Miksi tulet tänne valehtelemaan?
Ruotsi EI ole mikään valtakieli vaan ainostaan historiasta
jäänne, ei muuta.
Demokratiassa ei suuren enemmistön ole mitään syytä opetella pienen marginaalisen väestöryhmä kieltä, mitä pakkoruotsi on.
Valinnaisuus juuri tuo varaa kunnille. Tarpeettomat ruotsinopet voivat opettaa jotain fiksumpaa kieltä.
Loppuu tämä naurettava pelleily " elävästä kaksikielisyydestä" joka on pelkkä kupla.
Katsoisit kielikarttaa, niin näkisit kuinka merkityksetön pakkoruotsi Suomessa
tosiasiassa onkaan. Mutta siltähän sinä ummistat silmäsi.
Eikähän sinun olisi parasta vain näperellä tuon huvittavin lausein tehdyn
adressisi kanssa.
Joka on salainen.
Ai niin, kun tämä Vuoksenniskan adressi lähti likkeelle, nimittelit sitä "kyläkouluksi". Sitten se on vain näköjään suuressa hädässä alkanut kiinnostamaan.
Olethan ilmoittanut seuraavasi ko alueen lehtiä. On varmaan ankeaa luettavaa pakkoruotsin puolustajalle. Johan nimikin kertoo että kyse on pakosta.
Olet varmaan huomannut miten hyvän vastaanoton kielivapaus- adressi on siellä saanut.
Sillä kun on rationaaliset perusteet, toisin kuin sinun vuodatuksellasi.
Matti Valtonen (Turku, 5.12.2006 20:16)
Tota, tää kommentit on tarkoitettu lähinnä kommentoimiseen, ei blogiksi, mutta kyllä allekirjoitan. ☺
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:15)
Huh, eikö se ole iljettävää kun jotkut haluaa hinkata eläimiä ja lapsia. JA tällainen laillistettaisiin. Yäk! *menee yrjölle*. Homoudenkin voisi siinä sivussa kriminalisoida uudestaan, kun jättää pedo- ja zoofilian hyväksymättä.
Joten tuli varmaan selväksi: EN allekirjoita.
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:12)
Miksi tämä paikalliset-osastossa on?
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:08)
Niinpä, esim. ruotsalaisessa kouluruokailussa on tietämykseni mukaan kaksi vaihtoehtoa, jos ei pidä ensimmäisestä ruoasta, niin sitten toista!
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:06)
Politiikka tarvitsee monimuotoisuutta, kommunismi on kielletty ja kansallissosialismi on äärioikestolainen aate.
En allekirjoita.
Aina sama virsi, Lauri, etkö osaa olla positiivinen
ps. SOSIALISMI ALAS!
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:04)
Ruotsi on Suomessa valtakieli. Valinnaisuuteen kunnilla ei ole varaa, ainakaan kaikilla. Se taas aiheuttaisi eriarvoisuutta.
Miksi Hannu Koho ei ole puuttunut 4.-5.12.2006 kirjoitettuihin satoihin nimiin? Siellä on monenlaista julkkista, kuollutta ja elävää.
-Lasse-
Lars Dahl (Hanko, 5.12.2006 20:04)
Pitääkö se sanoa ruotsiksi: Nödtextmeddelanden till nummer 112 måste vara möjliga snart.
Tämähän on suomenkielinen sivusto kokonaisuudessaan...
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 20:02)
"Pakkoruotsittajaksi" nimittely tuntuu monilla nimimerkeillä olevan yhteistä. Tapana heillä on myös pyrkiä analysoimaan kaksikielisyyden perusteita, toistaa vanhaa, käsitellä asiaa vääristyneestä näkökulmasta, ja senkin jättävät kesken.
Vuoksenniskan adressin viimeisen kahden päivän tapahtumia ei ole näköjään korjattu. Puhumattakaan siitä adressista jota "ei luovuteta kenellekään". En usko että Vuoksenniskan adressiakaan luovutetaan yhtään mihinkään, ainakaan nykyisessä väärennetyssä muodossaan.
