Vetoomus Päihdepalvelujen säilyttämisestä A-Klinikalla Kotkassa
Kommentoitu viesti
Hätä ja huoli ei ole aiheeton! |
#111 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #421.04.2016 13:57#110: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #4 Mielestänä suurin hätä ja huoli on ollut tiedon puute,kuka hoitaa ja ketä hoidetaan,miten hoidetaan,ei pillerit.Toki on esille tullut pillerit ja syystä!!Ihmisiltä napsautettiin Kemppisen toimesta unilääkkeet pois,se oli hänen ensimmäinen "hoidollinen"toimenpide.ei mennyt ihan käypähoito suositusten mukaan,ei ollut arviointia hyödyistä ja haitoista,yksilöllisistä arvioinneista puhumattakaan.Kuitenkin käypähoito on suositus ei laki.Kotka on ollut päihteiden käytön suhteen suomen kärki kaupunkeja,ennen korvaushoitoa myös kuolemien suhteen ja tämänkö meinasi Kemppinen muuttaa lopettamalla unilääkkeet ym rauhottavat ja saneramalla korvaushoidon uuteen uskoon? Omaa egoa kohottaa valheellisilla lausunnoilla ja parjaamalla a-klinikkaa joka on kuitenkin työstään saanut mainetta ja kunniaa eri tahoilta vaan niiltä listoilta ei Kemppisen nimeä tai mallia löydy.Esiin on tullut pillereiden katu kauppa,Kemppinen voisi julkaista tilastot tiedostaan vai onko tieto samasta kristallipallosta mistä Kemppinen sai tiedon korvaushoidon perässä muuttaneista ihmisistä kotkaan?A-klinikan lääkemenoihin sisältyy myös valvonta eli seulat joka ei ole halpaa puuhaa mutta välttämätöntä,sillähän kontroloidaan että ne pillerit ym menee omaan suuhun eikä katukauppaan.On lapsellista ja ala-arvoista nämä väittämät a-klinikan lääkeiden katukaupasta,nyt tämä mutu tuntumalla lausuntoja päätöksiä tekevä lääkäri vastaa koko kotkan päihdepotilaiden hoidosta ja vielä kysytään miksi on niin kova hätä ja huoli,ei todellakaan pillerit tai niiden puute!! |
Vastaukset
Vieras |
#113 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #42016-04-21 18:16:48#111: Hätä ja huoli ei ole aiheeton! - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #4 Kirjoittaja tosiaan tietää että Kotka on ollut päihteiden kärkikaupunki ja Kuuluisa nimenomaan siitä! Katsos nyt kuitenkin asia on niin ettei keneltäkään klinikan asiakkailta olla viemässä mitään lääkkeitä pois. Vaan. Ne vaihdetaan niihin josta on lääkekliinisesti enemmän vastetta vaivaan. A klinikka on aivopessyt ihmiset uskomaan että bentsot on ainoita lääkkeitä jotka auttavat ahdistuneisuuteen, sillä se siellä on hoidettu..paniikkikohtauksista puhumattakaan!! A klinikka on täynnä ihmisiä joilla on kaksoisdiagnoosi. Kirjoittaja tarkoittanee unilääkkeellä nyt Tenox lääkettä..siinähän on nukahtamislääkkeen ohella toisena vaikuttavana aineena..hupsis, mikäs muu kuin bentsodiatsepiini. Ei ois ikinä voinut arvata..muita nukahtamislääkkeitä tai unilääkkeitä sen lisäksi ei olekaan. No. Nyt ei oikeesti voi tuomita a klinikan ent. asiakkaita,ei. He eivät voi mitään sille miten asiat on klinikalla hoidettu ja tarkoitan tässä nyt nimenomaan lääkityksiä. Toki sielläkin on toimittu paljossa hyvin,ärsyttää vain tuo kritisointi ettei päihdeongelmaiset saisi enää apua kun klinikkaa ei ole. Ketään ei ole tarkoitus jättää ominensa asian suhteen,tavoitteena on enemmänkin että ihmiset ottaisi vastuuta omasta itsestään. Huokaus. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1288 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
805 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1222 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
496 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
392 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
308 Luotu: 14.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21275 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1021 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
239 Luotu: 07.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
221 Luotu: 11.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
218 Luotu: 12.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
189 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
208 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
165 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
146 Luotu: 15.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
132 Luotu: 15.09.2025