Mainos: Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
Adressi | Allekirjoitukset (12753) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Pallas säästettävä lisärakentamiselta

Asiallista keskustelua adressista Pallas säästettävä lisärakentamiselta.

Adressit.com:n ylläpito

#26 Kansallispuistoalueen käyttö

Miksi massiivinen uusi hotelli pitää rakentaa vanhan paikalle? Samat ihmiset tulevat Pallakselle, vaikka majoitus olisi alempana alueen ulkopuolella. Vanhan hotellin voisi kunnostaa retkeilijöille, jotaka tarvitsevat yhden yön majoituksen vaellusreitin varrella. Lisäksi paikalla voisi toimia rinneruokala ja -kahvila.
Varsinainen hotellimajoitus uusine kapasiteetteineen saisi olla alempana ja sinne tehtäisiin päiväkävijöillekin parkkipaikat. Ylemmäs olisi minun visiossani järjestetty köysiradan, hiihtohissin tai rinnejunan tapainen yhteiskuljetus. Tällä tavoi voisi nykyisen hotellialueen kuluneisuutta vähentää ja luonto säästyisi. Onhan Äkäslompolossakin hotellit alhaalla ja rinteeseen mennään erikseen. Jos hotellikeskittymä olisi alempana, voisi sieltä käsin vetää sopivia murtsikalatuja ja tehdä erilaisia poro-, koira- ja moottorikelkkaretkiä. Hotellialueen mahdollinen laajentaminenkin sujuisi ilman lakimuutoksia ja vähemmällä porulla ja yrittäjä saisi varmasti investoinneilleen katetta. Lisäksi Oloksen ja Pallaksen palvelujen yhdistäminen kävisi paremmin. Toivon, että Paula Lehtomäki, jota pidän erittäin älykkäänä naisena, voisi harkita asiaa vielä uudestaan ja tarkistaa mielipiteensä. Se olisi sitten todellista älykkyyttä, jota harva mies pystyy osoittamaan.
Pirkko Vironseppä, mökinomistaja kansallispuiston kupeesta.
PS. En pelkää oman rauhani puolesta, sillä hotellivieraat eivät pitkälle retkeile, vaan Pallaksen luonnon ja maisemien takia.
Pirkko Vironseppä (Espoo/Muonio, 16.5.2008 17:29)

#27 Möröt kuriin

Toiselta puolen tunturia koetan leipäni raapia. Ei ole paikallisen ihmisen helppo puoltansa valita. mutta olenkin tässä miettinyt että pitääkö aina olla voimakkaita mielipiteitä puolesta tai vastaan. Päätin olla laittamatta lusikkaani tähän soppaan, mutta näin tässä sitten kävi. Olen seurannut tilannetta junan tuomana, paikallisena asukkaana, yrittäjänä, poromiehen vaimona ja matkailuyrittäjän tyttärenä. Eli monelta kantilta joudun asiaa punnitsemaan.

En tiedä mistä aloittaisin, vai aloitanko ollenkaan. On järjetöntä verrata Leviä tai Yllästä Pallakseen. Niistä ei tulisi puhua edes samassa lauseessa. Uhkakuvia saa tietenkin puolestani maalata, lapsiakin pelotellaan möröillä, jos haluataan näiden olevan kilttejä. Yritän vain sanoa että jokaiseen väitteeseen löytyy vastaväite. Jos me alkaisimme puhumaan faktoilla, mörköjen sijaan, asiaan voisi tulla selvyys. Toistemme syyttely, kateus, tulevaisuudenpelko...
Nyt puhutaan isoista asioista, mutta onko ne oikeasti kansanliikkeen kokoisia. Kuitenkin tämä koskettaa eniten lähialueen ihmisiä. Jos P.Y:n pelko estää meitä toimimasta oman etumme nimissä, on sama silloin olla hiljaa. Samaan pyöreään pöytään tulisi istuttaa P.Y joka pallaksen hankkeeseen on alkamassa, lähialueen toinen majoitusyrittäjä ja ohjelmapalveluyrittäjä, metlan edustaja sekä Palkisen poroisäntä tai palkisen edustaja. Lisäksi päätöksentekoon vaikuttava taho eduskunnassa. Lähialueiden kylien tulisi valita joukostaan edustaja ja jos kantoja kylissä on kaksi, molemmista ryhmistä.

Itseäni syö kovasti se että puhutaan yleisesti paikallisten mielipiteistä...
Itse en ole puolesta enkä vastaan ja olen puolesta sekä vastaan. Tämä johtuu tietämättömyydestä. Tuleeko hotellista kuusinkertainen, kahdeksankertainen vai kymmenkertainen nykyiseen kokoonsa nähden? Yltääkö hotelli vahanhotelliraunion luokse vai rajoittuuko rakennusoikeus sen nykyiselle tontille luontokeskukselta hotellin takana olevaan teko lampeen? Tiedän että osa paikallisista on nähneet hotellin piirustukset ja suunnitelmat, itse en niistä tiedä. Olisiko ne aika julkistaa yleisölle. Tietämättömyys Ja ennakkoluulo ovat uskoakseni tämän projektin uhka.

Kiireen rajan ulkopuolella ihmisiä luulisi kiinostavan sekin miten pallaksen lähikylien kolulut lopetetaan ja jo ensimmäiseluokan lapset joudutaan lähettämään 50km päässä olevaan koulukeskukseen. Mutta tämä on paikallisten ongelma, ei ole hiihtolatujen kunto tai homeinen hotelli kyseessä, tämä ei ole teille tärkeää.

Katri Laaksonen/Raattama
Katri Laaksonen (Raattama, 16.5.2008 19:10)

#28 Oi Pallas Athene herätä salamallasi ihminen ymmärtämään osansa Luonnossasi

Meidän on puntaroitava kaikkia vaihtoehtoja Pallaksen kehittämiseksi !!! Pallakselle rakennettiin uusi hiihtorinne ja -hissi 1983.1980-luvun lopulla lohkaistiin puistosta Jerisjärven ranta-aluetta täysin turhalle tielle.
Kyse on Suomen vanhimmasta kansallispuistosta.
Kansanedustajilla on juuri nyt todellinen tilaisuus osoittaa luonnon arvostuk-
sensa. Mikä merkitys eritoten suojelukohteilla on.
VAATIMUKSENI = VALTIO LUNASTAA YRITTÄJÄLTÄ PALLAS HOTELLIN HINNALLA, JONKA
YRITTÄJÄ AIKOINAAN MAKSOI. MOLEMMAT HIIHTOHISSIT PURETAAN. HOTELLIRAKENNUS PERUSKORJATAAN KAHVILAKSI JA NÄYTTELYTILAKSI MUUTTUVILLE NÄYTTELYILLE. OPASTUS-
KESKUS SAMOIN KUNNOSTETAAN, TARVITTAESSA LAAJENNETAAN PERUSNÄYTTELYN TARPEESEEN. HIIHTÄMINEN JA VAELTAMINEN KANSALLISPUISTON ALUEELLA EI VAADI SIELLÄ ASUMISTA. YMPÄRÖIVIIN KUNTIIN VOI VAPAASTI RAKENTAA LISÄMAJOITUSTA.
VAELLUSREITIT JA -TUVAT ON MYÖS KUNNOSTETTAVA.
Yrittäjälle hotellin laajennus on puhdas kaupallinen kohde. Ei hän arvosta luon
toa tippakaan! Hän haluaa rakentaa suojeltuun kansallispuistoon !!! Kansalaiset
ovat perustaneet puiston suojellakseen edes pienen rippeen hienoimmasta tunturi
luonnostamme ahneilta rahastajilta.Hotellikeisari Yliniemellä on riittävästi
tilaa toteuttaa rahanhimonsa Levin, Ylläksen, Saariselän ym. paratiisiensa
puitteissa. Tunnen maisemat ja ihmiset -toimin Muonion elinkeinoasiamiehenä 1982 - 1987.Todella mielenkiintoinen ja avartava rupeama !
JOUKO HÄMÄLÄINEN (TAMMERFORS, 19.5.2008 15:11)

#29 Joo Joo

Eipä taida olla kuitenkaan viimeinen rakentamaton tunturi. Ja muutenkin suojelkaa siellä etelässä vaan niitä tikkojanne ja liito-oravianne ja jättäkää lappi rauhaan. On osattu elää luonnon kanssa tähänkin päivään asti. Siellä päin niitä ongelmia tuntuu olevan.
Artturi Hakkarainen (Rovaniemi, 20.5.2008 13:17)

