Mainos: Parhaat lehtitarjoukset / Kunto Plus - 2 numeroa + pilates-setti tai dieettivaaka (5,90 €)

Adressi | Allekirjoitukset (332) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Tupakka kieltoon Suomessa

Asiallista keskustelua adressista Tupakka kieltoon Suomessa.

Adressit.com:n ylläpito

#1

Tämä on kyllä hyvä asia mutta mikä meteli siitä tulisi kun myynti loppuisi
Joonas Solla (Anjalankoski, 16.1.2007 21:11)

#2

Ajatus kuullostaa aluksi hyvältä, mutta mietitäänpä asiaa vähän pidemmälle. Suomeen tulisi salakuljettajia ulkomailta. Olisiko se sitten hyvä asia. Tupakasta riippuvaiset olisivat valmiit tekemän mitä tahansa saadakseen tupakkaa. Maamme joutuisi kaaokseen. Vankilat täyttyisivät aika nopeasti. valtion talous ei kestäisi sitä. Jos ptää valita joko nykytilanne tai tupakkakiellon aiheuttama tilannen, mä valitsen mielummin nykytilanteen.
Ahti Hietanen (Vantaa, 21.1.2007 15:43)

#3

Se on totta, vaikka itse tupakoin ja olen opiskelija, kannattaisim tupakoinnin boikotoimista. Mutta.... Aina on mutta, asiat on näin, suurin osa tupakoitsijoista ei näe kantaa tällä lailla, sitä paitsi, tupakkaa saa jatkossakin vaikka se kiellettäisiin. Opiskelijoilla menisi enemmän rahaa siihen tupakin hankkimiseen...
(tämä on vain arvio, mutta eihän sitä koskaan tiedä...) =)
Henry Konttila (Sahalahti, 3.2.2007 01:36)

#4

tupakointi vie vuodessa 19000 sivullista hautaan, eikö se ole murha?
Henkka S (Hyvinkää, 15.2.2007 12:32)

#5

itse olen opiskelija ja en tupakoi tai juo alkomahoolia... mutta rahat ei silti riitä...että se siitä kohdasta...vaikkakin olen sitä mieltä että savuton maa paras maa...tupakan tilalle vaan nuuska...saa sen hengen iteltään silläkin
Simo Hämäläinen (Kuopio, 28.2.2007 01:22)

#6

Voi luoja miten säälittävää! Kenelle se kuuluu jos joku polttaa tupakkaa ja myöhemmin kuolee siihen!
Jay Apple (Helsinki, 3.3.2007 17:14)

#8

*Tupakka on jokaisen oma asia vittu,haistakaa paska vitun mulkut ja imekää munaa...saatana! Vitun pellet ette edes tajua mitä tupakka merkitsee Esim.minulle teille se onkin ehkä vain joku vitun porkkana minulle se on *****************************
Joten vitun pellet Haistakaa paska EN ALLEKIRJOITA!*

joo kyl se huomaa et suuri osa jotai 10v muksuja tota tupakkaa kannattaa... xD
Toni Kujamäki (Tammela, 3.4.2007 15:18)

#9 Mitä P*skaa

Tupakoikaa itse kauemmmin. Ei se lopettaminen niin helppoa ole ja sitten syyllistytään salakuljetuksiin ym muihin rikoksiin ja taas lisää duunia poliiseille ym. AJATELKAA V*TTU VÄHÄN! ps. PANKIT TIENAA KU NE ANTAA LAINAA PÄLLIT!
Nico Levander (helsinki, 9.6.2007 18:14)

#10

En väitä et tupakka pitäs kieltää mut sitä vois silti rajottaa edes sillee et olis alueit mis ei sais polttaa. Tai toisin päin et olis alueet mis saa polttaa, koska kuten joku ylempänä mainitsi et tupakka tappaa myös monta semmost ihmist jotka ei polta. Siin "savus" vai miks sitä sanotaankaa mitä tupakoitsija vetää sisäänsä on vähemmän kaikkii vaarallisii ainet ku siin mitä siit tupakan toisest pääst tulee. Eli sivulliset siin vaaras on. En tiedä kuimmoni on huomannu mut ainaki tääl turus on bussipysäkeil polttaminen kiellettyy eikä oo kauheen kivaa olla siin samal pysäkil jonku kans ketä polttaa ku en erityisemmin siitä tupakansavusta pidä.

