Mainos: Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös
kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
Keskustelu /Suomen kiellettävä rypälepommit !
Olisi tärkeää saada esiin ne poliittiset henkilöt ja tahot, jotka kannattavat ja tavalla tai toisella pyrkivät vaikuttamaan epäinhimillisien, yhteiskunnan ja maailman kannalta tuhoisien päätöksien lobbaamiseksi ja voimaan saattamiseksi yhteiskunnassamme. Monet valtapoliitikot näyttävät tavan takaa piiloutuvan varsin suunnitelmallisesti pystytettyjen "asiantuntija"bulvaanien taakse varjelemaan omaa poliittista hipiäänsä. Em bulvaanitahojen, yksittäisten ihmisten tai komiteoiden intressipiirisidonnaisuus näyttää onneksi olevan yhä vaikeammin piilotettavissa. Tärkeintä olisi kuitenkin tuoda esiin noiden monien epädemokraattisten piilovaikuttajien sidonnaisuudet poliitikkoihin eri "lobbaustapahtumissa". Koska esim. rypälepommeja julkisuudessa suositteleva poliitikko on mitä todennäköisemmin hyvin pian entinen poliitikko, joutuu tämän kaltaisenkin asian kuljettamaan takaoven kautta sitä tuttua tietä, joka yhtenä päivänä kantaa nimeä "kaikki asiantuntijat suosittelivat", "meidän oli pakko" tai "ei ollut muuta vaihtoehtoa" tai "xxx, jotain vastaavaa". Alkuperäismerkinnöistä ei tietenkään löydy yhdenkään valtapoliitikon nimeä ei, vaikka mikroskoopilla hakisi. Onko tämä demokratiaa?
Lauri Kojo (Vantaa, 23.2.2007 16:53)
Jos ja kun on valittava keinot rajojemme puolustamiseksi suurten joukkojen invaasiolta, olisi ollut paljon järkevämpää pitää maamiinat selkeiden miinoituskarttojen kera.
Nyt minoja korvaavaksi aseeksi suunnitellaan lähes sattumanvaraisesti levittäytyviä rypälepommeja.
Kaikkea se asiantuntemattomuus poliittisia lupauksia tehtäessä aiheuttaa.
Maamiinat takaisin, rypälepommit pois.
Jaska Metsämäki (Tampere, 23.2.2007 17:15)
miks ihmeessä?!mitä sit käytettäis?heitettäis kiviä päähän kun tarvitaan räjähteitä?en todellakaan allekirjota!!
samu aalto (mynämäki, 24.2.2007 05:27)
KAIKENLAISET RYPÄLEPOMMIT, KASETTIPOMMIT JA KUORMA-AMMUKSET ON KIELLETTÄVÄ !
Monet kansalaiset ovat seuranneet huolestuneina puolustusvoimien suunnitelmia korvata miinat osittain rypälepommeilla ('kuorma-ammuksilla'). (Median välittämien tietojen mukaan puolustusvoimat selvittää parhaillaan mahdollisuuksia hankkia uudentyyppisiä rypäleammuksia [niin kutsuttuja kuorma-ammuksia], joiden väitetään olevan räjähtämättöminä aiempaa vaarattomampia [sic!].) On varsin outoa, että puolustusvoimat pyrkii osittain korvaamaan maamiinat teoriassa ja periaatteessa vähintään yhtä ongelmallisella ase- ja ammustyypillä. Puolustusvoimissa on varmasti tiedetty rypälepommien ja -ammusten alttiudesta arvostelulle. Rypälepommit ja -ammukset ovat tuomittavia monestakin syystä.
On olemassa teoreettinen ja tosiasiallinen vaara, että rypälepommeja ja -ammuksia, aivan kuten miinojakin, jää sotatoimien päätyttyä alueille ja maaperään, joissa ne aiheuttavat vaaraa muillekin kuin ase- tai sotavoimiin kuuluneille tai kuuluville henkilöille. (Henkilömiinat on yleisesti katsottu epäinhimillisiksi, ja ne on pyritty kieltämään kansainvälisin sopimuksin. Samoilla perusteilla olisi kiellettävä myös kaikenlaiset rypälepommit ja -ammukset.) Mikäli jokin ase tai ammus on todettu epäinhimilliseksi, se tulisi kieltää. Siten on menetelty muun muassa bakteeriaseiden, biologisten aseiden, dumdum-luotien ja kaasuaseiden osalta. (Puolustusvoimamme ei liene ottanut arsenaaliinsa napalmiakaan, vaikka se olisi tehokas ase panssareita ja maavoimia vastaan? Ase- ja ammusvarastoomme ei kuulune myöskään aseet ja ammukset, joissa käytetään köyhdytettyä uraania? Vai kuuluvatko?)
