Mainos: Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.

Adressi | Allekirjoitukset (1726) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Ei ydinvoimaa Ruotsinpyhtäälle - Nej till kärnkraft i Strömfors

Asiallista keskustelua adressista Ei ydinvoimaa Ruotsinpyhtäälle - Nej till kärnkraft i Strömfors.

Adressit.com:n ylläpito

#1 Ei ydinvoimaa Ruotsinpyhtäälle

Ruotsinpyhtään saaristossa on voimassaoleva kaava, jonka avulla hallitaan saariston pienrakentamista ja muuta maankäyttöä. Kaava on toiminut tähän päivään saakka oikein hyvin. Saaristomme on säilyttänyt monimuotoisuutensa, elinkelpoisuutensa ja viehätyksensä sekä asukkaittensa viihtyvyyden.

Nyt on monikansallinen ydinvoimayhtiö, Fennovoima Oy (E.ON - Saksa, Boliden - Ruotsi, Outokumpu - Espoo, Rauman energia, Katternö - Pohjanmaa) tyrkyttämässä piskuisen Ruotsinpyhtään kunnan teollisuuden koskemattomaan saaristoon jopa 1400 mW:n ydinvoimalaa.
Sanomattakin on selvää, että voitot kyseisen ydinmiilun tuottamasta hyödystä valuvat saksalaisten ja ruotsalaisten hyödyksi ja Pohjanlahden rannikolle, kaikkien haittavaikutusten ja riskien jäädessä Ruotsinpyhtään kunnan ja saariston asukkaitten ja kesävieraitten riesaksi.
Ovatko Ruotsinpyhtään kunnanvaltuutetut valmiita kaavoittamaan uudelleen tämän saaristoidyllin täysin ulkopuolisten toimijoitten rahalliseksi hyödyksi?
Tähän asti on jokainen saunarakennus, venesuuli, mökki, laituri, veneväylän ruoppaus ja lisärakennus tai laajennus vaatinut perusteellista harkintaa, jotta rantamaisemiemme silmiähivelevää kauneutta ei pilattaisi maisemaan sopimattomilla rakenteilla. Edustaako megalomaanisen koon omaava ydinvoimalaitos silmiä hivelevän kauneuden esteettistä huippua suomalaisen ulko- tai sisäsaariston silhuetissä?
Arja Laurikainen (Kampuslandet, 14.10.2007 19:21)

#2 Jatkuva kasvu ei ole mahdollista

Itsestään selvää. Miksi ihmiset eivät näe vääjäämätöntä romahdusta? Yksi
syy on ydinvoimateollisuus, joka mainostaa itseään ympäristön pelastajana!
Ikään kuin yksilöiden ei tarvitsisi tehdä mitään, sitähän kansa mielellään
uskoo! Energiaa tuottamalla ei saada aikaan säästöjä, vaan kulutusta
vähentämällä. Sähkönkulutuksen kasvun vääjäämättömyys on vahingollinen
myytti, jota ydinvoimalobbarit toitottavat.

Sähköntuotantoonkaan ydinvoima ei ole mitenkään puhdas tai edes halvin
ratkaisu. Eikä kestävä, kun uraani loppuu jo yhden ihmisiän aikana. Ennen
sitä se on vain muita suurempi bisnes, joka vieläpä vie markkinat
uusiutuvilta vaihtoehdoilta. Minkälainen tulevaisuus Ruotsinpyhtäälläkin on
jos kymmenen vuoden rakentamisen ja neljänkymmenen vuoden käytön jälkeen
jää atomivoimala-aavekaunki?

Oma lukunsa on vielä E.ON, joka yrittää soluttautua tänne Fennovoima-nimen
taakse piiloutuneena. Mutta että suomalaisuutta korostavan
peitefirman rahoitus onkin pelkästään saksalaista! Soittelin perustajayrityksille, kuinka suuri osuus kullakin on Fennovoimasta, mutta yllättäen minulle vastattiin "yhteistyö ei ole edennyt" tai "meillä ei ole mitään tekemistä Fennovoiman kanssa". Katternön ja Rauman energian nettisivuillakin ilmoitetaan, ettei investointeja tehdä ennen voimalaluvan saantia. Se, että Fennovoima
toimisi maamme, ympäristön, saatikka Ruotsinpyhtään hyväksi, on
kusettamista. Sitä Fennovoima tekee ympäri Suomea! Ohhoh, onpa voimakasta
kieltä, mutta karu on totuuskin. E.ON kuvittelee olevansa niin iso, ettei
sille uskalleta sanoa vastaan. Painukoon hiiteen!


Vesa Noroviita (Isnäs, 17.10.2007 19:05)

#3 Kunnanvaltuusto! Kommunalfullmäktige!

