Mainos: Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.

Keskustelu / Uusimmat viestit


Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007 / #39

"Lars dahl- "Pakkoruotsittajaksi" nimittely tuntuu monilla nimimerkeillä olevan yhteistä."

Hm... ruotsi kuuluu "pakollisiin oppiaineisiin", ehkäpä tästä syystä tulee sononta "pakko-Ruotsi".
Mikko Kaarto (PORI, 5.12.2006 21:22)

Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007 / #38

Niin kauan kuin suomessa on 10% suomenruotsalaisia, joiden ei täydy opiskella ruotsia, toisin kuin adressin aloittaja antaa ymmärtää, en allekirjoita adressia.

Valtaosan suomalaisista täytyy opiskella ruotsin kilei pakollisena oppiaineena, koska RKP väittää suomen yhä edelleen olevan kaksikielinen maa, vaikka suomen väestöstä vain 10% on suomenruotsalaisia, joille "täyty olla omat koulunsa, jotka ovat ruotsalaisia, joissa ei opeteta suomen kieltä".

Siis, suomalaisten täytyy opetella ruotsi, mutta suomenruotsalaisten ei täydy opetella sitä? Miten tämä kuvastaa sinun tasa-arvoasi.
En todellakaan ehdota että ruotsi poistetaan kouluista, vaan sen tulisi olla vapaa-ehtoinen kieli. olkoon sitten vaika pitkä-ruotsi.

Itse näkisin enemmän hyötyä siitä, että suomalaisia opetettaisiin business-tason ruotsilla jo peruskoulussa, pakollisen ruotsin sijaan.
Tämän takia, ehdotankin että tätä adressia vastaan olevat ihmiset allekirjoittaisivat toisen adressin sijaan:

http://www.adressit.com/rkp_protesti
Mikko Kaarto (PORI, 5.12.2006 21:12)

Mopot 80 km/h / #6

Vaikka mopot menisivät 70 km/h ei silti jarrutusmatka yksinkertaisesti riitä. KLun vielä ottaa huomioon toissapäiväinen mopoilija, joka kulki auton takana 80km/h matkaa vain 2m eikä vieläkään tajunnut, että jos äkkipysäys olisi tullut, olisi kyseinen mopoilija tullut takalasista sisään.

Koska nykyinen lainasäädäntö antaa hekilöiden joiden kagnitiivinen kapasiteetti on vielä kasvuiässä, (aivot eivät ole vielä kehittyneet täyteen kapasiteettiinsa ja ymmärrys ei vielä ole täysin kehittynyt) ajamaan mopoilla heidän tajuamatta omaa vaaraansa liikenteessä, en näe syytä, m,iksi hgeille tätyisi myöntää lupa ajaa ulkoisesti suojaamatonta ajoneuvoa yli 60km/h, jolloin jarrutusnopeudet ovat yhä vaaralliset.

Kehoitankin teitä käymään autokoulussa ja testaamaan miltä tuntuu 30km/h jarrutus törmäyssimulaattorilla. Kun olette sen kokenut ja mustelmat ovat parantumassa, kertokaa se 2x ja miettikää mitä se tekee niskalle, kun se lysähtää äin kovaa materiaalia. Muistutuan yhä edelleen, että mopot eivät ole ulkoisesti tuettuja kolareita vastaan. Jos törmäätte johonkin, todennäköinen seuruas on se, että lennätte viivasuoraan seinää tai toista autoa päin. mopo jää taatusti tienpintaan, se on sinun kallosi joka lentää.
Mikko Kaarto (PORI, 5.12.2006 21:00)

Adressi Suomalaisuuden puolesta: RKP_protesti / #13

ihan vain rekisteriä varten, oma sukuni on kotoisin ruotsista sukututkimuksen mukaan. silti mielestäni tulisi pakkoruotsi poistaa.

katso edeltävä kommenttini.
Mikko Kaarto (PORI, 5.12.2006 20:51)

Adressi kertakäyttöisiä sykemittarin lähetinvöitä vastaan / #2

Hahaa!!
Kylä lähtee!!!!
Allekirjotin..!!!!
Tuomas Mustalahti (Vammmala, 5.12.2006 20:46)

10€ setelit automaatteihin. / #5

Muistetaan kuitenkin oma ikä ja pidetään kommentit asiallisena. asialla on jo yli 7000 kannattajaa, joten muistetaan olla kohteliatia myös heitä kohtaan.

Kun suomena markasta siirryttiin euron, tuli 3x arvokkaammat setelit automaatteihin. Tällä adressilla pyritään saamaan puolet pienemmät setelit automaattiin, jotka yhä edellään ovat lähes puolet arvokkaampia kuin markan aikana. En meielläni puhu markoista, mutta kun "mummon markat2 ovat parhain keino saada viesti ymmärretyksi, niin käytetään sitten mummoja.
Mikko Kaarto (PORI, 5.12.2006 20:43)

ITSENÄISYYDEN, KANSANVALLAN, IHMISOIKEUKSIEN PUOLESTA / #8

Hyvä Joona Kellomäki,

Kommenttina allekirjoitukseesi haluan adressin tekijänä esittää Sinulle kiitokseni.

Eduskunta on tiistaina 5.12.2006 hyväksynyt Euroopan unionin perustuslakisopimuksen äänin 125-39. Äänestys oli mielestäni tiukempi kuin etukäteen saattoi aavistella.

EI-äänensä antoivat seuraavat edustajat:

1 Essayah / kd
2 Hemmilä / kok
3 Hoskonen / kesk
4 Immonen / vas
5 Kallis / kd
6 Kangas / vas
7 Kankaanniemi / kd
8 Kauppila / vas
9 Korhonen / vas
10 Koskinen / sd
11 Kuoppa / vas
12 Kuosmanen / kok
13 Kurvinen / kok
14 Kärkkäinen / kd
15 Laakso / vas
16 Lahtela / sd
17 Lamminen / kok
18 Lapintie / vas
19 Mustajärvi / vas
20 Neittaanmäki / kesk
21 Polvi / vas
22 Puhjo / vas
23 Pulliainen / vihr
24 Rajala / kok
25 Rauhala / kd
26 Räsänen / kd
27 Rönni / sd
28 Salo / kok
29 Sirnö / vas
30 Soini / ps
31 Tennilä / vas
32 Tiusanen / vas
33 Uotila / vas
34 Valpas / vas
35 Vihriälä / kesk
36 Vilkuna / kesk
37 Virtanen / vas
38 Virén / kok
39 Vistbacka / ps

Toivotan kaikille allekirjoittajille Iloista Itsenäisyyspäivää! Näyttää vahvasti siltä, että Itsenäisyyden ja Täysivaltaisuuden aate on yhä hengissä.

Tapio Kuosma (Espoo, 5.12.2006 20:42)

Vetoomus tuoksupostimerkkien julkaisemisen peruuttamiseksi / #1

Mutta sehän on pieni lappunen, ei kai siitä mitään tule?
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:37)

Palomiesten eläkeikää on laskettava / #3

palomiehet valittavat etteivät jaksa ? Vapaapäivinä kuitenkin tehdään ahtaajanhommia satamassa ?
mikko k. (hamina, 5.12.2006 20:28)

Jouluaaton aukiolo / #3

Juuri niin. Lidl on myös 6.12. kiinni. Lidlhän enemmän suomalainen kauppa tuntuu olevan - vaikka onkin saksalainen - kuin monet OIKEASTI suomalaiset kaupat! Poinzit Lidlille joka tuo 2 litran limpparit Suomeen!
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:28)

Mtv3:n F1:n päätöksen vuoksi boikotti mainostajille / #1

Jep.
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:26)

Rasismi pois! / #2

Rasismi pois vaan, MITÄ SIITÄ HYÖTYY? Samassa taivaassa on mustat ja valkoset...
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:25)

Lidlin olemattomat kassalinjastot / #3

Lidl on hyvä kauppa, siellon halpaa limukkaa: 0,30/litra. Että boikotoi yksinäs☺
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:23)

Boikotoikaa kamerapuhelimia! / #4

Perusteluja, kenties. Ja sassiin sittenkin! Eikös adressit.com-sääntöihin kuulu perusteleminen, vai mitä?☺
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:22)

Hamina - Vaalimaa vt 7, rekat pois tienvarsilta ! / #1


liikenteen määrä kasvaa 7 tiellä jatkuvasti ! Vaikka Venäjän tulli toimisi kuinka hyvin ei liikennemäärät tiellä vähene. Rekkajonot ovat tiellä varmasti vuosia.
Ainoa oikea ratkaisu on aloittaa välittömästi moottoritien rakentaminen Vaalimaalta - Loviisaan (moottoritie välille Pietari-Turku on suunnitelmissa jo )
Leena Luhtanen ja sd. ovat kuitenkin tätä väliä boikotoineet ja tiemäärärahat on ohjattu muualle, lähinnä Helsinkiläisten mökkimatkoja ajatellen Savoon. Myös nykyisen liikenneministerin (sd) äänestäjä alue on nyt etusijalla !!!!
mikko kontra (hamina, 5.12.2006 20:22)

Ahvenanmaasta Realm of Ancient Battles / #2

No huh huh. Ei ihmisiä saa pakottaa "mustaa valkoisella":kaan nojalla. Ja ping pong sano kovaääninen: ÄLY HOI ÄLÄ JÄTÄ.