Muistakaa äänestää vaaleissa pakkoruotsin vastustajia, tai pyytäkää äitiä ja isää. Jos nyt sellaisia ehdokkaita jostain ilmaantuu.
Me kaksikielisyyden kannattajat voimme vaaleissa kiinnittää huomiomme muihin asioihin, koska uhkaa kaksikielisyydelle ei ole näkyvissä.
-Lasse-
Lars Dahl (Hanko, 5.12.2006 20:00)
No Niina sitten tässä menee armeijaan yhteisen edun hyväksi, nih? Vai onko nainen niin heikko astia, ettei voi hennoinkaampaan palveluun suostua. Haistakaa home, feministit (ja allekirjoittakaa siinä sivussa http://www.adressit.com/sukupuoli).
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 19:57)
Seurakuntalainen-lehti http://wwnet.fi/users/veijone/
kirjoittaa:
HARRI VEIJONEN EI SUOSTU ELÄTTÄMÄÄN KIRKON HOMOPAPPEJA JA MÄTÄÄ OIKEUSLAITOSTA
Harri Veijonen ei suostu elättämään kirkon homopappeja
http://wwnet.fi/users/veijone/vapari.htm
ja mätää oikeuslaitosta!
KIRSI KÄNNÖ EI NOSTANUT SYYTETTÄ TAMPEREEN KO:N TUOMARIN POIKAA VASTAAN
http://www.adressit.com/tuomio:n mukaan ei Tampereen Kihlakunnansyyttäjä Kirsi Kännö halunnut nostaa syytettä Tampereen KO:n tuomarin poikaa vastaan, joka oli murtautunut oikeustaloon ulko-oven ikkunan rikkoen. Mutta annas olla kun kirkollinen pappi vaati tuomiota kunnianloukkauksesta niin jo on kuin kännissä kyselemättä nostanut syytteen seurakunnan evankelista Harri Veijosta vastaan! Koko maa on juopunut homopappien tarjonnasta niinkuin Ilmestyskirja sanoo.
Luulin että tämä Kännö olisi sama kuin sisar Vapaakirkossa, mutta niin oli pimeä luterilainen kuin vain Suomessa olla saattaa. Nelihenkinen raati, tuomari + 3 lautamiestä, kaikki perusluterilaisia. Pappi ehtinyt pubi-illan pidoistaan oikeussaliin päätähtenä. Aamulehden toimittaja ajettiin ulos kun päätähti vaati asiansa käsiteltäväksi suljetuin ovin ja tietenkin oikeus siihen suostui. Syyttäjä Kännö saarnaa kuin itse Perkele mm. miten kirkko ja seurakunta olisivat synonyymejä, samaa tarkoittavia sanoja. Kirkollisia känniläisiä koko lauma! Selviä siitä sitten voittajana! Pastorin ja lakimiehensä paljastin tuoneen oikeuteen väärennetyn asiakirjan, mutta syyttäjä Kännö saarnaa, että sieltähän se löytyy Suomi24:stä. Puheenjohtaja sentään tajusi, että kun ystävykset olivat yrittäneet väärentää Suomi24:n rekisteröidyn nimeni niin olivat siinäkin epäonnistuneet pahanpäiväisesti. On odotettavissa nopeaa kuolemaa Tampereen Käräjäoikeuden henkilöille ja poliittisesti valituille kirkollisille lautamiehille surmaajana vaikkapa Risto Kolari. HV
Harri Veijonen (Lappeenranta, 5.12.2006 19:53)
Lauri se keksii noita vastaisia kommentteja kaikista jutuista... Säälittävää. KUKAAN EI TARVITSE OIKEASTI KOFEIINIA.
itse en kylläkään juo yleensä kahvia, teetä juon :)
Joona Kellomäki (Kuopio, 5.12.2006 19:48)
Ihmettelen vaan, että aina kun puhutaan kielivapaudesta ruotsin kielen suhteen annetaan ruotsinkielisten taholta ymmärtää kielen opiskelun ja käytön loppuvan kokonaan.