Hyvät Ruotsinpyhtään kunnanvaltuutetut! JOS Te maanantaina 22.10.2007 päätätte antaa luvan Fennovoimalle käynnistää Ympäristövaikutusten arviointimenettelyn (YVA) koskien ydinvoimalan rakentamista Kampuslandet:iin Ruotsinpyhtään saaristoon Te päätätte käytännössä seuraavista asioista:

1. Haluatte että ydinvoimala rakennetaan tänne.
2. Pilaatte Ruotsinpyhtään kauniin saariston ikuisiksi ajoiksi.
3. Päätätte myös tulevien sukupolvien puolesta että he joutuvat huolehtimaan radioaktiivisista saasteista.
4. Luotte epävarmuutta ja pelkoa moneen Ruotsinpyhtääläisen elämään pitkäksi ajaksi.

En usko että kukaan äänestäjistänne on valtuuttaneet Teitä,tai vaativat Teitä päättämän näistä yllämainituista asioista.

Siksi pyydän vilpittömästi että Te arvoisat valtuutetut, puoluekannastanne riippumatta, omaa sydäntänne kuunnellen,äänestätte YVA-menettelyn aloittamista vastaan.

Bästa fullmäktigeledamöter i Strömfors! OM Ni i måndag 22.10.2007 besluter att ge lov åt Fennovoima att göra miljökonsekvensbedömning ( MKB) för att utreda möjligheterna att bygga ett atomkraftverk på Kampuslandet i Strömfors så bör ni komma ihåg att ni då besluter om följande saker.

1.Att Ni vill att katomkraftverket byggs här.
2.Ni ger lov att förstöra Strömfors vackra skärgrd för all framtid.
3.Ni besluter också för kommande generationers del att de får ta hand om det radioaktiva avfallet som atomkraftverket producerar.
4.Ni frambringar oro och rädsla i mången Strömforsbo:s sinne för en lång tid framöver.

Jag tror inte att någon av era väljare har gett Er fullmakt eller kräver att Ni skall besluta om dessa ovanämnda saker.

Därför ber jag Er bästa fullmäktigeledamöter att Ni oberoede av er politiska ståndpunkt hör på Ert hjärtas röst och röstar att MKB förfarandet INTE bör inledas.
Roger Wide (Strömfors, 18.10.2007 23:26)

#4 En allekirjoita

Jos haluatte vastustaa ydinvoimaa, allekirjoittakaa sitä vastustava adressi. Tämä adressi tulisi allekirjoittaa vain, jos satut tietämään paremman paikan ydinvoimalalle (mikä on hyvin mahdollista).

Muutamia ydinvoimaa puoltavia faktoja:
- suuri osa enegiasta tuotetaan fossiilisilla polttoaineilla, mikä olisi parasta korvata mahdollisimman pian jollakin
- suuri osa energiasta kuluu teollisuudessa, minkä takia energian säästöllä ei voida ratkaista koko ongelmaa
- uraania riittää mitä luultavammin pidempään, kuin miten pitkään uudet voimalat pysyvät käyttökelpoisia

http://www.tilastokeskus.fi/til/salatuo/2006/salatuo_2006_2007-10-18_kat_001.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uraanin_esiintyminen
Heikki Pulkkinen (Turku, 29.10.2007 08:34)

#5 Pitää korvata, kyllä

Yksi vastaus kysymykseen millä fossiiliset polttoaineet korvataan esitetään dokumentissa

http://www.greenpeace.org/raw/content/finland/fi/dokumentit/energyrevolution.pdf

"Tässä raportissa esitetään potentiaaleja ja keinoja, joilla fossiilisten polttoaineiden käyttöä voidaan leikata uusiutuvan energian ja huomattavasti nykyistä tehokkaamman energian käytön avulla. Energiantarve vuonna 2050 saadaan tehostettua 47 % alhaisemmaksi kuin nykykehityksellä ja uusiutuvien energialähteiden osuus nostettua puoleen kokonaisenergiasta. Laskelmissa on huomioitu joidenkin kehitysmaiden, kuten Kiinan ja Intian, nopea taloudellinen kasvu ja toisaalta maailman väestön lisääntyminen." (lainaus raportin tilaajan sivuilta)

.
Minna Näsman (Espoo, 30.10.2007 10:31)

#6

EI YDINVOIMAA RUOTSINPYHTÄÄLLE METSÄT SAASTUU EIKÄ MÖKKILÄISILLÄ OO KIVA OLLA
juhani pamppanen (aurinkokunta, 31.10.2007 08:36)

#7

Tosiasiahan on että ydinvoima on tuottava ja melko saasteeton energian lähde, mutta eikö tämä asia kuulu tuolla alueella eläville ihmisille? Jos se on niin pakko rakentaa niin sen voi rakentaa muuallekkin.
Järjen Ääni (Pää, 11.1.2008 18:48)

#8 otetaan uusiutuvat energialähteet käyttöön

Otetaan led-valotekniikka, tuulivoima,aurinkovoima,maalämpö ja ilmastopumput käyttöön täysimääräisinä.
Hehkulamput on kielletty esim. Australiassa. Energiasäästölamput sisältävät paljon ympäristö myrkkrkyjä mm. elohopea. Led-valot säästävät sähköä, jopa 80 % ja ovat turvallisia.
Tuuliturbiinin käytön lisääminen, edesauttaa myös energian saantia, ilman ydinvoimaa
Iikka Löytty (Seinäjoki, 5.2.2008 17:42)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa

Parhaat lehtitarjoukset | Kaikki lehtitarjoukset

Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.

Muut mainokset

  • Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
  • Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
Viime aikojen suosituimmat adressit
18.12.07 Oulun tulee luopua Kallioparkis
04.09.08 Nykyaikainen palloiluhalli vaas
25.08.08 Ei terveydenhuollon ammattilais
26.08.08 Alkoholi lailliseksi 16v
04.09.08 Liinalammin koulun puolesta
03.09.08 Niksi- Ismo Desperadosin tilall
29.07.08 Adressi Messukylän lukion säily
01.06.06 Kannabis lailliseksi
02.09.08 Nastolan kunnan maakauppa
20.08.08 Ei koulua lauantaiksi.
12.06.06 Mopot 60km/h
26.08.08 Asumisen hinta alas (Konkreetti
28.07.06 Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
27.08.08 Korjatkaa Muurlantie
18.06.08 Kivinokka uudelleen kansanpuist
22.08.08 Pelastakaa Kino Tapiola
17.05.06 Raiskauksille kovempi tuomio!
01.09.08 EI Ruusulankadun päihdeasuntola
20.08.08 Vastusta Lempäälän Lepokallion
28.08.08 Porvoon Teatterin Puolesta!
31.08.08 Lisää radiosoittoa kotimaiselle
23.08.08 Uutta kallista mopokortti uudis
21.05.08 Turun Eläinhoitolaa ei saa lope
03.09.08 Huispaus kautta aikojen ja Ihme
22.07.08 Ari Koivunen ikärajattomalle ke
Uusimmat adressit | Suosituimmat
07.09. Anna Abreu sallitulle keikalle Mi
07.09. Koffin puisto ihmiskakkavapaaksi!
07.09. Hallituksen tiukennettava alkohol
06.09. Tölkkimehut pois kaupoista tai sa
04.09. Huumepoliisille lisää valtuuksia
04.09. Lähiruuan lisäys
04.09. Liinalammin koulun puolesta
04.09. Nykyaikainen palloiluhalli vaasaa
04.09. Kuolaimettomat (bitless bridle) s
04.09. Elämänkatsomustietoa, taideaineit
04.09. Paremmat liikenneyhteydet Siuntio
04.09. Siuntion nuorille lisää toimintaa
04.09. Ei enää Paavo Väyrystä seuraavaan
04.09. Uusi urheiluhalli Siuntioon
03.09. Heinolan terveyskeskuksen ilta- j
03.09. Niksi- Ismo Desperadosin tilalle.
03.09. Huispaus kautta aikojen ja Ihmeot
03.09. Häätäkää Johanna Tukiainen suomes
02.09. Jätehuolto kuntoon
02.09. Kuonokoppapakko pitbull-terrierei
02.09. Nastolan kunnan maakauppa
01.09. EI Ruusulankadun päihdeasuntolall
31.08. Lisää radiosoittoa kotimaiselle i
31.08. Tenacious D Suomeen!
31.08. Oikeus ja lastensuojelutoiminnan
Viimeksi kommentoitu | Näytä viestit
07.09. Inuyasha -anime suomeen!
07.09. Kielletään ihmiset!
07.09. Yksinäisen pannattoman koiran ampu
07.09. Alkoholi lailliseksi 16v
07.09. Juhannus on kiellettävä
07.09. Cybershop Lahteen
07.09. Dr. Pepper 1,5l pullot, ja cherry
07.09. Poliisit kiellettävä lailla!
07.09. Avenged Sevenfold suomeen.
06.09. Kaupat auki sunnuntaisin ympäri vu
06.09. Sanokaa kyllä NATO:lle suomalaiset
06.09. Rasismi pois suomesta!
06.09. Pentti Matikainen pois HIFK:n orga
06.09. Oikeus ja lastensuojelutoiminnan m
Uusimmat viestiketjut | Suosituimmat
30.08. Sikojen vienti Venäjälle teuraste
14.08. Huhuhh
11.08. Ii 2
31.07. Rantatunneli
30.07. Kovamuoviset CD-levykotelot pois
25.07. Höpö höpö!
21.07. Slaikkareiden Sauli ja Niko takai
20.07. Animekauppa Mikkeliin!
18.07. Mopot 60km/h
14.07. Mikä ihmisiä kiinnostaa mangassa