Tää ei tuu onnistumaan ja on muutenkin ihan sanoinkuvaamattoman huono idea, tää kuuluu "huumori"-osastolle, hush!

☺☺☺☺☺
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:20)

Susan Kuronen - lopeta se avautuminen / #1

Ihmissuhteet puidaan keskenään, ei mediassa,

allekirjoitan
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:17)

Kielivalinnan puolesta / #30

Miksi tulet tänne valehtelemaan?

Ruotsi EI ole mikään valtakieli vaan ainostaan historiasta
jäänne, ei muuta.

Demokratiassa ei suuren enemmistön ole mitään syytä opetella pienen marginaalisen väestöryhmä kieltä, mitä pakkoruotsi on.

Valinnaisuus juuri tuo varaa kunnille. Tarpeettomat ruotsinopet voivat opettaa jotain fiksumpaa kieltä.

Loppuu tämä naurettava pelleily " elävästä kaksikielisyydestä" joka on pelkkä kupla.

Katsoisit kielikarttaa, niin näkisit kuinka merkityksetön pakkoruotsi Suomessa
tosiasiassa onkaan. Mutta siltähän sinä ummistat silmäsi.

Eikähän sinun olisi parasta vain näperellä tuon huvittavin lausein tehdyn
adressisi kanssa.

Joka on salainen.

Ai niin, kun tämä Vuoksenniskan adressi lähti likkeelle, nimittelit sitä "kyläkouluksi". Sitten se on vain näköjään suuressa hädässä alkanut kiinnostamaan.

Olethan ilmoittanut seuraavasi ko alueen lehtiä. On varmaan ankeaa luettavaa pakkoruotsin puolustajalle. Johan nimikin kertoo että kyse on pakosta.

Olet varmaan huomannut miten hyvän vastaanoton kielivapaus- adressi on siellä saanut.

Sillä kun on rationaaliset perusteet, toisin kuin sinun vuodatuksellasi.
Matti Valtonen (Turku, 5.12.2006 20:16)

ITSENÄISYYDEN, KANSANVALLAN, IHMISOIKEUKSIEN PUOLESTA / #7

Tota, tää kommentit on tarkoitettu lähinnä kommentoimiseen, ei blogiksi, mutta kyllä allekirjoitan. ☺
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:15)

Hollannin pedofiilipuolueen kieltäminen / #7

Huh, eikö se ole iljettävää kun jotkut haluaa hinkata eläimiä ja lapsia. JA tällainen laillistettaisiin. Yäk! *menee yrjölle*. Homoudenkin voisi siinä sivussa kriminalisoida uudestaan, kun jättää pedo- ja zoofilian hyväksymättä.

Joten tuli varmaan selväksi: EN allekirjoita.
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:12)

100€ setelit automaatteihin / #1

Miksi tämä paikalliset-osastossa on?
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:08)

kouluruoka paremmaksi / #1

Niinpä, esim. ruotsalaisessa kouluruokailussa on tietämykseni mukaan kaksi vaihtoehtoa, jos ei pidä ensimmäisestä ruoasta, niin sitten toista!
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:06)

Adressi sosialismia vastaan / #3

Politiikka tarvitsee monimuotoisuutta, kommunismi on kielletty ja kansallissosialismi on äärioikestolainen aate.

En allekirjoita.

Aina sama virsi, Lauri, etkö osaa olla positiivinen

ps. SOSIALISMI ALAS!
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:04)

Kielivalinnan puolesta / #29

Ruotsi on Suomessa valtakieli. Valinnaisuuteen kunnilla ei ole varaa, ainakaan kaikilla. Se taas aiheuttaisi eriarvoisuutta.

Miksi Hannu Koho ei ole puuttunut 4.-5.12.2006 kirjoitettuihin satoihin nimiin? Siellä on monenlaista julkkista, kuollutta ja elävää.

-Lasse-
Lars Dahl (Hanko, 5.12.2006 20:04)

Hätätekstiviestien lähetys numeroon 112 oltava mahdollista pian/Nödtextmeddelanden till nummer 112 m / #2

Pitääkö se sanoa ruotsiksi: Nödtextmeddelanden till nummer 112 måste vara möjliga snart.

