Keskustelu /Hamina - Vaalimaa vt 7, rekat pois tienvarsilta !
liikenteen määrä kasvaa 7 tiellä jatkuvasti ! Vaikka Venäjän tulli toimisi kuinka hyvin ei liikennemäärät tiellä vähene. Rekkajonot ovat tiellä varmasti vuosia.
Ainoa oikea ratkaisu on aloittaa välittömästi moottoritien rakentaminen Vaalimaalta - Loviisaan (moottoritie välille Pietari-Turku on suunnitelmissa jo )
Leena Luhtanen ja sd. ovat kuitenkin tätä väliä boikotoineet ja tiemäärärahat on ohjattu muualle, lähinnä Helsinkiläisten mökkimatkoja ajatellen Savoon. Myös nykyisen liikenneministerin (sd) äänestäjä alue on nyt etusijalla !!!!
mikko kontra (hamina, 5.12.2006 20:22)
#2 susiraja ei ketää kiinnosta
vaalimaan tie ei paljoo uudenmaan käyttäjiä kiinnosta. ensimmäinen uhri tuli jo eikä ole viellä edes jäätä ja lunta,entäs sitte talvella? venäläisistä osa jättää hätävilkut pois jonojen päistä,ja toiset kärryt on päin v..... pysäköity. ukot pomppii ilman heijastin liivei tiellä. kyllä satamissa liivit on pakollisia kaikilla mutta eihän niitä kannata käyttää tienvarsilla,parempi mustatasut.
harri viklund (kotka, 20.10.2007 10:31)
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy