Adressit.com

Lasinkeräyspisteitä lähelle lapsiperheitä

Ota yhteyttä adressin tekijään

Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Lasinkeräyspisteitä lähelle lapsiperheitä.

Mikko Koivulehto
Adressin tekijä

#1 Kuinka monen taloyhtiössä on lasinkeräyspiste?

30.04.2008 15:53

Lähes kaikissa taloyhtiöissä on nykyisin erilliset jäteastiat sekajätteelle, paperille ja biojätteelle.

Mutta lasinkeräysastioihin törmää aika harvoin.

Silti varsin suuri osa lasisista elintarvikepakkauksista on pantittomia, joten niitä ei kauppaan kannata kantaa.

Sama juttu on monessa vapaa-ajan viettopaikassa. Eräässäkin huvipuistossa on vierekkäin hienosti eri jäteasiat erilaiselle jätteelle – vain lasinkeräysastia puuttuu.

Kuitenkin nimenomaan lasi kannattaa kierrättää sillä sen voi käyttää vaikka kuinka moneen kertaan.


Katri Matilainen
Helsinki

#2 Mistä lasinkeräys omaan taloyhtiöön?

12.05.2008 12:54

Pääkaupunkiseudulla toimiva YTV huolehtii mm. helsinkiläisten sekajätteen ja biojätteen kuljetuksesta. Lasinkeräyksestä YTV:n sivuilla sanotaan seuraavaa:

Taloyhtiöt voivat tilata lasinkeräyksen omaan jätekatokseensa yksityisiltä jätehuoltoyrityksiltä. Lasinkeräykseen kuuluvaa lasia voi viedä maksutta myös YTV:n Sortti-asemille.

Meidän taloyhtiössä puuhataan omaa keräyspistettä energiajakeelle, jolloin sekajätteen määrä jäisi todella minimaaliseksi (olettaen että kaikki asukkaat lajittelevat jätteensä ja huolehtivat lasi- ja metallijätteen toimittamisesta omiin keräyspisteisiinsä). Omassa taloudessamme lajittelemme tietenkin lasin omaan astiaansa, tällä hetkellä lähin lasinkeräyspiste on n. puolen kilometrin päässä kotoamme. Olisihan se mukavaa viedä lasi oman taloyhtiön roskakatokseen muiden roskien kanssa. Olisiko jollakulla tietoa noista yksityisistä jätehuoltoyrityksistä joilta lasinkeräystä voi tilata? Tietääkö joku myös lasinkeräyksen mahdollisista kustannuksista taloyhtiölle?

Suurin este ympäristöystävälliselle toiminnalle on useimmiten juuri tiedon puute...