"Kun kerran Koraani.."-Raamattu kannesta kanteen YLE:n kanavalle
Ota yhteyttä adressin tekijään
Kiitokset Raamattu-adressin allekirjoittaneille
2015-03-10 19:56:37"Kun kerran Koraani..."-adressin allekirjoittaminen on päättynyt. Kahden viikon aikana sen allekirjoitti 2924... (nettiversiossa näkyy 2928, mutta printissä mainittu luku) siis lähes 3000 allekirjoittajaa. Kiitokset teille kaikille, jotka olette sitä mieltä, että myös Raamatun sanalla on edelleen annettavaa kansallemme.
Kommunismin aikana tilanne naapurissamme Neuvostoliitossa - nykyisellä Venäjällä - oli toisenlainen. Tällaisia adresseja ei olisi siellä kirjoitettu. Nobel-kirjailija Aleksandr Solzhenitsyn kirjoitti näinkin pessimistisesti Venäjän silloisen ortodoksisen kirkon johtajalle, patriarkka Pimenille v. 1972:
"Kulunut puoli vuosisataa on jo menetetty: minä en puhu maamme nykyisyyden, vaan tulevaisuuden pelastamisesta; kuinka sen voi pelastaa? Venäjän historian viimeisten vuosisatojen tutkiminen saa meidät vakuuttuneiksi siitä, että historian kulku olisi ollut humaanisempi ja molemminpuolisen ymmärtämyksen leimaama, jos kirkko ei olisi luopunut riippumattomuudestaan ja jos kansa olisi kuunnellut sen ääntä, kuten esimerkiksi Puolassa. Meillä valitettavasti niin ei ole ollut pitkään aikaan. Me olemme asteittain ja lopullisesti kadottaneet kristillisyyden valoa säteilevän eettisen ilmapiirin, johon perustuvat meidän tapamme, elämänmuotomme, maailmankäsityksemme ja kansankulttuurimme."
Meidän Suomessa ei tarvitse menettää omaa "kristillisyyden valoa säteilevää eettistä ilmapiiriä", johon oma kulttuurimme perustuu - ei ainakaan vielä - koska meiltä vielä löytyy halua tuntea ja jakaa oman sivistyksemme erästä kulmakiveä: Raamatun sanaa.
Keskiviikkona 11.3.2015 Raamattu-adressi luovutetaan ensin Ylen viestintäpäällikölle Mika Ojamiehelle, joka myöhemmin luovuttaa adressin toimitusjohtaja Lauri Kiviselle.
Vielä kerran: lämmin kiitos kaikille osallistujille.
Sipoossa 10.3.2015 Petteri Pietikäinen
Petteri Pietikäinen
Jaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Kuinka mainostaa adressia?
- Jaa adressi Facebook-seinällesi ja ryhmissä, jotka liittyvät adressin aiheeseen.
- Ota yhteyttä ystäviisi
- Kirjoita viesti, jossa kerrot, miksi olet allekirjoittanut tämän adressin. Ihmiset allekirjoittavat adressin todennäköisemmin, jos ymmärtävät, kuinka tärkeä aihe on.
- Kopioi ja liitä adressin verkko-osoite viestiisi.
- Lähetä viesti käyttämällä sähköpostia, tekstiviestiä, Facebookia, WhatsAppia, Twitteriä, Skypeä, Instagramia ja LinkedIniä.
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1344 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
821 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1222 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
496 Luotu: 11.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
404 Luotu: 14.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
398 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21287 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1021 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
240 Luotu: 07.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
233 Luotu: 11.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
228 Luotu: 16.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
221 Luotu: 12.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
189 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
170 Luotu: 14.09.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
210 Luotu: 22.07.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
151 Luotu: 15.09.2025