Mainos: Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.

Keskustelu / Uusimmat viestit


Adressi Suomen susikannan elvyttämiseksi sekä säilyttämiseksi. / #42

Sirpa,

kirjoitit: "Susi on erittäin arka eläin joka ihmisen nähdessään kiertää kaukaa joten tuskin tässä kenenkään tarvitseen mitään aitoja (piikki- tai sähköaitoja) alkaa rakentelemaan."

Onpa todella arka... ei kannata yleistää. Joulupäivänä meidän portailla kävi susi. Avasin oven kun ihmettelin miksi koirani huutaa tarhassa ja siinä se pällisteli rappusilla. Ei lähtenyt mihinkään vaan murisi. Hätäpäissäni juoksi sisään hakemaan pyssyä mutta sillä välin oli mokoma luikkinut tiehensä.

Että näin arkoja ovat!

En todellakaan allekirjoita. Pois vaan kaikki sudet, kyllä täällä ilmankin toimeen tullaan!
Susi Hukkanen (Erämaa, 20.1.2007 14:25)

Israelin täytyy elää / #12

En allekirjoita. Sinulla on hyviä perusteluja, mutta on naurettavaa väittää Juutalaisia "Jumalan omaisuuskansaksi" ja että on jumalan tahto rukoilla heidän puolestaan. Aika yksipuolinen ja vääristynyt maailmankatsomus mielestäni. Ajatellaanpa seuraavanlaista tilannetta: Kansainvälinen yhteisö päättää, että Etelä-Suomi on vast edes Juutalaisten uusi valtio. Onko meillä Suomalaisilla oikeutta taistella heitä vastaan? Haluaisn mielelläni myös tietää, miten 2 Israelilaissotilaan kaappaus oikeuttaa 700 ihmisen, joista valtaosa oli siviilejä, tappamisen.
Jarkko Niskanen (Riihimäki, 20.1.2007 14:18)

Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007 / #115

Kerrassaan mielenkiintoista.

Ylläolevasta Anni Kekin linkistä on suoraan luettavissa tilanne.
Eli Lars Dahl VALEHTELEE taas kerran, mutta onhan tämä pakkoruotsittaja jäänyt kiinni jo niin monesta valheesta, joten ei yllätä.

Se että Dahl tiedustelee RKP:n ehdokkailta asiaa, voi hyvä tavaton sentään.. :D

Sitten hieman tilastoja:
Tämä pakkoruotsiadressin tilastot ovat:
Adressiin on tullut yhteensä 3760 allekirjoitusta 624 eri IP-osoitteesta!!!

Sen sijaan täyttä asiaa ajavan kielivapaus adressin ( jonka perusteita Dahl ei ole edes yrittänyt kumota):
Adressiin on tullut yhteensä 1164 allekirjoitusta 938 eri IP-osoitteesta.

Kertonee ihan riittävästi Dahlin adressin feikkauksesta.

Mitähän satuja tämä Dahl nyt seuraavaksi sitten esittelee?
Matti Valtonen (Turku, 20.1.2007 14:00)

Pelastakaa Fazerin lakupoika / #48

Olette varmaan huomaanneet Fazerin 90-vuotta vanhan Suomen kuunniaksi tuotetun suklaapatukan. Kohta varmaan valitetaan senkin rasistisuudesta, koska eikös se pitäisikin olla Somalia-patukka.

Vielä tuollainen monikansallinen yhtiö kuin Fazer tuskin viitsisi laittaa rasistista kuvaa vain ilveilläkseen.
Juho Juvonen (Mikkeli, 20.1.2007 13:32)

