Adressit.com

Uusi lakialoite väkivalta- ja seksuaalirikollisille

Uusi lakialoite, jonka mukaan kaikki seksuaalirikolliset, sekä vakavaa väkivaltaa puolustuskyvyttömään, tahi kahden taikka yli kahden hengen porukalla yhteen ihmiseen kohdistettua väkivaltaa harjoittaneet henkilöt tulisi tuomita määräämättömäksi ajaksi pakkohoitolaitokseen, josta voisi vapautua vasta, kun tuomitun kaikki hoitajat ja tusinan verran maan parhaita psykologeja olisivat todenneet tuomitun terveeksi.

Mikäli tuomittu vapautuisi pakkohoitolaitoksesta ja jatkaisi seksuaali- tai väkivaltarikoksia, tulisi hänen kaikki ihmisoikeutensa riistää rikosoikeudenkäynnissä ja langettaa hänelle kuolemantuomio. Kuolemantuomion täytäntöönpanoa tuomittu odottaisi sellissä, jossa hän viettäisi aikaansa 23 tuntia vuorokaudessa. Hän olisi oikeutettu ainoastaan tunnin ulkoiluun joka päivä, sekä neljään lämpimään ateriaan.

Em. tapa ylläpitäisi varmasti tiukkaa kuria ja järjestystä. Tuomioiden radikaali muuttaminen on ainut tapa vähentää seksuaali- ja väkivaltarikoksia Suomessa.

Tässä esimerkki siitä, mitä liian löysä nykylainsäädäntö saa ihmiset tekemään pelkäämättä lainkaan seurauksia:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013120617804441_uu.shtml#_=_