'Kuorma-ammuksiksi' naamioidut rypälepommit tai -ammukset ja raketinheittimet ovat aseita ja ammuksia, joita voitaisiin käyttää kriisitilanteissa myös rauhanturvatehtävissä olevia suomalaisia vastaan. Senkin vuoksi etujemme mukaista olisi pyrkiä kaikkien rypälepommien ja -ammusten, kasettipommien ja 'kuorma-ammusten' kieltämiseen. (Vai selittäisikö puolustusvoimat suomalaisen rauhanturvaajan kuorma-ammuksella tapetuksi tulemisen valitettavaksi tapahtumaksi, jonka aiheutti humanitaarisen ammuksen varomaton käsittely?)
Maamme on miinapolitiikallaan joutunut harvalukuiseen, kyseenalaiseen ja moraalisesti arveluttavaan seuraan. Miinoja valmistavien ja myyvien valtioiden on väitetty vetoavan usein juuri siihen, ettei myöskään Suomi ole miinakieltoon liittynyt. Miinapolitiikkamme kolhima maine onkin saamassa 'kuorma-ammuksista' (itse asiassa rypäleammuksista) vaikeasti puhdistettavan lisätahran. Eikö maamme imagolla ja antamillamme signaaleilla ole enää väliä?
Olisi jo aika herätä ymmärtämään, ettei humanitaarisia aseita ole olemassa ja ettei yksikään ase muutu humanitaariseksi edes suomalaisen sotilaan käsissä, ei myöskään puolustusvoimien havittelema rypälepommi (rypäleammus, kuorma-ammus). Suomi on EU:ssa ollut taipuvainen pyrkimään kaikkiin ytimiin. Eikö olisi jo aika pyrkiä etulinjaan jossakin positiivisessa asiassa kuten sodan vastustamisessa ja asevarustelun hillitsemisessä?
Jokaisen ihmisen tärkein perusihmisoikeus on oikeus elämään. On tullut aika ottaa ihmisoikeudet vakavasti. Ei ole tietä rauhaan – rauha on tie. Ei ole tietä ihmisrakkauteen – ihmisrakkaus on tie.
”Millaista rauhaa tarkoitan? (...) En Pax Americanaa, jonka pakottavat maailmalle amerikkalaiset sota-aseet. En hautuumaan rauhaa tai orjan turvallisuutta. Minä puhun aidosta rauhasta, sellaisesta rauhasta, joka tekee elämän maan päällä elämisen arvoiseksi, (...) - ei pelkästään rauhasta amerikkalaisille vaan rauhasta kaikille miehille ja naisille – ei pelkästään rauhasta meidän ajaksemme vaan rauhasta kaikiksi ajoiksi.” (John F. Kennedy)
Tapio Kuosma (Espoo, 24.2.2007 11:46)
Maamiinat pidettävä, ja mielestäni voitaisiin ottaa rypälepommit vielä lisukkeeksi.
Ei ihmisille "kivoja" pommeja tai aseita ole olemassakaan,ja en ymmärrä mutinaa Suomen miinoista.Ihmettelen mihin amerikkalaisten napalmin viljely ja-tai Hirosiman kaltaiset kärsimykset on unohtunut.Vaatiiko kukaan näitä "isoja maita" luopumaan heidän tuesta ja turvasta.No ei.
Mutta jostain miinoista itketään.
Sitten jos tänne lintukotoomme hyökätään,niin ps.Ensin tänne kylvetään sen verran taivaalta tavaraa,ettei meistä varmaan yksinään ole katsomassa käveleekö vihulainen meidän pikkuruisiin miinoihin...
Kari Savolainen (Ypäjä, 25.2.2007 10:38)
Tosi on!! Kun Venäjän ja USA:n isot pojat alkavat riehua vetypommiensa kanssa, niin voidaan samalla unohtaa kaikki mitä maapallolla ylipäätään on
Antti Haikarainen (Juva, 8.3.2007 22:22)
Todennäköisyys Suomen joutumisesta sotaan on todella pieni, mutta jos se tulee niin voitte olla varmoja, että sadankomitean jäsenet ovat ainakin minun listalla henkilöitä, jotka heitetään ensimmäisinä ruusut kourassa etulinjaan ja jolleivat mene niin saunan taakse vaan.
Jouni Kauppi (tuusula, 13.3.2007 13:38)
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy
|
Tarjoukset edellyttävät kestotilausta, mutta tilauksen voi perua milloin vain.
Muut mainokset
- Monster.fi - Tuhansia työpaikkailmoituksia. Myös
kesätyöpaikkoja ilmoitettu.
- Sanapeli - Sanojen etsimistä erilaisilta ruudukoilta. Erittäin koukuttava peli.
- Kroketti - Pelaa krokettia netissä.
|
|