Ilotulitteet kiellettävä yksityishenkilöiltä / #18

Mielestäni yksityisten ihmisten Rakettien paukuttelu pitäisi kieltää,mutta kaupungit voisivat edelleen järjestää tasan klo 24,sitä voisi kaikki halukkaat mennä katsomaan,siivouskin järjestyisi,eikä tarvitsisi liikkua roskien ja voimakkaan rikin hajuisessa luonnossa ,olisi niin ihmisillä kuin eläimilläkin rauha,vielä omistaessani koiran oli pakko lähteä pois koko uuden vuoden ajaksi,koska pikkunassikat eivät välitä yhtään missä ja milloin nallejaan ja raketteja ampuvat,jos ihmisillä on niin paljon ylimääräistä rahaa tuhlattavaksi kun käyttävät raketteihin,niin voisivat lahjoittaa ne hyväntekeväisyyteen.
Leena Kekkonen (Helsinki, 20.1.2007 13:18)

Adressi eläinsuojelurikosten rangaistusten koventamiseksi / #19

Joo ittekkii tos vähä aikaa sit katoin sellasen videon missä niitä turkis eläimiä rääkätää..Ei sitä voi kokonaan katsoa,oli niin sairasta.

Miten joku ihminen voi tehä sellasta eläimille? Itse olen ollut vauvasta saakka eläinten kanssa tekemisissä,ja jossain vaiheessa ajattelin mennä lukemaan eläinlääkäriksi. Pistän nimeni tähän adressiin sen takia,että eläimille voitaisiin suoda paremmat olot.
Mirette Lindeman (Nastola, 20.1.2007 13:05)

Pakkoruotsi pois / #72

Adressit.com:n ylläpidon tiedote:

Häirikön lähettämät 5940 allekirjoitusta on nyt poistettu.

Adressin nimien keräys on keskeytetty, koska sen tekijällä ei tunnu olevan enää mitään mielenkiintoa adressia kohtaan. Ylläpidon yhteydenottoihin ei ole vastattu, eikä tekijä ole jaksanut kirjautua järjestelmään sisään kuukausiin. Adressin tekijä voi halutessaan aloittaa nimien keräykseen uudestaan, jos kiinnostusta alkaisi löytyä.
---

Yllättävän vähän häirikkönimiä. Tuolla RKP-protesti-adressissa oli paljon enemmän.
Lars Dahl (Hanko, 20.1.2007 11:59)

Adressi Suomalaisuuden puolesta: RKP_protesti / #60

Näyttää tosiaan siltä että tämä adressi oli aloitettu häiriköintimielessä.

Adressit.com:n ylläpidon tiedote:

Häirikön lähettämät 14801 allekirjoitusta on nyt poistettu.

Adressin nimien keräys on keskeytetty, koska sen tekijällä ei tunnu olevan enää mielenkiintoa adressia kohtaan. Ylläpidon viimeisimpään yhteydenottoon ei ole vastattu, eikä tekijä ole jaksanut kirjautua järjestelmään sisään kuukausiin. Adressin tekijä voi halutessaan aloittaa nimien keräykseen uudestaan, jos kiinnostusta alkaisi löytyä.

Lars Dahl (Hanko, 20.1.2007 11:55)

Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007 / #114

Kysyin tuttavaltani, kansanedustajaehdokkaalta, ja nykyiseltä kansanedustajalta, onko Vuoksenniskan koulun vanhempaintoimikunta lähettänyt hänelle tuollaista kyselyä. Vastaus oli: Eivät ole kysyneet mitään.

Herjaavia viestejä pakkoruotsin vastustajilta tulee kuulemma aina silloin tällöin mutta avustaja karsii ne pois etukäteen muiden asiattomuuksien ohella.

Kiitos adressit.com -ylläpidolle kun se on poistanut tekaistujen allekirjoitusten rkp_protesti ja pakkoruotsipois -adressit.

-Lasse-

Lars Dahl (Hanko, 20.1.2007 11:37)

kokis vähemmän happopitoiseksi / #24

Pääsi tää adressi muuten oikeen radioon asti! =)

"Onks tää adressi totta??!!" "Totta kai on, Kuka perkele tästä aiheesta vitsailis?"