Uskon, että ruotsin kielen asema opiskelussa paranee, kun se on valinnainen.
Kysehän on vain kielivapaudesta, joka antaa tilaa valtakielien opiskeluun.
Esa Saastamoinen (Joutseno, 5.12.2006 19:36)
Korjataanpa hieman pakkoruotsittaja Lassen vääristynyttä liturgiaa:
1.”Pakkoruotsi on kirjattu perustuslakiin” - Väärin.
Koulujen pakkoruotsi ei tule perustuslaista vaan muista laeista, kuten perusopetuslaki ja lukiolaki. Ruotsintaitovaatimuksista on tarkemmin säädetty kielilaissa. Perustuslaki sen sijaan määrittelee suomen kansalliskieliksi suomen ja ruotsin. Kansalliskieli-sanalle ei ole olemassa tarkkaa määritelmää.
2.”Pakkoruotsia ei saada pois, koska vastustajia ei ole paljon.” - Väärin.
Mm. Taloustutkimus Oy:n tekemien kyselytutkimusten mukaan 2/3 suomalaisista kannattaa ruotsin muuttamista vapaaehtoiseksi aineeksi kouluissa. Lisäksi neljä viidestä peruskoululaisesta ja yhtä moni heidän vanhemmistaan on esittänyt Nikin (1998:40-41) tutkimuksessa toisen kotimaisen kielen opiskelun tekemistä vapaaehtoiseksi.. Yhteiskunnan pakkoruotsi perustuu poliittisiin lehmänkauppoihin, ei demokratiaan eikä todellisiin hyötyihin.
3.”Pakkoruotsia vastustavat ovat heikosti menestyviä” - Väärin.
Tutkimuksen (Suutarinen, Sakari & Brunell, Viking, 2000) tiedollisessa kokeessa hyvin menestyneet suomenkieliset oppilaat suhtautuvat ruotsinkielen asemaan Suomessa osin muita kriittisemmin. Parhaimmat yhteiskunnalliset tiedot omaavat nuoret ovat kriittisimpiä ruotsalaisuuden suhteen. Korkeakoulututkinnon suorittaneet suhtautuvat kaikkein kielteisimmin pakolliseen ruotsin kieleen suomenkielisissä koluissa (Folktinget: Vårt land, vårt språk, 1997).
4.”Pakkoruotsia tarvitaan vähemmistön palvelujen turvaamiseen.” - Väärin.
Suomessa on työpaikkoja n. puolet väestön määrästä. Ruotsinkielisiä on Manner-Suomessa noin 260 000. Siis max. puolet, eli 130 000 riittää luomaan ruotsinkieliset palvelut Suomeen. Todellisuudessa murto-osakin tästä riittää, sillä ainoastaan julkisen sektorin ja palveluntuottajan palvelutehtävät tulee tarjota ruotsinkielellä. Jo Suomen ruotsinkieliset siis riittävät ylläpitämään ruotsinkieliset palvelut Suomessa.
5.”Pakkoruotsi perustuu tasa-arvoon.” - Väärin.
Ruotsinkielisten on Suomessa vapaasti työllistyäkseen opittava suomea. Pakkoruotsi perustuu yhtäältä jonkinlaisen tasapuolisen rasitteen tuottamiseen suomenkielisille. Kielilainsäädäntö ei ylipäätään perustu oikeaan tasa-arvoon vaan demokratian vastaiseen vääristyneeseen ajatteluun, jossa 5 %:n kieliryhmälle annetaan 50 %:n painoarvo.
6. "On etua osata hyötyruotsia." - Väärin
Suurin osa suomenkielisistä ei koskaan tarvitse ruotsinkieltä. Sen
sijaan työelämässä englanti, saksa, ranska ja venäjä ovat tärkeitä.
