Kotihoidon tuen jakaminen perheiden päätettäväksi
Kommentoitu viesti
lapsirakas |
#2530.08.2013 15:59"Kun hallitus pakottaa jakamaan hoitovapaan tasan, on vaarana, ettei perheillä ole varaa käyttää sitä ollenkaan." Ei kai kotihoidontuen kuulu ollakaan mikään automaatio, joka jokaisen on saatava käyttää. Voihan molemmat vanhemmat olla töissä ja käyttää kotihoidontuen avustuksena palkatessaan lastenhoitajan omaan kotiin" Kyllä jokaisella kuuluu olla oikeus olla lapsensa kanssa ! Lapsiin liittyvät säästöt pitäisivät olla listan häntä päässä! Lapsissa on tulevaisuus. vai että lastenhoitaja omaan kotiin. Mitäpäs jos vanhempi haluaa hoitaa lastaan itse, niinkuin se pitäisi ollakin. Täysin naurettavaa on että asiaa ei mietitä pidemmällä aika välillä. Lapset tarvitsevat vamhempiaan enemmän kuin mitään muuta. Ja että lapset saavat olla lapsia, heidän täytyy jokatapauksessa elää aikaisessa vaiheessa aikataulujen mukaan ja kun isin tai äidin pitää mennä töihin herätä aamu viideltä ja mennä hoitoon, missä ei ole takeita sylistä ja lohdutuksesta mitä pieni lapsi tarvitsee! rakkautta ja turvaa. Miksi pienellä ihmisellä ei ole oikeutta elää 3 vuotta kodissa, rauhassa ja turvassa. Mikään ei tee minua surullisemmaksi kuin se että emme mieti lapsiamme. Mitäs jos yrittäisitte miettiä miltä tuntuu 2 vuotiaasta joka näkee enemmän hoitajia kuin vanhempiaan. |
Vastaukset
Kahden pienen äiti |
#188 Re:2013-09-01 20:06:37Juurikin samaa mieltä. Itku tulee kun Suomessa on pakko laittaa pienet päiväkotiin jo heti 9kk ikäisenä koska valtio ei tue riittävästi muutenkaan kotihoitoa! Mitä niistä sitten kasvaa aikuisina? Tunnevammaisia ihmisiä joilta puuttuu empatiakyky kokonaan. Ei osata välittää eikä antaa rakkautta kun ei olla saatu sitä itsekään tarpeeksi. Onkohan näin niillä päättäjilläkin käynyt??? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45459 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10621 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1729 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
209 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
199 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
162 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20857 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
138 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
119 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025