-NIINPÄ! xD
Sanna Salonen (Pori, 20.1.2007 10:43)

Suomi ainoaksi viralliseksi Äidinkieleksi. / #4

Niin, mitä siinä olikaan vikana?
Eerika Tuloisela (Lahti, 20.1.2007 00:23)

I / #21

No siis. Kaksi eri sivustoa olisi kyllä aika typerä idea, kun ei kaikkia gallerian kälyttäjiä voida jaotella noihin kahteen eri osaan. Yhtenä galleriana kun vain pysyisi, pidän nykyisestäkin. Ja mitä minä olen puhumaan, TeiniXpizzizihQdaaiässähän minäkin olen. Mutta on minulla silti mielipiteitä. Tällaiset typerät adressit voisi poistaa, kun ei ole edes oikeata syytä adressin tarkoitukselle. Kuten muut tuolla jo sanoivat, jos galleria ei miellytä, älä rekisteröidy. Muitakin kuvagallerioitakin on jo keksitty.
Camilla DAA :D (Järvenpää, 20.1.2007 00:07)

vähemmän oikeuksia poliseille / #2

Mielestäni poliisi toimi tuossakin ihan oikein. Jos tuo olisi vaan 'annettu olla', niin kohtahan olisi rikottu paikkoja jne... Poliiseilla ei tosiaankaan ole liikkaa oikeuksia.
En allekirjoita!
Antti - (-, 19.1.2007 23:45)

Suomi ainoaksi viralliseksi Äidinkieleksi. / #3

Kyllä Niinalla on tarkkanäkö
Jaakko Lampinen (Uurainen, 19.1.2007 23:44)

Rasismin poistoa / #1

Täyttä asiaa. Ällistyttävän törkeää.
Jaakko Lampinen (Uurainen, 19.1.2007 23:38)

Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007 / #113

Matti Valtonen voittoon.
Jaakko Lampinen (Uurainen, 19.1.2007 23:29)

Elintärkeät asiat kuntoon / #5

tuskinpa muita eurooppalaisia kiinnoista himpun vertaa kriisitilanteessa, jos suomalaiset kuolisivat nälkään. tämä nyt ei ehkä ole niitä todennäköisimpiä tulevaisuuskuvia, mutta kuitenkin. Ja Suomessa pitäisi viljellä vain sellaisia kasveja, jotka ovat sopeutuneet hyvin Suomen oloihin. Ja Suomen ilmastossa on sekin hyvä puoli, että täällä talvi tappaa osan kasvien tuholaisista, esim. koloradonkuoriainen ei ole sen takia pystynyt tänne leviämään.
Mia Kemppi (Jyväskylä, 19.1.2007 22:43)

Maidon pastörointi lopetettava / #6

no ei siinä mitään entsyymiä ole hyvänen aika. laktoosi on sokeri. laktaasi-entsyymi pilkkoo laktoosia.
Mia Kemppi (Jyväskylä, 19.1.2007 22:39)

Ilotulitteet kiellettävä yksityishenkilöiltä / #17

eipä tällä nyt kaksista merkitystä ole ympäristön kannalta, mutta tuskinpa kestävä yhteiskunta pamauttelisi rahaa savuna ilmaan. Tämä on myös taloudellisesti tehotonta toimintaa. Se olisi jo ihan hyvä, että edes uutenavuotena raketteihin kuluva raha laitettaisiin vaikka hyväntekeväisyyteen.

Jollei tästä adressista muuta iloa ole, niin ihan mielenkiintoista tietää, kuinka moni ei pidä raketeista.
Mia Kemppi (Jyväskylä, 19.1.2007 22:35)

Lihattomat lihapiirakat kauppoihin! / #3

no nehän on jo käytännössä lihattomia! Ihmettelen vaan, että miksi niissä sitten lukee "lihapiirakoita". Ehkä siinäkin harmaassa mauttomassa mössössä on jokin teurasjätteen palanen joskus uinut.

lihansyöjä voi päivässä syödä enemmän soijaa eineksissä kuin kasvissyöjä omissa ruuissaan.
Mia Kemppi (Jyväskylä, 19.1.2007 22:31)

Ei uraaniteollisuutta Suomeen / #3

Mitä tekemistä uraanikaivostoiminnalla on Suomen EU-jäsenyyden kanssa? kertoisit ny tyhmälle.