Mul on monta kaverii ketkä polttaa ja mul on ihan sama polttaako vai eikö polta mut kun ne polttaa ni sitä ei tarttis tehä siin mun nenän edes. Mielummin kuolisin siihen et ite poltan ku siihen et toiset polttaa.

Bussipysäkkien lähiympäristöön kattoo ni huomaa että ihankuin tumpakantumpeista olis syntyny uus rikkaruoho, kyllä niitä aikas paljon sieltä maasta usein löytyy. Ylimääräst roskaamistahan se on, mutta omasta kokemuksestani olen huomannut että usein niit roskiksia ei oo siellä mis niit eniten kaipais.

Lisään sen verran, että vaikka en ite polta uskon silti sen et tupakast irtipääseminen on yks vaikempii asioit maailmas. Tosin se riippuu paljon ihmisest ja sen hetkisest elämäntilanteest, et ehkä kaikkein synkimpinä aikoina sitä tupakkaa menee eniten koska siit saa paremman olon, tai näin muitten kokemusten perusteella luulisin.

Eli näitä haluaisin: Alueet jossa saa polttaa, ettei sivullisille koituisi ylimääräisiä vahinkoja muiden polttamisen seurauksena (ja me savuttomat voisimme nähdä sen verran vaivaa kiertääksemme nuo savulliset alueet), tai jos edellinen ei onnistu, voisivat tupakoitsijat vaivautua kävelemään viitisen metriä bussipysäkiltä poispäin polttamaan sen tupakan ettei muut kärsisi, sekä enemmän roskiksia, eikä pelkästään tupakantumppien taki vaan yleisen puhtauden vuoksi.

En allekirjoita adressia koska kunnioitan tupakoitsijoita, mutta tämän verran neuvoksi; kyllä sitä lopettamista kannattaa ainakin kokeilla.
Jaakko Malmivirta (Turku, 12.6.2007 15:41)

#11 Ehkä...

Itse poltan, ja ajattelen asiaa sillä lailla, että aihe on sinällään ok. Olen yrittänyt lopettaa tupakoinnin monta kertaa, ja jos se kiellettäisiin, elämä olisi yhtä tuskaa. Olisin työkyvytön pitkän aikaa.

Yksi ratkaisu, mikä saisi ehkä edes osan tupakoitsijoista ajattelemaan myönteisesti aiheesta, olisi, että valtio kustantaisi kaikille vieroitushoidon. Nikotiinivalmisteet ja yksilöterapian tai tukiryhmät. Tupakasta kun ei ole vain se fyysinen riippuvuus vaan myös henkinen ja psyykkinen riippuvuus, ja ne tässä ne pahimmat ovat.
Mari Sourala (Tampere, 22.6.2007 12:48)

#12

Mikäköhän ajaa ihmiset holhoamaan toisia aikuisia ihmisiä?
Olivia Koirala (Espoo, 26.7.2007 17:42)

#13 EN ALLEKIRJOITA

holhoaminen saa riittää
tommi pakarinen (suomi, 15.8.2007 17:08)

#14

vaikka olen alaikäinen, en polta enkä tule ja olen samaa mieltä tupakan myymisen lopettamiseksi suomesta niin silti samallahan pitäisi kieltää kaiken maailman muut myrkyt mm. hajuvesi, käy joidenkin henkeen ja eikä aina olekkaan niin miellyttävän hajuista jos olet istunu hajuvettä käyttävän tyypin kanssa bussissa vierekkäin.
roope purhonen (hki, 1.9.2007 22:46)

#15

Se ei auttaisi yhtään, jos tupakan myynti suomessa kiellettäis. Itse poltan, mutta olen sitä mieltä, että se on pahasta eli en puolustele mitenkään sitä. Voishan olla, että ns. tapatupakoitsijat lopettaisivat tupakan polton, mutta sellaiset ihmiset, jotka on vuosia polttanut ihan vakituisesti, ei siitä luovu, vaikka myynti lopetettais. Sitä ruvettais tuomaan ulkomailta. Jos tupakan myynnistä tulis nyt laitonta se saattais ehkä sadan vuoden päästä olla tilastollisesti sama ku huumeiden käyttö, mutta loppumaan sitä ei saada koskaan. Annetaan niiden polttaa, jotka sitä haluaa. Antakaa meidän pilata terveytemme jos me sitä niin halutaan.
Elina Pisilä (Kalajoki, 10.9.2007 18:57)

#16 Mieti ensin muutama kerta ennenkuin lähetät.