#30

Mitäpä niitä kämppiä kunnostamaan pelkille vaeltajille jotka käyvät tunturit rapomassa täyteen paskaa ja jättävät sinne kaikki tyhjät muovipussinsa ym jätteensä?Mutta se halsingin mikälienee musiikkitalo on ihan turha talo,semmosia pitäs suomeen rakentaa.Kenelle siittä on iloa?Tai pannaan koko tornio kuusamo linjan eteläpuolinen osa kokonaan suojeluun,ei me lappilaiset tarvita etelä-suomea.no,venäläisethän jo kyllä ostavat jo sieltä itärajalta maata pois,että myydään se niille. :)

Tomi Puranen (Muonio, 20.5.2008 13:58)

#31 Pallasta pitää kehittää

Ensin olin Pallaksen rakentamista vastaan. Pian huomasin olleeni disinformaation uhri (eliittivihreät, kilpailevat matkailukeskukset sekä "hyödylliset idiootit"). Annettaisiin Yliniemen yrittää.
Lasse Kallo (Kallon kylä (Kittilä), 18.6.2008 11:20)

#32 Hienoa lisärakentamisen vastustajat!

Helsingin Sanomat uutisoi 25.6.2008 seuraavaa: "Poikkeuspykälä Pallas-Yllästunturin kansallispuistosta venyy syksyyn". Hotellilaajennuksen aikataulun viivästymisen syynä on lakiesityksen parantelu, jonka kriittisimmät kohdat ovat "rakennuksen koko, jätevesiasioiden ratkaisu sekä autojen parkkeeraustilat".

Vai ei ole kansalaisadresseilla, vastustamisella ja mielipidekirjoituksilla vaikutusta päättäjiin? Minun nähdäkseni tämä on edes pieni voitto meille lisärakentamisen vastustajille.

Julkisessa keskustelussa on myös yritetty väittää, että paikalliset kannattavat lisärakentamishanketta ja koitettu rakentaa etelä vs. pohjoinen -dikotomioita. Tämähän ei pidä ollenkaan paikkaansa. Myös Lapissa on iso joukko meitä paikallisia, jotka hanketta vastustamme.

Jatketaan siis hyvää työtä, asiallista keskustelua aiheesta ja jätetään asiattomat ja herjaavat kommentit huomiotta. Itse olen ajatellut teetättää pelasta pallas-t-paidan. Idea on vapaasti käytettävissä.

FM Sanna Autto Oulu/Raattama
Sanna Autto (Oulu, 26.6.2008 11:48)

#33 Ensimmäinen osavoitto

Suuret kiitokset kaikille, jotka olette allekirjoittaneet adressin, levittäneet siitä tietoa tai pitäneet Pallaksen asiaa muuten esillä! Kuten edellisessäkin viestissä todettiin, adressi ja Pallaksen puolesta syntynyt kansanliike ovat saavuttaneet ensimmäisen osavoittonsa. Rakentamisen sallivan lakiesityksen eduskuntakäsittelyä on lykätty syksyyn, ja sitä ennen ympäristöministeriö tekee lisäselvityksiä. Alun perin ministeriö ilmoitti tavoitteekseen viedä laki eduskunnasta läpi nopeasti, niin että se olisi astunut voimaan ennen juhannusta.

Lykkäykseen näyttäisi vaikuttaneen kaksi seikkaa: lakiesityksestä lausuntokierroksella löytyneet puutteet sekä kansalaisten esiin tuoma mielipide, missä adressin nopeasti kasvaneella nimimäärällä oli tärkeä osansa.

Syksyllä on syytä olla taas valppaana. Eduskunnalle annettava uudistettukin lakiesitys tulee tiettävästi edelleen tähtäämään hotellin lisärakentamiseen. Adressiin kannattaa siis edelleen kerätä nimiä kertomalla siitä kiinnostuneille tutuille ja esimerkiksi netin keskustelupalstoilla.

Adressi luovutetaan eduskunnalle siinä vaiheessa, kun lakiesitys on tulossa eduskuntakäsittelyyn. Tarkka aika riippuu lakiesityksen etenemisaikataulusta, joka selviää myöhemmin.

Eduskunnan päätös tulee olemaan kauaskantoinen: paitsi että rakentaminen vaikuttaisi Pallaksen luontoon ja luonteeseen, tällainen lain muutos yhden kansallispuiston kohdalla helpottaisi samantapaisten muutosten läpimenoa myöhemmin muissa kansallispuistoissa. Tähän kaikkeen voimme vielä vaikuttaa.

Oikein hyvää kesää kaikille!
toivottaa adressin alullepanija
Helena Telkänranta (Tammela, 29.6.2008 08:37)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa

Parhaat lehtitarjoukset | Kaikki lehtitarjoukset

Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.

