Mainos: Parhaat lehtitarjoukset / Tieteen kuvalehti - 2 lehteä + satelliittisääasema (4,90 €)

Adressi | Allekirjoitukset (3909) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007

Asiallista keskustelua adressista Pakkoruotsi säilytettävä! HUOM! Päättyy 31.1.2007.

Adressit.com:n ylläpito

#126

Muistakaa taas äänestää ensi vaaleissa jotta saatte pakkoruotsin vastustajia eduskuntaan.

Vuonna 2011 ovat seuraavat eduskuntavaalit.
Hassu Setä (Tornio, 26.3.2007 11:40)

#127

Ei kiinnosta opiskella h poikien kieltä...
janne mäkitalo (espoo, 22.5.2007 20:24)

#128

Suomessa ei kaivata hurreja...
janne mäkitalo (espoo, 22.5.2007 20:25)

#129

Adressiin on tullut yhteensä 3909 allekirjoitusta 634 eri IP-osoitteesta. näin se menee.
pasi alakangas (helsinki, 5.6.2007 12:41)

#130 Pakkoruotsi vittuun!

Jos jotkut saatanan Ruotsalaiset välttämättä haluu opiskella sitä saatanan kieltä, ni ok. Mutta ei suomalaisia voi pakottaa Ruotsalaisten kieltä opiskelemaan!!!

Mielestäni pitäisi järjestää mielenosoitus pakkoruotsia vastaan! Sen kestän että suomessa ruotsalaiset opiskelee kieltään, mutta en sitä että jotkut hullu ruotsalaiset politikot pistää suomalaiset opiskelemaan ruotsin kieltä!!!
Viikku Juwaisir (Vantaa, 14.7.2007 17:24)

#131

PAKOLLINEN! Ja ISOLLA PEELLÄ! En allekirjoita. Matti Valtonen on asiaa tässä keskustelussa!
Miika Poikela (Mäntsälä, 16.7.2007 12:01)

#132 Aivan.

Miika Poikelan kommentti:

"PAKOLLINEN! Ja ISOLLA PEELLÄ! En allekirjoita. Matti Valtonen on asiaa tässä keskustelussa!"

Ehdottomasti. Täytyy myöntää, etten oikeastaan pitänyt Ruotsia ja ruotsinkieltä mitenkään ala-arvoisena Suomeen verrattuna........., ENNEN kuin luin tämän "Lassen" perustelut suomenruotsalaisena...

Ettekö te raukat mitään perusteluja keksi... MITÄÄN??.. PIENINTÄKÄÄN?... Mitään?! No jaa, en keksisi minäkään, joten älä murehdi.

Voi että sentään. Luulin teillä olevan edes JOTAKIN. Pienikin asia olisi auttanut, mutta teillä ei ole mitään järkevää perustelua, miksi pakko-ruotsi pitäisi pitää kouluissa. Ja sinä, Lasse, raukka vielä jaksat uskoa. Älä pidä lippua liian korkealla, meinaan pudotus on pitkä. Teidän kannalta. Pakko-ruotsin vastustajilla sentään on edes perusteluja heidän kannalleen, että jos vain alkaisit hiljenemään, ennenkuin nolaat itsesi täysin... Tai no, olet jo nolannut, joten ei väliä mitä enään teetkään..

Mutta onnittelut! 3909 allekirjoitusta 634 eri IP-osoitteesta on aika hyvin :)

Onnea!

Ja muuten, mitä Aku Ankalle ja Mikki-Hiirelle kuuluu?
Tea Vehmaa (Naantali, 16.7.2007 22:25)

#133 En tue tälläistä paskaa

Ei järkeä opiskella ruottia Suomessa.
Samuli Rask (Espoo, 22.7.2007 14:58)

#134 no jos

No jos täytyy jokin perustelu tohon keksiä niin ehkä se että suomi on perustuslaissa määritelty virallisesti KAKSIKIELISEKSI joten eköhän suomen opetuskin myöteäile suomen valtion perustaa perustuslakia. On ehkä katsottu että on hyvä osata suomen molempia virallisia kieliä sekä ruotsia että suomea en näe oikein muuta syytä sille miksi täällä on "pakkoruotsi".
tuomas latva-pirilä (hyvinkää, 22.7.2007 22:43)

#135

99% suomalasista vihaa ruotsia! PAKKO RUOTSI LOPETETTAVA!!!!
(AIVAN TURHA KIELI)
arttu västilä (espoo, 12.8.2007 22:37)

#137 Perustuslaki ei vaadi pakkoruotsia!

Suomen perustuslaki ei vaadi, että kaikkien suomalaisten tulisi osata ruotsia. Lainsäädännössä on erikseen määritelty kielitaitovaatimukset tiettyihin virkoihin. Yleensä silloinkin edellytetään vain tyydyttävää ruotsinkielen taitoa. Sellaisen voi hankkia kouluajan jälkeenkin, jos tarvetta ilmenee.
Matti Uusitalo (Forssa, 14.8.2007 01:50)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa