Peruskoulu, lukio ja korkeakoulut pois - tilalle Elämän koulu!
Kun Suomessa tapahtuu mitä tahansa, joka kiinnostaa ihmisiä ja on monisäikeinen, haastava ja yhteiskunnallisesti vaikea hahmottaa kokonaisuutena, on Suomi tällöin täynnä asiantuntijuutta sekä osaamista. Yhteistä tälle asiantuntijuudelle on havaintojen mukaan 'elämän koulu'.
Siksi voinee sanoa, että suomalaisen koulujärjestemän menestyksen ydin ei olekaan peruskoulu, vaan 'elämän koulu'.
Siksi me addressin allekirjoittajat vaadimme, että suomalaisen yhteiskunnan nousun tukipilariksi on nostettava pakollinen 'elämän koulu' ja sen tulisi korvata nykyinen peruskoulu-lukio-korkeakouluväylä kokonaan, sillä eivät korkeakoulut esimerkiksi ole kyennyt kouluttamaan Suomeen viittä miljoonaa raiskausten-, vankeinhoidon-, maahanmuuton-, oikeustajun-, homoseksin-, eikä Kreikka- politiikan asiantuntijaa, mutta 'elämän koulu' on tähän haasteeseen vastannut upeasti.
Nykymuotoisen koulujärjestelmän poistaminen ja korvaaminen Elämän Koululla on myös erityisen kustannustehokasta ja tämä tekijä painaa myös vaakakupissa, kun kokonaisuutta ajatellaan. SUomi ei voi olla koko maailman koululaitos ja Suomea kupataan jo nyt ankarasti EU:n ja maahanmuuttajien toimesta, eikä meillä ole enää varaa tähän.
Koulut pois: me vaadimme elämän koulua!
Markku Hokkanen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
623 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
567 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
226 Luotu: 25.07.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
46229 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
831 Luotu: 17.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
137 Luotu: 26.07.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
126 Luotu: 22.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10770 Luotu: 09.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
120 Luotu: 21.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
660 Luotu: 17.03.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
171 Luotu: 05.06.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
823 Luotu: 18.05.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
29 Luotu: 29.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
372 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
181 Luotu: 16.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
161 Luotu: 10.07.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
135 Luotu: 24.01.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
134 Luotu: 24.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
287 Luotu: 01.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
14 Luotu: 22.07.2025