Orjatyön teettäminen on lopetettava!
Me allekirjoittaneet vaadimme muutosta koskien työnantajien hyväksikäyttävää tapaa teettää pakkotilanteessa olevilla työttömillä, surkealla palkalla orjatyötä.
Useimmissa palkkatukitöissä/työllisyystukitöissä maksetaan niin mitätöntä palkkaa, ettei siitä verojen jälkeen juurikan jää elämiseen.
Minimipalkka on mitoitettu niin, että asumistuki voidaan käytännössä pudottaa lähes kokonaan pois eikä toimeentulotukeenkaan ole oikeutta.
Vaadimme että minimipalkkaa on joko nostettava tai vastaavasti työnantaja, jolle myönnetään palkkatuki, sitoutuu maksamaan työntekijälleen kelvollisen palkan.
Valtion nykyinen työvoimapolitiikka, TE-keskuksen, kuntien ja kaupunkien tyrannia lähentelee jo vapaudenriistoa.
Kun mukaan lasketaan vielä Sosiaalitoimi toimeentulotuen muodossa ja Kela asumistuen määrääjänä, saadaan työttömät ja vähävaraiset nurkkaan, kuoppaan ja kahleisiin. Sieltä kuopasta on lähes mahdoton päästä pois, sillä kunnon palkkatöitä ei anneta kuin harvoille ja valituille.
Ja samaan aikaan jatkuvalla syötöllä haukutaan ja mollataan matalapalkkaisia, työttömiä ja köyhiä saamattomuudesta ja laiskuudesta. Tällä henkisellä väkivallalla taataan että orjien mieli pysyy nöyränä ja alistuvana.
Nykyajan suomen työvoimapolittinen iskulause tuntuu yksinkertaisesti olevaan: "Arbeit Macht Frei" ...
TYÖTÄTEKEVÄN TULEE SAADA TYÖSTÄÄN KUNNON KORVAUS!
Kyykyttämisen on loputtava!
Pikku Myy Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Haljastennokkaa ei saa myydä
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3240 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1052 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1669 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
224 Luotu: 19.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20343 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1441 Luotu: 10.12.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1239 Luotu: 19.01.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2484 Luotu: 15.07.2023
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
753 Luotu: 10.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11299 Luotu: 03.02.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3381 Luotu: 10.09.2021
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
11 Luotu: 29.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
253 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
240 Luotu: 13.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1834 Luotu: 10.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
503 Luotu: 01.04.2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
326 Luotu: 06.03.2025