Muut mainokset

  • Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
  • Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
  • Kroketti - Pelaa krokettia netissä.
Viime aikojen suosituimmat adressit
28.05.06 Adressi bensiinin korkeaa hinta
27.05.08 Kansalaisadressi Lääkelaitoksen
01.06.06 Kannabis lailliseksi
09.06.08 Lahden Ranta-Kartanon alue puis
12.06.06 Mopot 60km/h
25.06.08 Bensan hinta alemmaksi
20.04.07 Kiinan turkistarhaus inhimillis
21.05.08 Turun Eläinhoitolaa ei saa lope
02.06.08 Ari Koivunen sallitulle keikall
28.07.06 Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
28.06.08 Vetoomus Neiden Campingin säily
30.06.08 Jonas brothers suomeen !
17.05.06 Raiskauksille kovempi tuomio!
19.01.08 Ei logistiikkakeskusta keskelle
24.06.08 Salatut elämät- sarja Dvd-Bokse
04.01.08 Salatut elämät eivät saa loppua
19.05.08 EI päivähoitomaksujen korotuksi
01.05.08 Pallas säästettävä lisärakentam
26.06.08 Kajaanista Reilun kaupan kaupun
22.12.07 Teurashevoskuljetukset EU-aluee
16.07.06 Bensaveron pudottaminen
09.06.08 Airsoft- ja paintball-harrastuk
05.05.08 Meilahden Frisbeerata Säilytett
12.06.08 DVD - julkaisut Salatut elämät
24.06.08 Adressi Vantaan koulujen säilym
Uusimmat adressit | Suosituimmat
05.07. Vetoomus kanien tuskallista lopet
05.07. Kansanäänestys kaksikielisyydestä
04.07. Uimaloiden hyppytornit takaisin k
03.07. Kiinalais skootterit pois markkin
03.07. Tero Järvenpää Bekingin kisakonee
02.07. Uudestakaupungista sähköautoja
02.07. Kauniaisten Työväen Akatemian puu
01.07. Suomen ajoneuvojen lisävalolainsä
01.07. Tenon sivujokien kalastus sallitu
30.06. Jonas brothers suomeen !
30.06. Adressi Oulun Kaupungille - lisää
30.06. 3G puhelimia saatava myös ilman k
29.06. Säästäkää Jyväskylän Bar 68
28.06. Itsenäisyydenjulistuksen muistome
28.06. Vetoomus Neiden Campingin säilytt
28.06. Kouluikäiset lapset mukaan perhee
27.06. Ari Koivusen Mikkelin keikasta sa
27.06. Pajusen puhallukset loppu
26.06. Ei yhdelle ihmiselle Habbo Hotell
26.06. Kajaanista Reilun kaupan kaupunki
26.06. Helsinki-Turku pikavuorot Lohjall
25.06. 16 venttiiliset Intel Coorelit ka
25.06. Bensan hinta alemmaksi
25.06. Vetoomus lastemme puolesta
24.06. Salatut elämät- sarja Dvd-Bokseil
Viimeksi kommentoitu | Näytä viestit
06.07. Kiinalais skootterit pois markkino
06.07. Kansanäänestys kaksikielisyydestä
06.07. Nicolai Kielstrup Suomeen!
06.07. Täysi-iäksi 16.v
06.07. Nuuskan myynti lailliseksi Suomess
06.07. Kannabis lailliseksi
05.07. Wanhat räähkät pois kouluista
05.07. Kerjääminen julkisilla paikoilla l
05.07. Ei ikärajaa energiajuomiin
05.07. YAD - Youth Against Drugs Ry. ALAS
05.07. Bensan hinta alemmaksi
05.07. Koiratappeluista suurempi tuomio
05.07. Hollannin pedofiilipuolueen kieltä
05.07. Kiinan turkistarhaus inhimillisemm
Uusimmat viestiketjut | Suosituimmat
26.06. Työttömän päivärahan mielivaltain
25.06. Mopo korttiin inssi !
23.06. Uudet eduskuntavaalit järjestettä
18.06. Pasi Rautiainen takaisin telkkari
11.06. YAD - Youth Against Drugs Ry. ALA
10.06. Miten löysitte tänne?
07.06. Salattujen elämien jatkuttava
07.06. Maria Kirbatsovin karkotuspäätöks
25.05. Sauli ja Niko juontamaan euroviis
25.05. Saunalahdelta vastinetta rahalle