Ydinvoimalan tarvitsema vesi tulee takaisin puhtaana ja ne lasketaan tälläkin hetkellä käsittelemättöminä vesistöihin.Ainoa saaste näissä vesissä on lämpö, mikä tietysti olisi hyvä ottaa talteen jos se olisi tehokasta.

ennen kuin allekirjoittaa tämän adressin, kannattaa miettiä onko valmis vaatimaan luopumista siitä energiamäärästä, mikä ydinvoimalla tuotetaan. Eipä sekään oikein ole, että kyllä teollisuusmaille ydinenergia kelpaa, mutta ei uraanikaivokset. Kaivausten ongelmat vain siirtyvät muualle, missä ympäristösäädöksiä ei käytännössä ole ja ihmisillä ei ole valtaa valittaa.

Kun tänään uutisissa oli että Namura Finland Oy:n valtaushakemus Kuusamossa hyväksyttiin (tiukoin ehdoin kuulemma). Tuli vaan mieleen, että paljonkohan turisteja enää Kuusamon hangille lappaa, kun tietää että uraanikaivos on naapurissa? Vaikka yhtiölle annettiinkin lupa vain tutkia radonia, niin olen huolissani. Ennemmin ottaisin sen uraanikaivoksen vaikka omalle takapihalleni.
Mia Kemppi (Jyväskylä, 19.1.2007 22:25)

Porotalouden aiheuttamat vahingot yksityistä ihmistä kohtaan tulee saada loppumaan! / #46

Jo tänään ilmestyi kevään ensimmäinen nälkiintynyt poro pihapiiriin. Elikä hyötyliikunta alkaa. Kisurat pakenee vain pihaharjan varren mitan. Naurakaa vaan taas, "poroisännät".
uolevi valli (kittilä, 19.1.2007 21:07)

SUOMELLE OIKEUS PÄÄTTÄÄ ITSENÄISESTI SUSIKANNASTA / #55

(Alla oleva teksti lainattu)
VAROITUS

Käyttäytymistiede ennakoi suden hyökkäyksiä

Arat erämaan sudet - ja ne muut

Ympäristötieteen emeritusprofessori Valerius Geist Kanadan Calgaryn yliopistosta, jonka kanssa olen kirjeenvaihdossa, on omistanut elämänsä suurten nisäkkäiden käyttäytymisen tutkimiseen. Hän piti susia vaarattomina koska hänen pohjois-Kanadan erämaissa tapaamansa sudet pakenivat hänen hajuaankin. Eläkepäivinään Vancouverin saarella hän on tutustunut toisentyppisiin susiin - niitä ilmestyi vuonna 1999 läheisestä luonnonpuistosta jossa ne olivat syöneet riistaeläimet loppuun. Eräs lauma haastoi häntä ja uhkasi hänen vaimoaan kotitalon porstualla. Ne ammuttiin. Toinen lauma asettui leirintäalueen ympäristöön. Viikkojen ajan ne lähestyivät ihmisä, nuuhkivat ja nuolivat niitä, hyökkäilivät empien. Eräänä yönä ne hyökkäsivät nukkuvan telttailijan kimppuun. Muut leirintäalueen asukkaat pelastivat miehen jonka haavat vaativat 50 tikkiä. 8.11.2005 sudet tappoivat 22-vuotiaan opiskelijan pohjois-Kanadassa. Vastasataneesta lumesta näki, että hän oli ollut yksin neljän suden lähestyessä takaa ja, että hän oli noussut pystyyn kolme kertaa ennenkuin hän jäi makaamaan. Muutamia päivä aikaisemmin hän oli haltioituneena kertonut miten lähelle hän pääsi kuvaamaan susia. Onnellisesti päättyneitä hyökkäyksiä on ollut useita.

Suden totuttautumisen vaiheet

Professori Geist löysi näisen susien käyttäytymisestä lainalaisuuksia jotka historiakin vahvistaa oikeiksi.