Tämähän on suomenkielinen sivusto kokonaisuudessaan...
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:02)

Kerro tästä sivusta muille Facebookissa

Parhaat lehtitarjoukset | Kaikki lehtitarjoukset

Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.

Muut mainokset

  • Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
  • Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
Viime aikojen suosituimmat adressit
18.12.07 Oulun tulee luopua Kallioparkis
04.09.08 Nykyaikainen palloiluhalli vaas
25.08.08 Ei terveydenhuollon ammattilais
26.08.08 Alkoholi lailliseksi 16v
29.07.08 Adressi Messukylän lukion säily
20.08.08 Ei koulua lauantaiksi.
01.06.06 Kannabis lailliseksi
27.08.08 Korjatkaa Muurlantie
12.06.06 Mopot 60km/h
02.09.08 Nastolan kunnan maakauppa
28.07.06 Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
03.09.08 Niksi- Ismo Desperadosin tilall
26.08.08 Asumisen hinta alas (Konkreetti
18.06.08 Kivinokka uudelleen kansanpuist
22.08.08 Pelastakaa Kino Tapiola
17.05.06 Raiskauksille kovempi tuomio!
28.08.08 Porvoon Teatterin Puolesta!
20.08.08 Vastusta Lempäälän Lepokallion
04.09.08 Liinalammin koulun puolesta
31.08.08 Lisää radiosoittoa kotimaiselle
21.05.08 Turun Eläinhoitolaa ei saa lope
22.07.08 Ari Koivunen ikärajattomalle ke
31.08.08 Tenacious D Suomeen!
15.05.08 Promilleraja on alennettava - S
26.08.08 Nyt on heikompiosaisten vuoro.
Uusimmat adressit | Suosituimmat
04.09. Huumepoliisille lisää valtuuksia
04.09. Lähiruuan lisäys
04.09. Liinalammin koulun puolesta
04.09. Nykyaikainen palloiluhalli vaasaa
04.09. Kuolaimettomat (bitless bridle) s
04.09. Elämänkatsomustietoa, taideaineit
04.09. Paremmat liikenneyhteydet Siuntio
04.09. Siuntion nuorille lisää toimintaa
04.09. Ei enää Paavo Väyrystä seuraavaan
04.09. Uusi urheiluhalli Siuntioon
03.09. Heinolan terveyskeskuksen ilta- j
03.09. Niksi- Ismo Desperadosin tilalle.
03.09. Huispaus kautta aikojen ja Ihmeot
03.09. Häätäkää Johanna Tukiainen suomes
02.09. Jätehuolto kuntoon
02.09. Kuonokoppapakko pitbull-terrierei
02.09. Nastolan kunnan maakauppa
01.09. EI Ruusulankadun päihdeasuntolall
31.08. Lisää radiosoittoa kotimaiselle i
31.08. Tenacious D Suomeen!
31.08. Oikeus ja lastensuojelutoiminnan
31.08. Hovihallin pysäkki takaisin
31.08. Formulat Suomeen!
31.08. Dr. Pepper 1,5l pullot, ja cherry
29.08. Kyykäärme tulisi rauhoittaa Suome
Viimeksi kommentoitu | Näytä viestit
06.09. Elämänkatsomustietoa, taideaineita
05.09. Ei koulua lauantaiksi.
05.09. Vähittäistavarakauppojen hedelmäpu
05.09. Hymyilypakko Suomeen!
05.09. Suomeen Hip Hop/Rap-radiokanava!
05.09. Sanokaa kyllä NATO:lle suomalaiset
05.09. Teurashevoskuljetukset EU-alueella
05.09. Alkoholi lailliseksi 16v
05.09. Kansalaisadressi Lääkelaitoksen es
05.09. Mopot 60km/h
05.09. Kuolemantuomio suomeen!
05.09. PYSÄYTTÄKÄÄ HEMDE WEG! ''Fanaktio
05.09. Kannabis lailliseksi
05.09. Minkin ja supikoiran pyydystämisen
Uusimmat viestiketjut | Suosituimmat
30.08. Sikojen vienti Venäjälle teuraste
14.08. Huhuhh
11.08. Ii 2
31.07. Rantatunneli
30.07. Kovamuoviset CD-levykotelot pois
25.07. Höpö höpö!
21.07. Slaikkareiden Sauli ja Niko takai
20.07. Animekauppa Mikkeliin!
18.07. Mopot 60km/h
14.07. Mikä ihmisiä kiinnostaa mangassa