Mainos: Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.

Adressi | Allekirjoitukset (417) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Konemusiikki kiellettävä

Asiallista keskustelua adressista Konemusiikki kiellettävä.

Adressit.com:n ylläpito

#51

No on jollain huolia. pää kannattas kiskaista pois perseestä ettei sekoais pahemmin.
janne taskinen (pieksämäki, 16.7.2008 23:19)

#52 Vitun pelle

"PS. Myös ohjelmistopiraattien alullepanema ns. Assembly-tapahtuma johdattaa osallistujiaan konemusiikkiin ja sitä kautta huumeidenpiikityskulttuuriin, mikä on yksi lisäsyy miksi myös Assembly-tapahtuma tulisi kieltää vahingollisena. Assembly-tapahtuman kieltämiseksi olen tosin jo laatinut oman adressinsa, joten siitä ei tässä yhteydessä enempää." ei huoh, tapa ittes.
anneli mansikka (helsinki, 17.7.2008 01:19)

#53

Saunan taakse tollaset. Kapeanäköinen apina, kohta kiellät varmaan hengittämisenkin koska se johtaa huumeiden käyttöön.
Markus Heinonen (Helsinki, 17.7.2008 02:04)

#54 Ihmettelenpä vaan...

Miten näin moni kommentoija ei voi olla huomaamatta adressin olevan parodia? On Suomen nuorison sarkasmianturit aika heikoilla. Ja vielä noin kärkkäästi vaativat Sakkea tilille. Viimeistään Assemblyn kieltämisen kohdalla tuli itselleni repeämä...
Kari Lehti (Turku, 17.7.2008 10:56)

#55

Taida tietää Sakarias edes mistä puhuu: "tegno"
Isot pojat kiusasivat Sakariasta Konemetsä-tapahtumassa? =(
Kaarlo Laakkonen (Muhos, 17.7.2008 12:39)

#56 oorait

ei helvetti repesin ku luin tota, pitäis se sakari kieltää lailla, mikä lie narkkari, pilvessä ko oot tehny tuon adressin???
sami sulasalmi (rovaniemi, 17.7.2008 12:42)

#57 You must be kidding...

Jaha, eli sitten aletaan kieltää kaiken maailman musiikkia joka vähääkään muistuttaa konemusiikkia, kuten industrial, industrial metal jne. jne.
Ei oo todellakaan musiikin vika että ihmiset tarttuu huumeisiin, oma päätös siinä kuitenki vaikuttaa.
Matti Hakola (Vaasa, 17.7.2008 13:22)

#58

Allekirjoitan adressin välittömästi kun herra Lehtomäki itse vääntää suht onnistuneen konemusiikkibiisin. Saa olla trancea tai technoa, en nirsoile tässä vaiheessa
Iiro Pyykkönen (Kuopio, 17.7.2008 14:00)

#59

Kyllä tottakai jokainen ihminen joka kuuntelee ";HEVIÄ" on varmasti myös saatananpalvoja, joten sekin pitäisi kieltää. Myöskin autot aiheuttavat kolareita, nehän pitäisi kieltää. Äly hoi älä jätä...
asdfagasd fdasdf (dasd, 17.7.2008 15:35)

#60 kaikkee sitä saa lukeekkin..:)

mitähän tuo "konemusiikki" mitäs se nyt sit tarkottaa sanokaa yksin eri musiikkiryhmä minkä biisejä ei tehdä koneilla? esim iskelmä niitä biisejä hiotaan ja miksataan ja tehdään, ihan samoilla laitteilla kun kun millä esim proge houcee..tosin proge houcee tehdään melkein pelkillä koneilla mut mikä nyt sit on konemusiikkia... :) ja ihan vitun sama komppi/rytmi joka iskelmä biisissä on mikä voi viedä ihmisen transsiin ja sen jälkeen mömmö maistuu... :)
ja itse vihaan huumeita kaikki huumeidenkäyttäjät pitäs tappaa mut en mä kyl se musa kun musa saa jäädä!!! tänne vois joku entinen huume mies kertoon vähä totuutta mut epäilen et se kuka on esim epoo vetäny niin se siitä musasta enään mitään tajua kuhan hötkyy ja pomppii... :) tää on vähä kyl väärä tapa saada huumeet pois maailmasta...sama kun aina jos joku alle 18v. ampuu ihmisiä niin se on pelien syy... :) kyl se on sairaus,kaverit/seura,tyhmyys,traumat ja jossain osin vanhemmat/koti mistä tämmönen johtuu ja ykskään noista ei johdu musiikista,peleistä ym...
Arto Toivonen (Hämeenlinna, 17.7.2008 16:21)

#61 vuosisadan vitsi

Hahaha.. Toivottavasti oli vitsi.. Miten ois jos vedetään nollatoleranssi tetriksen pelaamiselle?

Joo ei näin.. Musiikkia ei voi kieltää ja tietystä genrestä pitäminen on mielipideasia.. Siitä ei voi kiistellä..
Miia (Lohja, 17.7.2008 23:28)

#62

Te ihmiset ette nyt oikein ymmärtäneet. Sakarias ei tietenkään tarkoittanut konemusiikilla kaikkea musiikkia, jonka tuotannossa on jossain vaiheessa käytetty koneita, vaan pelkästään koneilla tuotettua teknoa, trancea, housea ja muuta vastaavaa elektronista musiikkia, joka varmaan monen korvaan (minunkin) kuulostaa luotaantyöntävän epäinhimilliseltä, oudolta sekä toistuvuudessaan ja kappaleiden samankaltaisuudessaan pitkäveteiseltä.
Sakarias ikävä kyllä pilaa hyvän asian (huumeita vastaan taistelemisen) ylimitoitetulla vihanpurkauksellaan adressissaan, jossa hän on tehnyt hieman liian pitkälle vietyjä johtopäätöksiä. Ainakin toivon ettei se ole hänen koko rehellinen kantansa, nimittäin (minkään) musiikin kuuntelun kieltäminen ei tule ikinä onnistumaan missään demokraattisessa valtiossa tällä planeetalla.
Sen sijaan näkisin järkevämpänä vaihtoehtona paljon entistä tiukemman huumevalvonnan kaikilla Suomen festivaaleilla ja muissakin massatapahtumissa, joissa on pienintäkään aihetta epäillä huumeita esiintyvän (assembly ei kuulune näihin, uskon ja toivon) ja huumeita koskevan lainsäädännön tiukentamista, jotta kaikki huumeiden käytöstä kiinni jääneet ohjattaisiin ensimmäisellä kerralla pitkään pakkovieroitukseen ja toistuvista kiinnijäämisistä (esimerkiksi kolmannella kerralla) heidän rangaistuksensa olisi oleva niin ankara, etteivät he enää ikinä käyttäisi huumeita; huumeiden tuottajat ja myyjät taas pitäisi suoraan tuomita kuolemaan rikoksista ihmiskuntaa vastaan.
Tällainen olisi hieman realistisempaa, kuin musiikin kuuntelun kieltäminen, joskaan en usko tämänkään toteutuvan tässä laeiltaan niin kovin lepsussa maassa, vaikka sitä toivon.
Jos huumeettomien festivaalien toteuttaminen osoittautuisi mahdottomaksi, voisi minun puolesta moiset tapahtumat lakkauttaa kokonaan ikuisiksi ajoiksi. Samoin kaikki haitallista riippuvuutta aiheuttavat aineet: huumeet, alkoholi ja nikotiinivalmisteet pitäisi kieltää, niiden valmistus Suomessa lopettaa, varastot tuhota ja maahantuonti kieltää ankaran rangaistuksen uhalla. Myöskin kahvia ja kolajuomia saisi myydä ainoastaan kofeiinittomina ja riippuvuutta aiheuttavat energiajuomat pitäisi kieltää kokonaan.
Minkään musiikin kuuntelu ei suoraan aiheuta riippuvuutta huumeisiin, vaikka jotkin kappaleet saattavatkin kehottaa kokeilemaan huumeita (moiset ovat hyvin paheksuttavia). Jos kuuntelija jää koukkuun itse musiikin kuunteluun, se on hänen oma asiansa, kunhan se ei häiritse muita. Jos kuuntelija ajautuu musiikin takia käyttämään huumeita, on se joko hänen omaa tyhmyyttään tai hyväuskoisuuttaan ja hän on ansainnut rangaistuksensa.
Sakari S. (Helsinki, 18.7.2008 01:33)

#63

On se kyllä ihme kun adressin tekijä luulee tietokoneella tehdyn musiikin altistavan huumeille.

I have only one thing to say to that. Assembly.