Hän kuvaa suden touttautumisprosessin vaiheita: 1. Saaliseläinten väheneminen. 2. Sudet etsivät muuta ruokaa ihmisasutuksen läheltä. 3. Jos susia ei metsästetä tehokkaasti ne alkavat totuttautua ja tulevat yhä rohkeammiksi. 4. Sudet testaavat ja tappavat karjaa, testit näkyvät purtuina häntinä ja korvina. 5. Sudet siirtyvät saalistamaan kotieläimiä ja karjaa, varsinkin koiria, huolimatta omistajan väliintulosta josta ne tuskin välittävät. 6. Sudet aloittavat määrätietoissen, pitkäjaksoisen ihmisten tutkimisen. 7. Tarkastelua yhä lähemmältä seuraa nuuhkiminen, nuoleminen, pureskelu ja vaatteiden repiminen. 8. Susi hyökkää ihmisen kimppuun.

Professori Geist varoittaa, että kun sudet esiintyvät pelottomina ja uteliaina, tuijottavat sinua ja seuraavat sinua, niin ne tutkivat sinua - melko varmasti koska niillä on lounas mielessä.

Historia vahvistaa havaintoja

Kun tarkastelee suden ihmissyöntiä historiasta näkee, että tapaukset ovat yhteydessä tehottomaan tai puuttuvaan mestästykseen. Venäläinen euraasialaisen metsäsuden tuntija Michail Pavlov kuvaa kirjassaan Volk, Susi 1982 susien ihmissyöntiä Kirvoin/ Vjatkan maakunnassa 1944-53 joka vaati 26 ihmisen hengen. Tapahtumien kehitys noudattaa yllä mainittuja vaiheita.


Suomessa totuttautuneita Karjalan susia

Suomen sudet tulevat Venäjän Karjalasta jonka presidentti äsken varoitti, että sudet ovat syöneet hirvet lähes loppuun ja, että susikanta on räjähtämässä käsiin. Aiemmin kanta pysyi kurissa metsästämällä - suden tapporahana myönnettiin hirvilupa. Kun hirviä ei enää ole eikä tasavallalla ole varaa suuriin tapporahoihin, susia ei kannata metsästää. Näiden susien käyttäytyminen Suomessa noudattaa yllä kuvattua kaavaa.

Varoitus

Koska viraomaiset ovat pettäneet velvollisuutensa suojata kansalaisia ja tiedottaa vaarasta, päätin asiaan perehtyneenä yksityishenkilönä julkisesti ilmoittaa, että jokainen susilauma jossa esiintyy pelottomia ja uteliaita yksilöitä koostuu hengenvaarallisista eläimistä. Kanadassa sellaiset saa vapaasti ampua ja muuten ne hoitaa petokontrolliviranomainen. Meillä susien totuttautumisen annetaan jatkua murheelliseen loppupisteeseensä saakka EU-aran poliisin katsoessa vierestä ja metsästäjäjien turhaan anoessa kaatolupia.

Professori Geistin kirjoituksen sekä kirjeeni EUlle tästä aiheesta voi lukea englanniksi netistä: http://personal.inet.fi/luonto/mikael.broo


Magnus Hagelstam

Metsänhjoitaja

Siuntio
Marko Lind (Imatra, 19.1.2007 20:27)

Kielivalinnan puolesta / #89

Onnittelut!

Työnne alkaa kantaa hedelmää..

Taas uusi pakkoruotsin vastainen NUORI ja fiksu kansanedustajaehdokas:

http://www.annikekki.fi/

ja ohessa sivuilta poimittua dataa..

"Ei pakkoruotsille, kyllä vaihtoehtovenäjälle - 17.01.2007

Vuoksenniskan koulun vanhempaintoimikunta kyseli sähköpostilla ehdokkaiden kantoja pakkoruotsiin. Mielipide on yhteinen, pakkoruotsin aika on ohi.

Joten tämän joutavan löpisijän Dahlin jutustelut alkavat kuulostaa aina vain
tyhjemmiltä!

