Sysmään rakennettava hirsinen koulu
Kommentoitu viesti
Vieras |
#80 Ihana hanke21.12.2014 16:29Omasta mielestäni elementtikoulut ok vaihtoehto, ne eivät ole siis millään muotoa verrattavissa parakkeihin... Mutta olisihan hirsikoulu upea juttu, ja ylpeyden aihe! Arvostan myös hankkeen aloittajien asiallista linjaa, tätä asiaa ei räksyttämällä saada läpi, vaan pyrittävä yhteisymmärrykseen. Voiko asian puolesta aloittaa keräystä, mikäli tätä vaihtoehtoa ei täysin torpata? Jos Suomi saa tällä tavoin pystyyn uuden lastensairaalan, ehkä Sysmäkin uuden hienon koulun? |
Vastaukset
Mark Kaartti |
#83 Re: Ihana hanke2014-12-21 17:04:17Kiitos palautteesta! Koulu on erittäin tunnepitoinen aihe, ja varmaankin siksi tässä tilanteessa ollaan. Se on nimenomaan asia, jossa kuntalaisia kannattaa kuunnella hyvin. Meille ei ole mitään tärkeämpää kuin lapsemme. Sysmä merkitsee myös erittäin paljon itsessään, ja se, millaisen henkisen perinnön lapsillemme jätämme.
Edellämainitut tekijät ovat meidän moottorimme. Tässä on niin isot mahdollisuudet katkaista huono kierre, ja lähteä tekemään yhdessä. Ei ole epäilystäkään, etteikö asian takana ole nyt suuri määrä ihmisiä. Juuri heitä, joita on syytä kuunnella. Tässä ovat isät ja äidit mukana sydämellään. Ja äänestävät nyt myös rahapussillaan. Tapaus on ihan varmasti ainutlaatuinen tämän päivän Suomessa!
Kahvimylly taisi tulla paikalleen osin samoin lähtökohdin. Nyt meillä on tilaisuus tehdä sama temppu. Näytetään Suomelle mistä puusta Sysmä on tehty! En ainakaan itse tiedä mitään hienompaa, kuin päästä takaisin hyvähenkiseen päätöksentekoon. Ja sisäilmaongelmistahan kaikki lähti. Hirsirakentamisen me osaamme parhaiten. Se on hyvin Sysmän näköinen ratkaisu. Aikaa kestävä. Terveellinen. Hyvässä hengessä halutaan tätä myös jatkaa! Odotamme kutsua huomiseen kokoukseen, jonne olemme pyytäneet päästä esittelemään asian kunnanhallitukselle. Tarkoitus on sivuuttaa politikointi ja käsitellä asiaa. Koulua. Sitä mitä se voisi merkitä Sysmälle.
Kysyit keräystilistä. Jos saamme asiassa vihreää valoa, sen aika voi hyvinkin tulla. Apua kaikissa muodoissa. Ehkäpä tämä voisi olla myös sysmäläistä osaamista työllistävä taidonnäyte.
Elämme jännittäviä aikoja. Ja kyllä, uskomme että jokainen voi nähdä tässä ne hyvät puolet.
Mark Kaartti |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45704 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10633 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1763 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1466 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
829 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
732 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
375 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
285 Luotu: 26.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2334 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
253 Luotu: 18.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
229 Luotu: 01.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
223 Luotu: 18.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
217 Luotu: 03.07.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
216 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
180 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
142 Luotu: 07.07.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20904 Luotu: 20.03.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
123 Luotu: 23.06.2025