Oletko ikinä kuullut sanaa KIELTOLAKI? En tiedä, onko adressin tekijä vajavainen vai tynnyrissä koko elämänsä asunut, mutta tupakan kieltämisessä kävisi niinkuin kieltolain aikana, eli rikollisuus ja salakuljetus lisääntyisivät helvetisti. Kun miettii, ennemmin tupakka kuin helvetinmoinen rikollisuus.
Antti S (Kankaanpää, 18.10.2007 15:25)

#17 Kukkahattutädit

Mitä ihmettä se teitä liikuttaa, jos joku tuntematon Jorma-Antero 75v. jostain Sodankylästä kuolee keuhkosyöpään? Tai mitä ylipäätään puututte toisten tupakointiin, tai yhtään mihinkään, jotka ovat käytännössä ihmisten henkilökohtaisia asioita ja päätöksiä. Luuletteko olevanne jotenkin parempia ihmisiä, kun ette tupakoi tai käytä alkoholia? Ja onko tavoitteenne tehdä koko ihmiskunnasta teidän kaltaisianne kukkahattutätejä? Naurettavaa touhua. Jos itse ette tupakoi ja lähipiirinne ei tupakoi, niin ok, mutta on se kumma, kun se vieraiden ihmisten tupakointikin kiinnostaa niin helkkaristi.

Suurin osa ravintoloistakin on nykyään savuttomia ja tämä laki on tehty juuri teitä täti-ihmisiä varten. Työpaikoilla on omat alueet tupakoitsijoita varten. Tupakka-askeihin on painettu kissan kokoisilla kirjaimilla uhkaavia lauseita tupakoitsijoiden "pelotteeksi". Eikö tämä jo riitä? Jos se tupakointi niin paljon haittaa, niin mikä pakko teidän on roikkua tupakoitsijoiden läheisyydessä?

Hankkikaa oma elämä ja lopettakaa turha itkeminen, kiitos.
Muumimörön Lipuminen (joku, 19.10.2007 15:55)

#18 Tuo oli hyvä juttu!

Aivan loistava idea, saisi lopettaa tupakoinnin! Itse en polta.
Aino Suvanto (Kaavi, 20.10.2007 23:14)

#19 En allekirjoita

Tiedän että joitakin ihmisiä ärsyttää se, että ihmiset tupakoivat, juovat, harrastavat kovaäänistä seksiä, hengittävät väärin, pureskelevat kynsiä, syövät väärin, pelaavat vääriä pelejä, harrastavat "väärää uskontoa", ovat "väärää seksualisuutta", mutta hei... Suomessa on niin paljon tupakoitsijoita ja ymmärsin sen olevan jo tupakoimattomille plussaa, että baareissa ei saa enää tupakoida. Tupakointi on jokaisen henkilökohtainen valinta, ja oma mielipiteeni on, että ei se kuulu kenellekään muulle, jos haluaa nauttia elämän pienistä nautinnosita. Loppu se tulee jokaiselle, sitten kun se tulee. Oma isoisäni on jo yli 80, mutta polttaa loppuun asti, eikä ole tupakan takia kärsinyt minkäänlaisista taudeista.

Jos se on savuttomille niin kamalaa haistella tupakansavua, miettikääs nyt. Ulkona on tonnikaupalla raitista ilmaa ja jos siellä bussipysäkillä joku savuttelee, mikä estää siirtymästä hieman sivummalle itsekin. Eivät ihmiset aina viitsi/jaksa/huomaa katsella ympärilleen ennen sytyttämistä, että olisikohan se kenenkään mielestä nyt vaiva, jos polttaisi savukkeen. Eikä sekään nyt käy, että kyselee ympäriltään ihmisiltä, että anteeksi, haittaako teitä jos poltan savukkeen?


Mitä ihmettä se teitä liikuttaa, jos joku tuntematon Jorma-Antero 75v. jostain Sodankylästä kuolee keuhkosyöpään? Tai mitä ylipäätään puututte toisten tupakointiin, tai yhtään mihinkään, jotka ovat käytännössä ihmisten henkilökohtaisia asioita ja päätöksiä. Luuletteko olevanne jotenkin parempia ihmisiä, kun ette tupakoi tai käytä alkoholia? Ja onko tavoitteenne tehdä koko ihmiskunnasta teidän kaltaisianne kukkahattutätejä? Naurettavaa touhua. Jos itse ette tupakoi ja lähipiirinne ei tupakoi, niin ok, mutta on se kumma, kun se vieraiden ihmisten tupakointikin kiinnostaa niin helkkaristi.