JATKAKAA hyvää työtä ja sanaa vain eteenpäin!
Matti Valtonen (Turku, 19.1.2007 20:27)

Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007 / #112

Taas uusi pakkoruotsin vastainen NUORI ja fiksu kansanedustajaehdokas:

http://www.annikekki.fi/

ja ohessa sivuilta poimittua dataa..

"Ei pakkoruotsille, kyllä vaihtoehtovenäjälle - 17.01.2007

Vuoksenniskan koulun vanhempaintoimikunta kyseli sähköpostilla ehdokkaiden kantoja pakkoruotsiin. Mielipide on yhteinen, pakkoruotsin aika on ohi.

Viime aikoina on paljon puhuttu alueellisen elinkeinoelämän tarpeiden huomioimisesta koulutuksessa. Jos nämä sinänsä aiheelliset tarpeet otetaan huomioon ammattiopistossa, ammattikorkeakoulussa ja yliopistossa, olisi järjetöntä suunnata vielä nuorempien opintoja Länsi-Suomen tarpeita ajatellen.

Ruotsin kieli ei sivistä meitä enää yhtään. Sivistyksemme, kansainvälisyytemme ja osaamisemme on nykypäivänä riippuvainen aivan muista tekijöistä kuin ruotsin kielestä. Ruotsin opetukseen kohdistuvat resurssit, niin oppilaiden, opettajien kuin kuntienkin, tulisi kohdistaa globalisoituvassa maailmassa enemmän puhuttuihin kieliin. Mm. saksa ja ranska ovat käyttökielinä monissa Afrikan. Etelä-Amerikassa puhutaan suurista kielistä espanjaa ja portugalia.

Venäjän opiskelun pitäisi lisääntyä merkittävästi ainakin Itä-Suomessa. Tämä olisi koko Suomen etu. Venäjän lukijoita tulisi olla vähintään yhtä paljon kuin on saksan tai ranskankin lukijoita. Tarvitsemme venäjää tulevaisuudessa, sillä venäläisten määrä Suomessa ei tule ainakaan vähenemään. Meille on sekä taloudellinen että sosiaalinen etu jos osaamme näiden matkailijoiden/asiakkaiden/vihollisten (miten kukakin haluaa asiaa ajatella) äidinkieltä. Se antaa meille etulyöntiaseman. Myös Venäjällä on meille tarjottavaa niin matkailullisesti kuin taloudellisestikin.

Kannatan ruotsin säilyttämistä vaihtoehtona. Itse olen lukenut sitä seitsemänneltä lukion viimeiselle. Paljon on kuitenkin unohtunut, koska ruotsia en ole paljoa tarvinnut. Saksan ja ranskan lukemisesta on ollut minulle kuitenkin ehkä enemmän hyötyä, vaikka opiskeluaikana töissä jouduin joskus käyttämään ruotsia pääkaupunkiseudulla. Harmittaa, ettei venäjää tarjottu kahdeksasluokkalaisille Joutsenossa vuonna -91. Toisaalta voi olla, etten olisi sitä silloin ymmärtänyt valitakaan.

Kieliä kannattaa opiskella myös myöhemmin. Pian 60-vuotta täyttävä äitini on opiskellut venäjää nyt kaksi vuotta. Hän tulee toimeen sen kanssa melko hyvin. Siinä on hieno esimerkki elinikäisestä oppimisesta. "


Huomatkaapa ensimmäinen kappale:
- Vuoksenniskan koulun eli kielivapaus-adressin toimikunta kysellyt kirjallisesti ehdokkaiden kantoja pakkoruotsiin ja KAIKKILLA se ON KIELTEINEN.

Kokonaisuudessaan erinomaista tekstiä. On tässä taas pakkoruotsittaja Dahlilla ihmettelemistä.

Pakkoruotsi on tiensä päässä joka tapauksessa.
Matti Valtonen (Turku, 19.1.2007 20:23)

Kerro tästä sivusta muille Facebookissa

Parhaat lehtitarjoukset | Kaikki lehtitarjoukset

Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.

