Stop! Autoilijoiden kuritukselle -kansalaisvetoomus
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#31029
Nyt jäitä hattuun ja sekoilu seis. Nämä asiat ensin kuntoon. 1.Tieverkostossa ihmisten joustava liikkuminen mahdolliseksi ilman auton omistusta. (Esim kustannuksiltaa edulliset robotti taksit ja pikkubussit). 2. Kustannustehokas tavaraliikenne esim hyperluuppi tai kiskotekniikkaa käyttävä verkosto jolla lavat liikkuu kaupunkien välillä. 3. Mahdollisuus autoa nopeampaan ja edullisempaan matkustamiseen isojen keskuksien välillä. (Rautatie/ mangneetijuna verkosto jossa on riittävän usein vuoroja). 4. Omavaraisuuden mahdollistaminen. (Poistetaan rajoitteet poltoaineiden valmistamisesta diesel, etanoli, biokaasu ect) vähentäisi poltoaineiden tuontia maahan. 5. Siirretään imasto verotusta sellaisiin kohteisiin kuten lajittelemattomasta jätteestä verotus mekanismi. Tavoittelemme vähäpäästöistä hyvinvointiyhteiskuntaa. Tällämenolla meillä on vähäpäästöinen yhteiskunta. Kieltämisen ja rajoitusten on este investoinneille, uusille innovaatiolle ja osaamisen kehittymiselle.Lasse Levula (Jyväskylä, 16.03.2021)
#31066
Pienituloiset, köyhät ja työttömät kärsii ja talous kurjistuu. Kaupoissa perus elintarvikkeiden hinnat nouseva vai alenneteaanko ruuan alvia, mitä? Nämä tasaverot saa nyt loppua. Onko tarkoitus että pelkästään eliitti saa ajaa tyhjillä teillä muutaman vuoden päästä?Jan Konga (Mäntyharju, 16.03.2021)
#31074
On aivan jätjenvastaista nostattaa peruselämisen kuluja, eteenkin tämänhetkisenä aikana, ja muutenkin. Verojen korotukset vuosi vuodelta ovat olleet omiaan heikentämään tilannetta lähes kaikilla osa-alueilla. Miten voimme auttaa muita, kun emme voi auttaa edes omia kansalaisiamme? Vasta siinä vaiheessa voimme uskottavasti auttaa muita, kun omat asiamme ovat kunnossa, ja nämä päätökset vievät meitä kauemmaksi kyseisestä, voisi jo sanoa utopiasta ellei suunta muutu. Vaikka hallitus nimenomaan kertoi noujautuvansa tutkittuun tietoon, siitä huolimatta tehdään ideologisia mututuntuma päätöksiä, jotka jo eri osa-alueillakin on poikkeuksetta todettu sen heikomman kansanosan ostovoimaa ja työllisyysmahdollisuuksia heikentäväksi.Miikka Jalava (Raisio, 16.03.2021)
#31081
Pelastetaan Suomi yhdessä ja lopetetaan kansalaisten rahastus. Ajatellaan asiat järjellä, eikä tunteella.Petri Lehto (Kerava, 16.03.2021)
#31083
Reissutyöläisen painajainen nää kulut!Tommy Saarilehto (Kokkola, 16.03.2021)
#31094
Auto on pakollinen työväline. Ja näillä hinnoilla mennään jo kädestä suuhun menetelmällä. Todella mielekästä käydä töissä, kun siitäkin joutuu koko ajan enemmän. Eikö pitäisi olla, että työstä maksetaan.Juha-Matti Pitkänen (Hämeenlinna, 16.03.2021)
#31096
Kyllä pitäisi Marini palauttaa kaupan kassalle ei ole päämiteriksiErkki Puurunen (Oulu, 16.03.2021)
#31103
Jotain rajaa!Iiro Päivinen (JOENSUU, 16.03.2021)
#31105
Verojen määrä on jo kohtuuton nykyiselläänkin. Työnteko ei kohta enää kannata Suomessa.Ville Ikonen (Joensuu, 16.03.2021)
#31160
Älkää nostako polttoaineiden hintoja tai verottako autoilua muuten lisää nim. Perheessä oli kaksi autoa enää vain yksi kun ei rahar riitä ja se tekee ongelmia!Tapani Parkkari (Vaasa, 16.03.2021)
#31162
Nyt homma haltuun hei..Arttu Laaksonen (Turku, 16.03.2021)
#31179
Aivan järjetöntä. Kaikki rahat menee bensaan että voi käydä töissä. Jos jäin kotia raapimaan napaa ni ei tarrteis enää tankkailla ja valtiomaksas asumiset. Käyttä järkeä jos sitä yhtään löytyy.Anssi Tiilikka (Lappeenranta, 16.03.2021)
#31180
Kepin anto Suomen kansalaisille alkaa riittää tällä erää ☝️Janne Ylitalo (Renko, 16.03.2021)
#31182
Maksakaahan ite bensanne niin korotuspaineet laskee.Risto Koivisto (hämeenlinna, 16.03.2021)
#31188
Kuntavaaleissa tavataanMika Kettunen (Nurmijärvi, 16.03.2021)