"Suurin osa ravintoloistakin on nykyään savuttomia ja tämä laki on tehty juuri teitä täti-ihmisiä varten. Työpaikoilla on omat alueet tupakoitsijoita varten. Tupakka-askeihin on painettu kissan kokoisilla kirjaimilla uhkaavia lauseita tupakoitsijoiden "pelotteeksi". Eikö tämä jo riitä? Jos se tupakointi niin paljon haittaa, niin mikä pakko teidän on roikkua tupakoitsijoiden läheisyydessä?"


Samaa mieltä kuin "Kukkatädit".
Tupakoin itse, vaikka ei se ole syy, eikä tekosyy mihinkään kirjoittamaani, mutta koen tupakoinnin vain tapana, inhottava tai ei. Jotkut napsauttelee niveliään, jotkut purevat kynsiään, jotkut juovat itsensä ympärihumalaan joka lauantai, jotkut katsovat salkkarit joka päivä, jotkut istuvat kitisemässä ihmisille asioista päivät pitkät internetissä...
Susanne Koljonen (Tampere, 21.10.2007 00:24)

#20 No huhhuhh...

Samantien vois sit pistää alkoholinkin pois myynnistä.... Mitä siitäki seurais... O_o
Jenna Nieminen (Hyvinkää, 9.12.2007 22:32)

#21

Olis kyl hyvä jos tupakka kielletettäs, mut se vaa on huono ko kaikki rupee valittaa ja hyvä ny ko siiin voi kuoolla monii ihamisii..
Oona Koski (Ylöjärvi, 12.12.2007 17:06)

#22 en allekirjoita

Koska minusta suomi on menossa mitä suurimmissa määrin suuntaan "holhous yhteiskunta" jossa ihmisiä osoitellaan sormella ja sanotaan mitä tulee tehdä ja mitä ei. Minusta jokaisella ihmisellä on oikeus päättää itse, mitä tekee ja miten tekee.
Lilith Haarala (Oulu, 28.12.2007 21:24)

#23 En allekirjoita

Itse en allekirjoita koska jos tupakka kielettäisiin niin tulisi isot mafiat Suomeen myymään tupakkaa pimeänä itse en polta enkä tule polttamaankaan.Monet sanovat tupakoimisen olevan tupakoitsijan oma asia muuten se olisiki jos se ei tappaisi sivullisia ihmisiä ja edistäisi lapsityövoimaa vai hyväksyisitkö itse esimerkisi sen että joku räjäyttää itsensä ja tappaa sivullisia koska se on räjäyttäjän henkilökohtainen asia HEI HALOO ajattelua ihmiset.
Joonas Olkkola (Kokkola, 29.12.2007 20:18)

#24 En allekirjoita

Tälläistä voisi sanoa jo melkein rasismiksi.

Jouni Toljamo (Kullaa, 10.1.2008 16:43)

#26

Joudun usein välttämään ulkona kulkemista juuri tupakoitsijoiden takia. Pelkkä hajukin saa minulle hengenahdistuksen ja migreenin, joten tuprutteleva ohikulkija on minulle täyttä tuskaa. En todellakaan ole ainut tämän ongelman kanssa; astmaatikkoja on paljon, ja he saavat vielä herkemmin ja pahempia ongelmia tupakansavusta.

Jos haluaa nikotiinia saada, onhan sitä sisältäviä purukumeja yms. ollut jo vuosia markkinoilla. Ei tarvitsisi omaa tai muiden terveyttä riskeerata.

Allekirjoitin oitis.
Tea Torvinen (Taipalsaari, 25.2.2008 18:25)

#27 En allekirjoita.

Joo oishan hyvä asia ettei ketään polttais... Mut kyl siit syttyis sekasorto ku tupakat lähtis hyllyltä... Ite kannatan tota nuuskan laillistamista... Jos ny mä saisin päättää ni tupakan tilal laitettais nuuska. Koska se ei ole terveydelle niin suureksi haitaksi kuin tupakka.
Kassu Kulmala (Raisio, 12.6.2008 20:38)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa