Fight Clubista
06.01. Gazan ja Palestiinan Kansan Puole
05.01. Lammin liikuntakeskukseen katsomo
05.01. Kerrostalokompleksia vastaan -Ylö
05.01. Ismo ja Seppo show useammin telev
05.01. Vaatimus velkojen vanhenemista ko
05.01. Ilotulitus ammattilaisten tehtävä
05.01. Vanhusasiavaltuutetun viran ja to
04.01. Eduskuntatalosta keskustakirjasto
04.01. Teollisuusjätteiden kaatopaikka e
04.01. Suomen ilveskanta alas
03.01. Katso tänään huomista positiivise
02.01. Tampereen Lääkäriasema Mehiläisen
02.01. Muovivaipat alas markkinoilta jät
02.01. The new official NHL Eastside Hoc
02.01. Ilotulitteiden myyminen sallituks
01.01. Kaupinmettän hakkuut pitää lopett
01.01. Susikannan pudotus puoleen
01.01. Suomi24/mainostajat boikottiin ra
01.01. David icken teoksia suomen kirjas
31.12. Siviilipoliisit pois Suomen liike
Viimeksi kommentoitu | Näytä viestit
09.01. Koira pois pakkasesta!
08.01. Ilotulitus ammattilaisten tehtäväk
08.01. Kiinan turkistarhaus inhimillisemm
08.01. Raiskauksille kovempi tuomio!
08.01. Lopettakaa elÄinrÄÄkkÄys ja elÄink
08.01. Eduskuntatalosta keskustakirjasto
08.01. Ilotulitteet pois vapaakaupasta
08.01. Aseiden totaalikielto Suomeen
08.01. Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
08.01. Rick Astley Suomeen keikalle
08.01. Adressit.comiin ikäraja!
08.01. Suomen ilveskanta alas
08.01. Serranoksen Perhe, tuotantokaudet
08.01. Pornosivut pois netistä!
Uusimmat viestiketjut | Suosituimmat
07.01. Outoa sensuuria?
31.12. Yritykset sponsoroimaan vanhushoi
31.12. Urheilu pois sanomalehdistä
18.12. Förbjud mot korkade politiker oc
16.12. Jalkaväkimiinat takaisin!
13.12. Alkolukko pakolliseksi
12.12. Alkoholi saatavuus rajoitettava t
12.12. Ulkomaalais laki/- rasismi
08.12. Lopettakaa elÄinrÄÄkkÄys ja elÄin
06.12. Kiitos Pelastahenki-adressin julk