Alueen luonto ja arvokkaat maisema-alueet eivät kestä uutta 110 kV voimalinjan ilmajohtoa Kiilasta Seutulan läpi Keimolaan – Parempi reitti tai maakaapeli on kestävä ratkaisu!

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#417

Linjat nurin. Sähköntuoranto paikalliseksi.

Jukka Kauhanen (Parainen, 29.01.2026)

#424

Allekirjoitin adressin koska ilmajohto sopii huonosti reitin alueelle.
Maakaapeloinnin kustannusselvitys on kovin salainen ja se on liian pelkistetty.
Ilmajohdon rakentamiseen on päädytty liian kevein perustein.
Päätöksentekoon tarvitaan pari vähemmän haitallista vaihtoehtoa parempien kustannusselvitysten kera.

Jukka Öster (Vantaa, 29.01.2026)

#431

Voimalinjalle löydyttävä parempi reitti pääväylien reunalla tai kaivettuna maahan. Verrattuna satojen miljoonien raidehankkeisiin lienee kohtuullinen toivomus.

Astrid Nurmivaara (Vantaa, 29.01.2026)

#441

I will kill

Anssi Valkonen (Vantaa, 30.01.2026)

#455

Vantaan jokilaakson maisema aluetta ei saa tuhota tuommoisella voimajohdolla

timo pakarinen (vantaa, 30.01.2026)

#456

Asumme pelto alueen edessä ja todistamme joka vuotta kuinka täkeä paikka on muutolinnuille ja muule eläinkunnalle, älkää rikkokko suomen eläinten tärkeitä rutiineja. Näytääkää ylpeyttä ja kunneutusta meidän kauniille maalle ja sen eläin kunnalle!!!

Iina Gädda (Vantaa, 30.01.2026)

#462

Ilmalinja on seudulle ja luonnolle sopimaton ratkaisu.

Jonna Rejström (Vantaa, 30.01.2026)

#468

Ilmakaapelit ovat ekologisesti kestämätön ratkaisu. Maakaapelit ovat nykypäivää. Paljon vähävaraisemmissa kunnissa vedetään kaikki maakaapeleihin.

Rosaliina Hiltunen (Vantaa, 30.01.2026)

#471

Ei rikota kulttuurimaisemaa

Reijo Lahti (Vantaa, 30.01.2026)

#490

Suojellaan luontoa ja perinnemaisemaa!

Elisa Tuomi (Vantaa, 31.01.2026)

#497

Sähkölinjat menevät käytännössä suoraan asuntoni ylitse. Joku kohtuus tällaisessa pitäisi olla.

Jani Paavilainen (Vantaa, 31.01.2026)

#516

Vantaan kaupungin kaavoitussuunnitelmat sekä VES Oy:n suunnitelma voimalinjan ilmajohdosta ovat tuhoamassa yhden ainutlaatuisimmista ja historiallisesti arvokkaimmista alueista Vantaalla.

Tarja Ranta (Vantaa, 01.02.2026)

#537

Olen Kanniston alueen asukas, ja suunniteltu voimajohtoreitti kulkee aivan kotini läheisyydessä. Alueella asuu lapsiperheitä, ja siellä on jalankulkureittejä sekä piha- ja viheralueita, joita käytetään päivittäiseen ulkoiluun ja vapaa-aikaan.

Tästä syystä olen huolissani asumisturvallisuudesta, mahdollisista terveysvaikutuksista sekä hankkeen pitkäaikaisista vaikutuksista lasten elinympäristöön. Mielestäni hanke ei nykyisessä muodossaan riittävästi huomioi kokonaisvaikutuksia ympäristöön, asukkaiden terveyteen ja elämänlaatuun, ja se vaatii perusteellisempaa tarkastelua.

Katson, että vaihtoehtoiset toteutustavat, mukaan lukien voimajohdon maakaapelointi, tulee selvittää, ja hankkeesta on tehtävä asianmukainen, avoin ja riippumaton ympäristövaikutusten arviointi (YVA).

Alexander Shatulov (Vantaa, 02.02.2026)

#565

Vastustan hanketta seuraavin perustein:
- suuret pylväät lähellä taloja ja pihoja
- lasten turvallisuus
- vaikutus luontoon (pelto, eläimet, linnut)
- asumisviihtyvyyden heikkeneminen
- asuntojen ja tonttien arvon lasku
- maakaapelia ei ole kunnolla harkittu, vaikka se on nykyaikainen ratkaisu asuinalueilla

Vova Vlasjuk (Vantaa, 02.02.2026)

#568

Kaapeli pitää saada maan alle pilaamasta Vantaan kauneinta maisemaa. Ollaanko tässä tekemässä yhtä isoa kaapelimaisemaa koko vantaasta ja kaikista vantaan näteimmistä asuinalueista?

Terveisin,
Inga Rantanen

Rantanen Inga (Vantaa, 02.02.2026)



Maksullinen mainonta

Adressit.com mainostaa tätä adressia 3000 henkilölle.

Lisätietoja…