Ilotulitteet kiellettävä yksityishenkilöiltä
Kommentoitu viesti
Ritta Salmi Vihti |
#2322.01.2007 13:36En käytännön syistä kannata ilotulitteiden myyntikieltoa kansalaisille, mutta allekirjoitin silti vetoomuksen ja kehotan muitakin allekirjoittamaan. Periaattessa olisin valmis kieltämään ilotulitteet kokonaan, mutta kovalle kieltolinjalle meneminen aiheuttaa helposti enemmän ongelmia kuin ratkaisee. Onkin selvää, että myyntikieltoa on turha toivoa/pelätä. Rajoituksia voidaan kuitenkin saada, ja sitä varmemmin, mitä enemmän nimiä kertyy. Jotakin on PAKKO tapahtua ensi uuteenvuoteen mennessä, sillä nyt tilanne on sietämätön. Ilotulitteet eivät saa olla kenellekään surutulitteita. Tarpeen olisivat esim. kiellot vaarallisimmille, kovimmille ja pelkkään ääniefektiin perustuville paukuille, myynti- ja käyttöajan lyhentäminen sekä valvonnan tiukentaminen. Valvonnassa voisi poliisin lisäksi ottaa käyttöön vapaaehtoiset hengen partiot, joilla on oikeus takavarikoida ilotulitteet väärinkäyttötapauksissa. Yleinen mielipide pitää kääntää yletöntä räiskintää vastaan niin, että sakinhivutusta on tiedossa kaikille sääntöjen rikkojille. Kymmenen hyvää syytä vastustaa ilotulitteita: -Eläimesi tai naapurin eläimet pelkäävät (ja haluat turvata koiranetsijöillekin rauhallisen juhlanvieton) -Kannat huolta luonnonvaraisista eläimistä -Vastustat lapsityövoiman käyttöä (raketteja teetetään Aasiassa lapsilla) -Alkuvuoden roskasaaste häiritsee -Et halua raskasmetallipläjäystä puistoihin, luontoon ja peltomaahan -Vastustat rahan tuhlaamista turhuuksiin -Melu häiritsee, kovat paukut voivat viedä kuulon tai aiheuttaa tinnitystä -Haluat minimoida turhat sokeutumiset ja muut ilotulitteiden aiheuttamat vammat -Et pidä juhlallisena ilmaston rikkipitoisuuden nousemista huippuunsa juuri uutena vuotena -Astmaatikot ja allergikot kärsivät räjähteiden kaasuista Jos mikään yllä mainittu ei häiritse, vetoomus kannattaa silti käydä allekirjoittamassa kanssaihmisten vuoksi. Itseltäni on mennyt täysin maku pois uudenvuoden juhlinnasta juuri tuon päiväkausia jatkuvan arvaamattoman paukuttelun takia. Miksi ihmeessä räiskintää saa luvallisestikin jatkaa vielä aamukuuteen asti? Oheisvammojen synty on sitä todennäköisempää kun kapakoista palaavat känninkäiset virittelevät panoksiaan, eivätkä eläimet saa hetken lepoa. Riittäisi hyvin, kun sallittu aika olisi esim. iltakahdeksasta yöyhteen. Silloinkin toivoisin, että pidettäisiin kiinni H-hetkestä klo 12, jolloin syntyisi kunnon juhlan tuntua vuoden vaihtumiseen, eikä tilanne olisi kohtuuton paukkuarkojen eläinten kannalta. Etsijäkoirat (http://www.etsijakoirat.info/index.php) ovat kuulemma olleet työllistettyjä viime vuodenvaihteessa. |
Vastaukset
Vieras |
#180 Re:2010-11-01 21:16:36
tuossa luki astmaatikot kärsii. itselläni on paha astma eikä oo tullu mittää propleemoja. ja mitään ei oo sattunut koskaan koska olemme vanhempien kanssa ampunut raketteja. olen nyt 14v ja olen ampunut pienempänä isän kanssa yhdessä muutaman kiinarin ja munakranaatin. ja oli tosi kivaa. ja kauenpana olin kun isä ampui isoja raketteja. ja vielä nykyäänkin ammun raketteja vanhemman henkilön valvoessa. voi tulla seuraamaan meidän uudenvuoden viettoa. JOTKUT idiootit ampuu väärin raketteja, se on täysin niiden oma asia. ja jos raketteja ampuu oikeen ja on tarpeeksi kaukana ku räjähtää niin ei ole mitään hätää sillon. Turhaapa te täällä valitatte.. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45248 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1709 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1454 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
270 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
229 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
196 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
183 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025