Ruotsalaisten kanssa voi puhua englantia. Hyvä esimerkki pääministeri Matti Vanhanen
7. "Nykytilassa asioiden tila tunnetaan, ja on olemassa tarkat yhteiskunnalliset syyt." - Väärin
Nykysessä asiantilassa marginaalivähemmistö pyrkii saamaan maksimaalisen hyödyn suomenkielisen enemmistön kustannuksella.
8. "Suomi ja Ruotsi ovat henkisesti lähellä toisiaan. - Väärin
Suomalaiset eivät ole ruotsalaisten kanssa mitenkään läheisempiä kuin muiden
pohjoismaiden tai balttien kanssa. Tämä on pelkkää pakkoruotsittajan utopiaa
ja unohtamista että Ruotsi aikoinaan miehittäjänä riisti Suomea ja suomalaisia.
Suomi ja Ruotsi ovat taloudellisesti tärkeät kumppanukset.
Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä että toisen kumppanin tulisi nöyristellä puhumalla siirtomaaisännnän kieltä. Kuten on todettu englannilla pärjää kumpikin ja se on tasa-arvoista.
9. " Kannattaa vastustaa kaikkeen ruotsalaisuuteen kohdistuvaa vihaa."
Tässä yksi pakkoruotsittaja Lars Dahlin helmiä. Pakkoruotsin muuttamisella valinnaiseksi kun ei ole mitään tekemistä vihan kanssa. Mutta osoittaa toki miten keksittyjä nämä Lassen jutut ovat. Ei päätä eikä häntää.
Where is the beef Lars???
10. "Voi löytyy ruotsinkielisen aviopuolison tai kumppanin, ja keskustella hänen äidinkielellään"
En voinut muuta kuin nauraa, kun tätä lausetta katselin.
Tämä ei ole mikään peruste pakkoruotsille.
Ensiksikin vice versa, keskustelkoon ruotsinkielinen suomeksi.
Toiseksi, voi löytää vaikka maahanmuttajan puolisoksi, jonka äidinkieli on
englanti..
En viitsi enempää jatkaa.
Koko lista on ihan huuhaata. Ainoastaan pakkoruotsittajan omia tulkintoja ja illuusiota.
Toki hauska on sitten nähdä kun Vuoksenniskalta levinnyt adressi tulee julkisuuteen, kuinka tämän lähinnä huonona vitsinä pitämäni adressin kanssa tulee tapahtumaan.
Sinun, Lars Dahl, olisi syytä hävetä. Kehtaat olla muka tietämätön siitä että pakkoruotsista halutaan päästä eroon, muuttamalla se valinnaiseksi.
Se että sotket asiaan yhteiskuntarauhan yms kertoo kuinka onttoja nämä kliseesi ovat.
Jari Piiranen (Helsinki, 5.12.2006 19:11)
WWE:lähetykset ei saa Suomessa Lopettaa!
Jussi Peltonen (Tampere, 5.12.2006 17:53)
sydämellä, ei sydämmellä..
Tero Kivinen (Helsinki, 5.12.2006 16:37)
Hyvä kirjoittaja. Muuta kaupunkiin ja lopeta tuo päätön avautuminen. Susista pitää pitää huolta ja me kaikki tiedämme että poronkasvatus on huonoa bisnestä, joka pysyy pystyssä vain valtion tukien avulla. Muulla tavoin susista ei olekaan haittaa.
Tero Kivinen (Helsinki, 5.12.2006 16:32)
öö oletko miettiny että se ei lisää juoppoja vaan että jos on töitä esim 21.00 asti niin ei voi astaa juomista vaikka perjantaille? :o
IDI
Joonas Mikkonen (Lohja, 5.12.2006 16:30)
Palestiinalaisten iskut kohdistuvat vain ja ainoastaan siviilikohteisiin, tätä on jatkunut niin kauan kuin muistan. En allekirjoita.
Tero Kivinen (Helsinki, 5.12.2006 16:27)
Ja voisitko ystävällisesti kirjottaa suomen pienellä alkukirjaimella? Tekstissäsi tosiaan on kyse kielestä, eikä valtiosta, jolloin kuuluu käyttää pientä alkukirjainta.
Tero Kivinen (Helsinki, 5.12.2006 16:15)
Lapset ovat alunperin saapuneet maahan laittomasti eikä Suomella ja sen kansalla ole syytä, saati velvollisuutta antaa näille "muukalaisille" elinpaikkaa, kun heillä on kotimaa, jolla on velvollisuus ja mahdollisuus tarjota heille elinpaikka.
Tero Kivinen (Helsinki, 5.12.2006 16:13)
Hyvä, että lapset jo nuorina oppivat elämän tosiasiat. Minua ei ainakaan voisi loukata millään tavalla viittaamalla "rotuuni", miksi siis mustat suuttuvat asiasta? Kaikki tietävät vastauksen. Turha olla tekopyhä, anteeksi vain.
Tero Kivinen (Helsinki, 5.12.2006 16:07)
Hassuja nämä täysin sisällöttömät perustelut, joiden mukaan RKP:n näkemysten vastustaminen "lietsoo riitaa kieliryhmien välille" ja että vastustajien pitäisi "hävetä"... tuo kuulostaa jotenkin todella kiinalaiselta. Siellähän myös "kansanryhmien välinen harmonia" on todella tärkeä asia, niin tärkeä jopa, että kaikenmaailman uiguurit sun muut tiibetiläiset harmonisoidaan kovalla kädellä.
Neuvostoliitossa oltiin myös yhtä suurta kansojen perhettä, ja kriitikot saivat hävetä vihanlietsontaansa. Kehtasivatkin väittää, että NL:ssä olisi ollut jotain muuta kuin neuvostokansalaisia. Kaikki samanlaisia, kaikki tasa-arvoisia!
Jotkut tapaamani rantaruotsalaiset erityisesti Pohjanmaalta oikeasti elävät niin ankkalammessa, että heillä ei tunnu olevan mitään käsitystä siitä, että suurin osa suomalaisista ihan oikeasti ei puhu ruotsia "omana" kielenänsä, eikä noin ole ollut koskaan historian kuluessa. Jos tämän ihan yksinkertaisen asian tuo esille, saa sitten niin paljon paskaa niskaan että huh huh. Tämä sitten vielä porukalta, joille "oman kielellisen erityislaadun" säilyttäminen on sydämenasia.
On empatiataidot vähän vähissä...
Eero Nevalainen (Nurmijärvi, 5.12.2006 08:56)
Valitettava totuus on että polttonesteitä ei kannata tuottaa laisinkaan massakäyttöä varten vaan ratkaisut energia/polttoaineongelmaan on haettava aivan muualta jos mielimme pitää maapallomme edes suunnilleen eheänä.
Ensimmäinen askel on säästäminen ja energiatehokkuuden parantaminen - ei suinkaan nykyisen kulutuksen mahdollistaminen vaihtoehtoisilla polttonesteillä. Käytännössä siis polttoaineen hintaa on syytä nostaa niin paljon että energiaa säästävien tekniikoiden käyttö on kannattavaa ja vaihtoehtoiset ratkaisut pääsevät kilpailemaan kustannustehokkuudessa.
Slowtech on huomisen ratkaisu.
Kaksonen Jani (Kyröskoski, 4.12.2006 22:21)
jos Suomen aselakia mennään löysäämään suomi tulisi alentumaan yhtä alas kuin amerikkalaiset jotka pystyvät ostamaan aseen lähimmästä maito kaupasta. samalla alkaisi tapahtua koulujen panttivanki ja massa murha tilanteita kun joku idiootti myy 15 vuotiaalle penskalle jonkun AK-47 ja pari pommia. goch
Samuel Korpela (Joensuu, 4.12.2006 21:47)
|
Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.
Muut mainokset
- Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös
kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
- Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
|
|