Muut mainokset

  • Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
  • Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
Viime aikojen suosituimmat adressit
15.05.08 Promilleraja on alennettava - S
12.08.08 Haapaveden Isonevan puolesta
27.05.08 Kansalaisadressi Lääkelaitoksen
15.08.08 Nyx Oy:n ja Eurooppalaisen puut
21.07.08 Pelastakaa lasten jalkapalloken
18.08.08 Ympärileikkaukset eivät kuulu s
29.07.08 Adressi Messukylän lukion säily
13.08.08 Lapsikaappauksia ehkäisevän rek
07.08.08 AAA Matti ja Teppo aateloitava
12.06.06 Mopot 60km/h
01.06.06 Kannabis lailliseksi
06.08.08 Kirjastolaisille lisää palkkaa
21.05.08 Turun Eläinhoitolaa ei saa lope
29.07.08 Kyrönmaan kuntaliitos
17.05.06 Raiskauksille kovempi tuomio!
22.12.07 Teurashevoskuljetukset EU-aluee
30.06.08 Jonas brothers suomeen !
28.07.06 Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
18.12.07 Oulun tulee luopua Kallioparkis
06.07.08 Nicolai Kielstrup Suomeen!
19.08.08 Hentainimihirviö boikottiin
04.08.08 Karvasuo suojeltava
16.08.08 Ringette Olympialaisiin
28.05.06 Adressi bensiinin korkeaa hinta
04.01.08 Salatut elämät eivät saa loppua
Uusimmat adressit | Suosituimmat
20.08. Ei koulua lauantaiksi.
20.08. Espoon Honka ulos korisliigasta
20.08. Suomen rahat Suomen ongelmiin ens
20.08. Vastusta Lempäälän Lepokallion lo
19.08. Kumipallo olympialajiksi!
19.08. Hentainimihirviö boikottiin
19.08. Uusien autojen myynti ympäristöys
18.08. Varusmiesten viikonloppu työt
18.08. Porttikielto Lingo-ohjelmoijalle
18.08. Uudistusten tutkimusten aloittami
18.08. Ympärileikkaukset eivät kuulu suo
17.08. Mindless self indulgence suomeen!
16.08. Rikolliset karkoitettava Suomesta
16.08. Ringette Olympialaisiin
16.08. Pornolehdet pois kioskeista
16.08. Valzun pitÄÄ leikata hiuksensa
16.08. Harry Potter ja Puoliverinen prin
15.08. Nyx Oy:n ja Eurooppalaisen puutar
15.08. Biopolttoaineen valmistaminen met
14.08. Suljettu
13.08. Mikkelille rahat
13.08. Piikkien jakopiste pois Itäkeskuk
13.08. Lapsikaappauksia ehkäisevän rekis
13.08. Ei NATO:lle rauhan puolesta!
12.08. Haapaveden Isonevan puolesta
Viimeksi kommentoitu | Näytä viestit
20.08. Kannabis lailliseksi
20.08. Salatut elämät eivät saa loppua 20
20.08. LrNMKY ulos Korisliigasta
20.08. Promilleraja on alennettava - Sänk
20.08. Pornolehdet pois kioskeista
20.08. Ei NATO:lle rauhan puolesta!
20.08. Homoille adoptio-oikeus
20.08. Työttömän päivärahan mielivaltaine
20.08. Sanokaa ei tienkäyttömaksuille
20.08. Lentokoneet max. 45 km/h
19.08. Hätätekstiviestien lähetys numeroo
19.08. Turkuun oma huvipuisto
19.08. Rikolliset karkoitettava Suomesta
19.08. Suomen Robinsonin jatkaminen, uusi
Uusimmat viestiketjut | Suosituimmat
14.08. Huhuhh
11.08. Ii 2
31.07. Rantatunneli
30.07. Kovamuoviset CD-levykotelot pois
25.07. Höpö höpö!
21.07. Slaikkareiden Sauli ja Niko takai
20.07. Animekauppa Mikkeliin!
18.07. Mopot 60km/h
14.07. Mikä ihmisiä kiinnostaa mangassa
26.06. Työttömän päivärahan mielivaltain