Ilotulitteet kiellettävä yksityishenkilöiltä
Kommentoitu viesti
Ritta Salmi Vihti |
#2322.01.2007 13:36En käytännön syistä kannata ilotulitteiden myyntikieltoa kansalaisille, mutta allekirjoitin silti vetoomuksen ja kehotan muitakin allekirjoittamaan. Periaattessa olisin valmis kieltämään ilotulitteet kokonaan, mutta kovalle kieltolinjalle meneminen aiheuttaa helposti enemmän ongelmia kuin ratkaisee. Onkin selvää, että myyntikieltoa on turha toivoa/pelätä. Rajoituksia voidaan kuitenkin saada, ja sitä varmemmin, mitä enemmän nimiä kertyy. Jotakin on PAKKO tapahtua ensi uuteenvuoteen mennessä, sillä nyt tilanne on sietämätön. Ilotulitteet eivät saa olla kenellekään surutulitteita. Tarpeen olisivat esim. kiellot vaarallisimmille, kovimmille ja pelkkään ääniefektiin perustuville paukuille, myynti- ja käyttöajan lyhentäminen sekä valvonnan tiukentaminen. Valvonnassa voisi poliisin lisäksi ottaa käyttöön vapaaehtoiset hengen partiot, joilla on oikeus takavarikoida ilotulitteet väärinkäyttötapauksissa. Yleinen mielipide pitää kääntää yletöntä räiskintää vastaan niin, että sakinhivutusta on tiedossa kaikille sääntöjen rikkojille. Kymmenen hyvää syytä vastustaa ilotulitteita: -Eläimesi tai naapurin eläimet pelkäävät (ja haluat turvata koiranetsijöillekin rauhallisen juhlanvieton) -Kannat huolta luonnonvaraisista eläimistä -Vastustat lapsityövoiman käyttöä (raketteja teetetään Aasiassa lapsilla) -Alkuvuoden roskasaaste häiritsee -Et halua raskasmetallipläjäystä puistoihin, luontoon ja peltomaahan -Vastustat rahan tuhlaamista turhuuksiin -Melu häiritsee, kovat paukut voivat viedä kuulon tai aiheuttaa tinnitystä -Haluat minimoida turhat sokeutumiset ja muut ilotulitteiden aiheuttamat vammat -Et pidä juhlallisena ilmaston rikkipitoisuuden nousemista huippuunsa juuri uutena vuotena -Astmaatikot ja allergikot kärsivät räjähteiden kaasuista Jos mikään yllä mainittu ei häiritse, vetoomus kannattaa silti käydä allekirjoittamassa kanssaihmisten vuoksi. Itseltäni on mennyt täysin maku pois uudenvuoden juhlinnasta juuri tuon päiväkausia jatkuvan arvaamattoman paukuttelun takia. Miksi ihmeessä räiskintää saa luvallisestikin jatkaa vielä aamukuuteen asti? Oheisvammojen synty on sitä todennäköisempää kun kapakoista palaavat känninkäiset virittelevät panoksiaan, eivätkä eläimet saa hetken lepoa. Riittäisi hyvin, kun sallittu aika olisi esim. iltakahdeksasta yöyhteen. Silloinkin toivoisin, että pidettäisiin kiinni H-hetkestä klo 12, jolloin syntyisi kunnon juhlan tuntua vuoden vaihtumiseen, eikä tilanne olisi kohtuuton paukkuarkojen eläinten kannalta. Etsijäkoirat (http://www.etsijakoirat.info/index.php) ovat kuulemma olleet työllistettyjä viime vuodenvaihteessa. |
Vastaukset
Vieras |
#180 Re:2010-11-01 21:16:36
tuossa luki astmaatikot kärsii. itselläni on paha astma eikä oo tullu mittää propleemoja. ja mitään ei oo sattunut koskaan koska olemme vanhempien kanssa ampunut raketteja. olen nyt 14v ja olen ampunut pienempänä isän kanssa yhdessä muutaman kiinarin ja munakranaatin. ja oli tosi kivaa. ja kauenpana olin kun isä ampui isoja raketteja. ja vielä nykyäänkin ammun raketteja vanhemman henkilön valvoessa. voi tulla seuraamaan meidän uudenvuoden viettoa. JOTKUT idiootit ampuu väärin raketteja, se on täysin niiden oma asia. ja jos raketteja ampuu oikeen ja on tarpeeksi kaukana ku räjähtää niin ei ole mitään hätää sillon. Turhaapa te täällä valitatte.. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45618 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10627 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1755 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1465 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
330 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
219 Luotu: 18.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2269 Luotu: 22.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
208 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
183 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
177 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20884 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
154 Luotu: 01.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
120 Luotu: 18.06.2025