Helsingin joukkoliikenteen heikentäminen
Kommentoitu viesti
purkuun paviljonki, minä en sitä tarvitse |
#21 Pyöräteitä on suunniteltu kohta kolme vuotta22.01.2013 20:27Mukava haukkua 11% kulkutapaosuutta nauttivia pyöräilijöitä hieman yli 50 eri ip-osoitteen adressilla, josta osa on vielä lähetetty muualta kuin Helsingistä. Jos juuri minä en tarvitse pyörätietä, niin ehkä muut lähikatujen asukkaat niitä voivat hyvin haluta. Oletteko kategorisoineet autoilijoiden asuinpaikat? Entä miksi juuri te voisitte torpata hyvän suunnitelman? Tsori, olette yksinkertaisesti monta vuotta myöhässä http://www.ksv.hel.fi/keskustelut/aiheet/uusia_pyoratiejarjestelyja http://www.hel.fi/static/public/hela/Kaupunkisuunnittelulautakunta/Suomi/Esitys/2010/Ksv_2010-04-29_Kslk_15_El/7477C649-057F-4E57-923C-4036EAB50EF1/Nordenskioldinkadun_ja_Mechelininkadun_pyoratie.html |
Vastaukset
eläkeläinen etu-Töölöstä |
#22 Re: Pyöräteitä on suunniteltu kohta kolme vuotta2013-01-22 22:11:41#21: purkuun paviljonki, minä en sitä tarvitse - Pyöräteitä on suunniteltu kohta kolme vuotta Me, täällä etu-Töölössä, olemme varmaan juuri tuon 3 vuotta myöhässä, kukaan ei ole voinut uskoa ja mielestäni juuri tuosta Caloniuksenkadun pysäkin poistosta ei ole ollut missään mainintaa!
Meitä adressin allekirjoittaneita tällä hetkellä on 67, joista osa ei ilmeisesti ole täkäläisiä, mutta uskon suurimman osan allekirjoittaneista olevan täältä etu-Töölöstä kuten itsekin ja juuri asuvan tuolla välillä Mechelininkatua, josta on poistettu bussi 24 ja nyt ollaan siirtämässä raitiovaunu 8 Caloniuksenkadun pysäkkiä. En vastusta pyöräilyä, mutta tuntuu kohtuuttomalta, että kaupungissa 11%:n osuudella vastaan 89% voi olla julkisen liikenteen suunnittelussa niin suuri painoarvo. Ja juuri tällä alueella en usko pyöräilijöiden vielä muutamaan vuoteen oleva enemmistönä. Kuitenkin HKL koko ajan mainostaa julkista liikennettä ja suosittaa siihen siirtymistä ja oman auton jättämistä! Mutta, jos busseja ei enää ole, raitiopysäkit siirtyvät huonojalkaisilta todella kauas, mitä muita mahdollisuuksia on kuin ottaa oma auto uudelleen käyttöön! Tai kuten minä eläkeläinen, 3 ratikan siirryttyä Kampin kautta rautatieasemalle, olen alkanut kävellä keskustaan ja takaisin, en ole ainoa näillä kulmilla........ Tuo Caloniuksenkadun pysäkki on todella tärkeä sekä meille ikäihmisille, joita juuri tuolla alueella asuu runsaasti että Taivallahden koulua käyville lapsille, joita näyttää päivällä olevan aika lailla menossa Ruoholahteen ja samoin aamulla tulevat siltä suunnalta kotiin. Pysäkin siirrosta saatava hyöty ei tule ajallisesti nopeuttamaan liikennettä niin paljon, että kannattaa "uhrata" pysäkki, jolla todella on käyttöä! Jos Mechelinkadulta täytyy yksi pysäkki poistaa, eikö samalla voida ajatella Perhon pysäkin siirtämistä sinne Marian pysäkille. |
Fillarimafia jyrää meitin |
#24 Re: Pyöräteitä on suunniteltu kohta kolme vuotta2013-01-22 23:12:21#21: purkuun paviljonki, minä en sitä tarvitse - Pyöräteitä on suunniteltu kohta kolme vuotta No olipa huimat keskustelut siellä kaupunkisuunnitteluviraston sivuilla: kokonaista kaksi kommenttia, molemmat tietysti jotain fillaristeja. Mitäpä siitä, jos enemmistöltä viedään bussit ja ratikkapysäkit. Tuleepahan enemmän tilaa pyöräillä, vai? Ja kuinkas sitten suu pannaan, kun fillaristikin tarvitsee julkista liikennettä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45602 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10627 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1753 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1464 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
327 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
219 Luotu: 18.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2262 Luotu: 22.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
207 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
180 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
177 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20883 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
151 Luotu: 01.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
120 Luotu: 18.06.2025