Mainos: Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
Adressi | Allekirjoitukset (20613) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Lapsilisään korotus!

Asiallista keskustelua adressista Lapsilisään korotus!.

Adressit.com:n ylläpito

#1 Kommentti

Adressissa sanotaan: "Tämänhetkinen lapsilisä ei kata lapsen kaikkia tarpeita."

Eihän olekaan lapsilisän tarkoitus kattaa kaikkia lapsesta aiheutuvia kuluja.
Pia Tiusanen (Riihimäki, 19.5.2007 01:19)

#2 Lapsilisään korotus

"
Adressissa sanotaan: "Tämänhetkinen lapsilisä ei kata lapsen kaikkia tarpeita."

Eihän olekaan lapsilisän tarkoitus kattaa kaikkia lapsesta aiheutuvia kuluja. "

hahah, tyhmä adressin tekijä
nimeton nimetön (Vaasa, 19.5.2007 11:36)

#3 Lisäkommentti

Minä en ole adressin tekijä. Kommentoin vain sitä.
Pia Tiusanen (Riihimäki, 19.5.2007 14:30)

#4 kauankohan nimien keruu kestää?

ihmettelen kun yli 10 tuhatta nimeä jo on ja sain viestiä että toimittaa adressin kun tuo nimimäärä täynnä....
merja kujanpaa (kurikka, 20.5.2007 15:59)

#5 lapsilisä

Ei lapsilisän tarkoitus olekaan että se kattaisi kaikki kulut vain että saisi tarpeelliset niin kuin vaipat,ruokaa,vaatteet ja yms.Mutta nyt ne eivät kyllä riitä.Kokeilla että tulisiteko toimeen sillä kuukauden.Mä olen kyllä siinä saa olla tarkana mitä ostaa.Nuo ylimäiset kirjoitajat eivät taida olla äitejä.
birgitta hautalampi (kuvansi, 23.5.2007 13:08)

#6 Lapsilisän idea

Ei kai lapsilisän tarkoitus olekaan kattaa kaikkea, mitä lapsi tarvitsee (kaikki ruoka, kaikki vaipat jne.)? Eikö sen idea ole olla hyvänä lisänä vanhempien varoille? Siis nimenomaan lisänä vanhempien rahoille, ei niiden korvaajana kokonaan.
Pia Tiusanen (Riihimäki, 23.5.2007 23:04)

#7 Poisto

Huomaan, että adressin tekstistä on nyt poistettu tuo mainitsemani lause.
Pia Tiusanen (Riihimäki, 24.5.2007 13:17)

#8 EILEN UUTISISSA

oli että 2009 vuonna lapsilisät nousee kolmannesta lapsesta 10€
ja kodinhoidontuki 20€ samana vuonna. meille ainakin se lapsilisä on ollut vaan lisä eikä se raha jolla pakko pärjätä. kolme lasta meidän taloudessa :)
merja kujanpaa (kurikka, 24.5.2007 13:20)

#9

Rikkailta voisi samantien ottaa pois, kun se on semmoista että lapsilisät menee penskoille taskurahaksi kun muutenkin on millä mällätä.
Katkeruudesta kenties olen tätä mieltä, vitutti vain aina kun kavereilla oli rahaa ja mulla ei. :D
Alpo Leppänen (Laukaa, 27.5.2007 18:58)

#10

kyllä olen samaa mieltä että rikkaat ei tarvitse lapsilisää ei ne edes huomaaa onko tullut vai ei kun on jo muutenkin rahaa.Kansanedustajilta pois ajatelkaa vaikka paavo ja päivi lipposta.
birgitta hautalampi (kuvansi, 30.5.2007 15:03)

#11 Kyllä

ja PALJON!!!!!!!
Päivi Heino (Kuopio, 30.5.2007 22:58)

#12 asialla on myös pimeä puoli

Lapsilisä on tällä hetkellä hyvä. Sen sijaan tulisi panostaa lasten päivähoitoon ja koululaisten iltapäiväkerhoihin yms.

Lapsilisä menee useilla hyvään tarkoitukseen, lapsen ruoka ja vaatteet maksetaan osittain lapsilisällä - ehkä myös harrastukset. Mutta muistakaamme edelleen, että Suomessa on huumeidenkäyttäjiä, jotka hommaavat penskan ihan vain sen takia, että saavat satasen kuussa huumeisiin. (Näinhän se menee nopeasti ajateltuna, mutta loppujen lopuksi ei menekkään..)

Näin ollen tulisi panostaa kaikkeen muuhun kunnalliseen lasten päivähoitoon jne, koska vaikka naurettavaa onkin, niin jotkut käyttävät lapsilisän väärin.
Maria Reinistö (Helsinki, 4.6.2007 11:27)

#13

Oletteko koskaan ajatelleet kuinkan monta miljoonaa/miljardia euroa lapsilisä vie valtion kassasta. Typerää ajaa tällaista etuutta paremmaksi, vaikka oikea hyöty olisi vain todella pieni. Lapsilisän on kyllä mielestäni vain tarkoitus tukea vähätuloisia perheitä/ yksinhuoltajia, eikä saattaa lapsilisää lapsen harrastuksia tai pankkitilin lihoitusta varten. Valtio tarjoaa edellytykset lapsen hyvälle tulevaisuudelle tarjoamalla koulutuksen. Lapsilisä saisi olla mielestäni VAIN huonotuloisille ja yksinhuoltajille. Jos vanhemmat haluavat, että lapsen taloudellinen tilanne on hyvä kun he lähtevät kotoa, saavat luvan pistää lapsen töihin tai antaa rahat omasta pussistaan. Jos raha ei vain yksinkertaisesti riitä lapsen kasvatukseen, pitää harkita sitten tekeekö sitä lasta ollenkaan. Onhan lapsen teko jokaisen oikeus, mutta tuskin lapsia on koko ihmisen historian aikana alettu tekemään, jos lapsen kasvun takaaminen aikuisikään asti on ollut epävarmaa.
Lisät pois porvareilta sanon minä!
Anon ymous (Tampere, 7.6.2007 22:13)

#14 toisaalta

kun haetaan äippärahaa ja niin edelleen sillä hakemuksella haetaan myös lapsilisää, ei me voida tietää vai voidaanko että onko nämä rikkaat rakkaat sitä lapsilisää hakeneet, ehkä ovat ehkä eivät, sitä ei tiedä joten turha soimata että kun rikkaatkin sen saa jne. jos ei tiedetä varmasti ovatko he varmasti sen valinneet siinä hakemuksessa, jos osaisivat aivoillaan ja tulotiedoillaan ajatella eivät olisi valinneet, mutta eipä ole kukaan vielä minulle todistanut ettei rikkailla olisi pelkkä raha päässä järjen tilalla, jos itse olisin rikas jättäisin heti pois koko lapsilisän, turha raha se sitten meillä ainakin olisi mutta kun tilanne toinen niin en jätä.... laitetaanpas kansallinen kysymys siitä jonnekkin että onko rikkaat valinneet lapsilisän.
merja kujanpaa (kurikka, 13.6.2007 21:36)

#15 300e/kk lapsilisä.

Lapsilisät korotettava!

Minimi 300e/kk 16v- opiskelevalle 0-20v, 1 ja 2. lapsesta.

Kaksosista 50e/kk korotus , kolmosista 100e/kk korotus.


Monissa EU. maissa valtiot antavat 3-4000 e verohelpotuksen.
perti manninen (pudasjärvi, 14.7.2007 10:40)

#16 Kolmesta lapsesta reilu kolmesataa

Itse asiassa olen tällä hetkellä kohtalaisen tyyyväinen lapsilisän määrään. Sitä voisi toki tarkistaa siten, että jos vanhempien yhteenlaskettu tulo vuodessa ylittää vaikka 80 k€, niin sitten ei lapsilisää enää saisi. Tällä metodilla säästyneet valtion rahat laitettaisiin sitten vaikka kotihoidontukeen, joka on naurettavan pieni. Paras paikka pienelle on kasvaa kotona siihen noin kolmevuotiaaksi, mutta sitä ei mielestäni tueta riittävästi.
Irina Niemelä (Loimaa, 2.8.2007 10:55)

#17 höh

Käyttäkää kondoomia tai jos ette niin laittakaa lapset töihin, saavat itse ansaita ruokansa.Muuten kasvatatte vai sosiaaliturvapummeja!
Viisas Ihminen (Inari, 26.8.2007 23:14)

#18 Lapsilisät liian pieniä?

Nykyään näkee, miten nuoremmat ihmiset haluavat vanhemmiksi. Mitä järkeä siinä on? Alle 20vuotiaiden pitöisi tajuta että ei hanki lapsia ennen kuin on talous ja elämä muutenkin kunnossa. Tottakai ihmiset valittavat että on niin huonosti. LapsiLISÄ! Sana lisä on siinä takoituksellisesti. Juurikin sen takia että sen tulisi olla pieni bonus niille, jotka eivät niin hyvin tienaa. Ei koko lapsen maksamiseen.

Niinkuin joku jo mainitsi, ennemmin niin, että lapsesta saadaan verovähennykset kuin niin, että mm. narkkarit ostavat sillä aineitaan. Vaihtoehtoisesti valtion tulisi alentaa lastentarvikkeiden hintaa, niin että myös vähätuloisimmat voisivat niitä ostaa.

Aina ei myöskään tarvitse olla parhaimmat lastenrattaat. Eikä kalleimmat vaipat. Kyllä lapsilisällä toimeen tulee. Ei se tietenkään riitä kaikkeen mutta luulisi ihmisten säästävän omista kuluistaan jos lapsistaan välittää eikä valittaa että valtio on niin huono kun ei maksa meille tarpeeksi. Valtio maksaa nyt jo ihmisille ihan liikaa sillä seurauksella että ihmiset eivät enää viitsi itse tehdä juurikaan mitään vaan istuvat vain perseillään ja odottavat että valtio maksaa.

Sebastian Söderholm (Helsinki, 25.9.2007 01:55)

#19

Yhdyn edelliseen puhujaan. Suomessa tulisi muutenkin keskittyä enemmälti omavaraiseen teollisuuteen ja sen vuoksi koulutustasoa, joka jo on korkea, tulisi näinollen kehittää ja kasvattaa. Joten mieluummin korkoa opiskelijoille kuin teiniäideille.
Peter Södergran (Esbo, 26.9.2007 17:38)

#20

jos lapsilisä nousee, niin mistä rahat saadaan? tieysti veroja nostamalla
Lasse Hätinen (Kuopio, 7.10.2007 20:47)

#21 Lapsilisä korotus.

Kyllä minusta ainakin pitäiso korottaa..ajatelkaas esim.työttömiä..he eivät saa mitään muuta rahaa kuin työttömyyspäivärahan ja lapsilisän..ja jos on vielä yksin huoltaja ja 4 lapsen äiti..kyllähän siinä menee rahaa.ja pitäähän itse vanhemmankin saada edes jotain..olisi hyvä jos sitä korotettaisiin edes 50 e/per lapsi..
Hanna-maria Herranen (Kempele, 8.10.2007 15:42)

#22

Jotta hän ei missään nimessä ajattelisi menevänsä töihin?
Pentti Vipuveräjä (Tuupovaara, 8.10.2007 15:56)

#23

Jos on esim.että ei ole mistään koulutusta.tai on jokin sairaus että ei voi olla töissä.
Hanna-maria Herranen (Kempele, 8.10.2007 16:58)

#24 Miksi?!

En vieläkään näe mitään syytä nostattaa lapsilisää. Jos tilanne on se, että neljän lapsen yksinhuoltajaäiti ei vieläkään ole tilanteesta mitään oppinut, eikä ole asian suhteen valmis tekemään mitään, niin missä vika? Jos sairauden takia ei kykene tekemään töitä, niin luulisi olevan sairaseläkkeellä. Tilanne tietenkin on erillainen, mikäli tilanne on erittäin yllättävä ja siinä tapauksessakin varmastikin on asiat sen verran kunnossa että pärjää.

Ongelmana on se, että ihmiset hankkivat lapsia liian aikaisin, enkä tällä tarkoita välttämättä liian nuorina. Hankkiakseen lapsen pitäisi olla siihen henkisesti valmis, sekä myöskin valmis jättämään useimmat muut asiat lapsen takia.

Päihteet houkuttelevat nykyään ihmisiä eri suuntiin, eikä aina muisteta mihin rahaa kuuluu käyttää. Tämä puolestaan johtaa siihen, että lapsilisä käytetään tilapäisesti muihin asioihin, jolloin rahaa on vähemmän. Lapsia ei tulisi hankkia ellei kykene antamaan lapselle tarvittavaa turvaa ja taloutta tämän kasvattamiseen. Kun lapsi on laiminlyöty, se suurella todennäköisyydellä itse myös aloittaa laiminlyömisen ja siitä aivan varmasti seuraa ongelmia mm. viranomaisten kanssa.

Lisäksi vanhemmat itkevät kun sossut ottavat lapsen huostaan koska tämä on laiminlyöty. Pitäisikö vanhempien katsoa peiliin?

Eli vielä kerran: Lapsia ei tulisi hankkia ennen kuin siihen on kaikin puolin valmis. Sekä henkisesti, että taloudellisesti.

Käyttäkää se ns. liian pieni lapsilisä vaikka ehkäisyyn, niin eipähän ainakaan tapahdu uusia vahinkoja.
Sebastian Söderholm (Helsinki, 11.10.2007 22:59)

#25 Maria Heinistölle

Lapsilisä menee useilla hyvään tarkoitukseen, lapsen ruoka ja vaatteet maksetaan osittain lapsilisällä - ehkä myös harrastukset. Mutta muistakaamme edelleen, että Suomessa on huumeidenkäyttäjiä, jotka hommaavat penskan ihan vain sen takia, että saavat satasen kuussa huumeisiin. (Näinhän se menee nopeasti ajateltuna, mutta loppujen lopuksi ei menekkään..)

Onko sinulla esittää, jotain faktoja naurettavan väitteesi tueksi???
Varmasti joissain perheissä lapsilisät käytetään päihteisiin, mutta että joku sen takia lapsen hankkisi ;)

Miettiä saa ennekuin kirjoittaa!

Ja sitten aiheeseen mielestäni lapsilisät tulisi poistaa kokonaisuudessaan "Rikkailta".
Köyhien kohdalla tulisi nostaa välittömästi, nykyinen täysin riittämätön.
Joonas Väisänen (jkl mlk, 16.10.2007 05:47)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa

Parhaat lehtitarjoukset | Kaikki lehtitarjoukset

Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.

Muut mainokset

  • Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
  • Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
Viime aikojen suosituimmat adressit
01.05.08 Pallas säästettävä lisärakentam
18.12.07 Oulun tulee luopua Kallioparkis
05.05.08 Kesäkoti Tenholan myynti
05.05.08 Meilahden Frisbeerata Säilytett
01.06.06 Kannabis lailliseksi
17.03.08 Kuttura-Repojoki tiehanke on tä
03.09.06 Salkkarit tunnin pituiseksi!!!!
27.04.08 Ei ydinvoimaa!
22.12.07 Teurashevoskuljetukset EU-aluee
04.01.08 Salatut elämät eivät saa loppua
28.04.08 Tapanilan Nuorisotalo
12.06.06 Mopot 60km/h
10.04.08 Pro Hepokullan Puisto
29.04.08 Kuntalaisaloite: Ei yli 24 oppi
19.04.08 Ei Ideaparkeille
17.05.06 Raiskauksille kovempi tuomio!
09.12.06 Finnjet Suomen valtion omistuks
05.05.08 Pentutehtailu loppumaan
28.07.06 Muumilimu 1,5 litran pulloihin!
17.03.07 Kirkon erottaminen valtiosta
08.05.08 Turun kaupungin Koy Lehtolaakso
07.05.08 Löytöeläinhoitaja vaihtoon
21.03.08 Vaadimme parempaa tv-viihdettä
06.07.06 10€ setelit automaatteihin.
28.04.08 Opintotuet myös elokuulle
Uusimmat adressit | Suosituimmat
09.05. Uimismahdollisuuksia lemmikeille
08.05. Joukkoliikennettä — ei moottoriti
08.05. Verohelpotukset köyhimmille
08.05. Uuden Kauhavan siltarahat käytett
08.05. Boikotti kahviloiden kahvin korke
08.05. Turun kaupungin Koy Lehtolaakson
07.05. Ydinvoimaa Simoon !
07.05. Pidetään Kuuselan koulu Hamarissa
07.05. Radio City takaisin stadin paikal
07.05. Löytöeläinhoitaja vaihtoon
06.05. Patrick Wikblad
06.05. Maahanmuuttajien tuet
06.05. Myydään Lappi Norjalle!
06.05. Pastirol-pastillit takaisin tuota
06.05. Autojen rakentelu vapaammaksi
05.05. Kunnallinen aamuhoito 1-3 luokkal
05.05. Meilahden Frisbeerata Säilytettäv
05.05. Kesäkoti Tenholan myynti
05.05. Pentutehtailu loppumaan
05.05. Sorrettu kansa
04.05. Vetoomus Tampereen Viikinsaaren n
04.05. TeliaSonera Finland Oyj -irtisano
02.05. IDEAPARK vihtiin vain.
02.05. Vehmasmäen kappeli kuntoon!
02.05. Vehmasmäen päiväkerholaisille tas
Viimeksi kommentoitu | Näytä viestit
09.05. Evoluutioteorian opetuksen lopetta
09.05. Kannabis lailliseksi
09.05. Myydään Lappi Norjalle!
09.05. Hollannin pedofiilipuolueen kieltä
09.05. Mopot 60km/h
09.05. Salkkarit pois televisiosta
09.05. Yuuki pois An cafeesta
09.05. Verohelpotukset köyhimmille
09.05. Kieltäkää kasvissyönti
09.05. Greenpeace, kiitoksia!
09.05. Ruuan hinta alas
08.05. Kuttura-Repojoki tiehanke on täysi
08.05. Pallas säästettävä lisärakentamise
08.05. Homot kaapin päältä takaisin kaapp
Uusimmat viestiketjut | Suosituimmat
08.05. Greenpeace, kiitoksia!
03.05. Miina Äkkijyrkän jäätävä Vuosaare
02.05. Liput ilman toimituskuluja
30.04. Kino-Palatsi
24.04. Pekingin olympialaisten boikotoin
23.04. Ei stockmannin mastercardille!
15.04. Varjojen paratiisi (evl)
15.04. Ideapark/veteraanit
13.04. Kunnille ja sosiaaliviranomaisill
12.04. Ruuan hinta alas