Siellä ei kyllä kovin usein huumeita vedetä, ja what do you know, siellä soitetaan AIKA PALJON tietokoneella tehtyä musiikkia. Aika perseestä tämäkin adressi.
Benjamin Molini (Helsinki, 18.7.2008 04:34)

#64 Korjauksia

Haluan huomauttaa edelliselle kommentoijalle, että Assembly-tapahtumankin puitteissa kyllä "vedetään huumeita", vaikka ne varsinaisella tapahtumapaikalla ovatkin kiellettyjä. Itse asiassa monen nuoren ensimmäiset huume- ja alkoholikokeilut tapahtuvat nimenomaan Assembly-tapahtuman yhteydessä. Tämä johtuu toisaalta rappiollisesta ohjelmistopiraattien alakulttuurista, ja toisaalta tapahtumassa soitettavasta ja hyvin läsnä olevasta konemusiikista. Lisää perusteluja Assembly-adressini yhteydessä.

Ja kyllä, vaadin myös monia muita asioita kiellettäväksi. Nimimerkki "Miia" mainitsee Tetris-pelin, jolla todellakin on voimakas riippuvuutta aiheuttava vaikutus ja se tulisi näin ollen todellakin luokitella huumausaineeksi. Lisäsin juuri eilen WWW-päiväkirjaani osoitteessa http://sakarias.vuodatus.net/ kirjoituksen, jossa käyn läpi erilaisia kieltoja, joita nykyisen hyvinvointiyhteiskunnan ylläpito väistämättä vaatii.
Sakarias Lehtomäki (Lapua, 18.7.2008 10:54)

#65 apinat

Ibu keksi konemusan niin kannattaisko ottaa ibu pois vitun rumat kamelin nussijat
BTW KONEMUSA SUCKS LIKE YOUR ARSE MOTHER FUCKERS BITCH
Jessie Bigass (Niggerland, 18.7.2008 15:16)

#66

hyvinvointiyhteiskunta
hyvinvointiyhteiskunta
hyvinvointiyhteiskunta
Antti Viitanen (Hyvinkää, 18.7.2008 15:35)

#67

Miksei ajeta samantien kaikkii kaljuiks ja aleta kutsuu numeroilla? Lisätää siihe viel et eläkeikä alkaa 100+V ja jokapäivä on työpäivä, ja kaikki rahat valtiolle ^^ mitäs saammekaan lopputulokseksi?
Antti Viitanen (Hyvinkää, 18.7.2008 15:38)

#68 asd.

joo mäki vissii oon hirvee piilo- nisti viakken ite tienny, no siirrytää sit kuuntelee bob marleyta.
Toni Laakkonen (Valkeala, 18.7.2008 16:35)

#69 ...

joo ottakaa hollannista mallia http://www.youtube.com/watch?v=ci8RsMAnZQc
Dadd Dodd (Helsinki, 20.7.2008 12:51)

#70

Melkonen adressi. Repesin.
Simo Viitalo (Anjalankoski, 20.7.2008 15:07)

#71

joo..tä on jo läppä parhaasta päästä =D ..tuli kyllä naurettuu aika huolel!! ja käykää ihmiset rauhassa siellä tangomarkkinoilla (on varmaan toooosi hauska tapahtuma) ..mutta älkää vittu tulko inisee että konemusa syöksee ihmisen elämän pois raiteiltaan!!! ajatelkaa nyt koko juttuu aivoillanne..huh huh..meitä on moneen junaan ja moni näemmä tulee resiinallakin perässä..
Roxy Rocks (Salo, 20.7.2008 15:16)

#72

Kyllä taitaa tämä Sakke olla aikamoinen natsivanhempien tynnyrissä kasvatettu hylkiölapsi jolta kaikki hauskuus on elämässä kielletty. Esittelet aivan järjettömiä stereotypioitasi täällä joissa kaikki johtaa huumeiden käyttöön ja kaiken maailman homo-orgioihin.
Joonas Myller (Mikkeli, 20.7.2008 22:25)

#73

http://www.adressit.com/lehtis

Tuossa muuten osoite adressiin jolla koitan saada tämä kaiken kieltävän persereiän pois tältä sivustolta.
Joonas Myller (Mikkeli, 20.7.2008 22:27)

#74 hahaha

vittu tän adressin kirjottajan täytyy olla helvetin tyhmä jätkä
jukka pantsar (vantaa, 21.7.2008 02:26)

#75 ei saa!

Te stoppaatte mun rap musan teen biittini djellä, koneella, sähköpienolla. enkä voi julkasta musaa netissä ilman kone biittejä! siis en tee tekno musaa vaan rappia jossa on koneella tehtyä musaa
jukka seppälä (turku, 21.7.2008 10:11)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa

Parhaat lehtitarjoukset | Kaikki lehtitarjoukset

Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.

Muut mainokset

  • Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
  • Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
Viime aikojen suosituimmat adressit
18.12.07 Oulun tulee luopua Kallioparkis
04.09.08 Nykyaikainen palloiluhalli vaas
25.08.08 Ei terveydenhuollon ammattilais
26.08.08 Alkoholi lailliseksi 16v
29.07.08 Adressi Messukylän lukion säily
20.08.08 Ei koulua lauantaiksi.
01.06.06 Kannabis lailliseksi
27.08.08 Korjatkaa Muurlantie
12.06.06 Mopot 60km/h
02.09.08 Nastolan kunnan maakauppa
28.07.06 Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
03.09.08 Niksi- Ismo Desperadosin tilall
26.08.08 Asumisen hinta alas (Konkreetti
18.06.08 Kivinokka uudelleen kansanpuist
22.08.08 Pelastakaa Kino Tapiola
17.05.06 Raiskauksille kovempi tuomio!
28.08.08 Porvoon Teatterin Puolesta!
20.08.08 Vastusta Lempäälän Lepokallion
04.09.08 Liinalammin koulun puolesta
31.08.08 Lisää radiosoittoa kotimaiselle
21.05.08 Turun Eläinhoitolaa ei saa lope
22.07.08 Ari Koivunen ikärajattomalle ke
31.08.08 Tenacious D Suomeen!
15.05.08 Promilleraja on alennettava - S
26.08.08 Nyt on heikompiosaisten vuoro.
Uusimmat adressit | Suosituimmat
04.09. Huumepoliisille lisää valtuuksia
04.09. Lähiruuan lisäys
04.09. Liinalammin koulun puolesta
04.09. Nykyaikainen palloiluhalli vaasaa
04.09. Kuolaimettomat (bitless bridle) s
04.09. Elämänkatsomustietoa, taideaineit
04.09. Paremmat liikenneyhteydet Siuntio
04.09. Siuntion nuorille lisää toimintaa
04.09. Ei enää Paavo Väyrystä seuraavaan
04.09. Uusi urheiluhalli Siuntioon
03.09. Heinolan terveyskeskuksen ilta- j
03.09. Niksi- Ismo Desperadosin tilalle.
03.09. Huispaus kautta aikojen ja Ihmeot
03.09. Häätäkää Johanna Tukiainen suomes
02.09. Jätehuolto kuntoon
02.09. Kuonokoppapakko pitbull-terrierei
02.09. Nastolan kunnan maakauppa
01.09. EI Ruusulankadun päihdeasuntolall
31.08. Lisää radiosoittoa kotimaiselle i
31.08. Tenacious D Suomeen!
31.08. Oikeus ja lastensuojelutoiminnan
31.08. Hovihallin pysäkki takaisin
31.08. Formulat Suomeen!
31.08. Dr. Pepper 1,5l pullot, ja cherry
29.08. Kyykäärme tulisi rauhoittaa Suome
Viimeksi kommentoitu | Näytä viestit
06.09. Elämänkatsomustietoa, taideaineita
05.09. Ei koulua lauantaiksi.
05.09. Vähittäistavarakauppojen hedelmäpu
05.09. Hymyilypakko Suomeen!
05.09. Suomeen Hip Hop/Rap-radiokanava!
05.09. Sanokaa kyllä NATO:lle suomalaiset
05.09. Teurashevoskuljetukset EU-alueella
05.09. Alkoholi lailliseksi 16v
05.09. Kansalaisadressi Lääkelaitoksen es
05.09. Mopot 60km/h
05.09. Kuolemantuomio suomeen!
05.09. PYSÄYTTÄKÄÄ HEMDE WEG! ''Fanaktio
05.09. Kannabis lailliseksi
05.09. Minkin ja supikoiran pyydystämisen
Uusimmat viestiketjut | Suosituimmat
30.08. Sikojen vienti Venäjälle teuraste
14.08. Huhuhh
11.08. Ii 2
31.07. Rantatunneli
30.07. Kovamuoviset CD-levykotelot pois
25.07. Höpö höpö!
21.07. Slaikkareiden Sauli ja Niko takai
20.07. Animekauppa Mikkeliin!
18.07. Mopot 60km/h
14.07. Mikä ihmisiä kiinnostaa mangassa