Stop! Autoilijoiden kuritukselle -kansalaisvetoomus
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#45408
Nyt riittää. Lypsävää lehmää ei kannata tappaa.Orvokki Muttonen (Akaa, 17.03.2021)
#45424
Etäisyydet on aina niin pitkät ja ja jokaisella Suomen kansalaisella pitää olla oikeus valita vapaasti, minkä auton ostaa. Eikä saa pakottaa hinnankorotuksilla joko lopettaa autoilu tai joutua ostamaan min isolla velalla auton jota joutuu maksamaan tolkuttoman kauan.Ismo Kokko (Jyväskylä, 17.03.2021)
#45444
Nyt tolkkua siihen touhuun! Ei kansalaisia näin voi kohdella ja tuhota viimeisetkin elämän ilot.Rami Järvinen (Naantali, 17.03.2021)
#45451
Syrjäseuduilla isoa autoa tai minibussia (yli 5 paikkaa) tarvitsevalle perheelle ainoa varteenotettava käyttövoima on diesel. Ja ajoneuvovero automaattisesti yli 1000 euroa vuodessa käyttövoimaveron takia. Käytännössä nykyverotus lähes pakottaa hankkimaan halvan vanhan ja saastuttavan bensiinikäyttöisen auton käytettäväksi niinä aikoina kun kaikkia penkkejä ei tarvita, että saisi pikkubussin seisontaan edes viikoksi kerrallaan. Säästöä tulee silloin yli 3 euroa päivässä.Sami Muhonen (Ivalo, 17.03.2021)
#45462
Mikäli Suomi oikeasti halutaan pitää asuttuna myös muualla kuin metropolialueilla, on auto välttämättömyyshyödyke, ei pelkästään huviajeluväline. Autoilun kustannukset ovat jo nyt erittäin korkeat. Ehkä viimeinkin olisi tingittävä vaikkapa ulkomaille syydettävien, satojen miljoonien eurojen suhteen sen sijaan että autoilijoille asetetaan jatkuvasti lisää kustannuksia maksettavaksi.Kari Ruusunen (Sastamala, 17.03.2021)
#45486
Vihreitten on jätettävä autoharrastajat rauhaanTommi Lappeteläinen (Tornio, 17.03.2021)
#45532
Pidetään huolta kansalaisistaStefan Wargh (Kokkola, 17.03.2021)
#45544
Jokaiselle suomalaiselle täytyy turvata vapaus valita omia tarpeita ja mieltymyksiä vastaava liikkumismuoto ilman kohtuuttomia kustannuksia tai rajoitteita. Olkoon se henkilöauto, pakettiauto, moottoripyörä, mopo, kuorma-auto, matkailuauto, julkinen liikenne tai fyysinen liikkuminen – aito valinnanvapaus täytyy säilyttää. Suomessa liikkumisvapaus on taattu perustuslain 9 §:ssä jossa todetaan, että Suomen kansalaisella ja maassa laillisesti oleskelevalla ulkomaalaisella on vapaus liikkua maassa ja valita asuinpaikkansa. -->Tämä ei toteudu nykyisillä poltoaineiden hinnalla. Ja lisäksi ei tee työssä käyntiä ja yrittämistä kannatavaksi koska työssäkäyntikustanuksiin vaikuttaa polttoaineveron liikaa.Jukka Airaksinen (Oulu, 17.03.2021)
#45547
Nyt autolla ajavien kyykytys on loputtava.Hannu Soro (Tampere, 17.03.2021)
#45552
Polttoaineen hinta on ihan älyttömän kallista, sen hinta pitää saada kuriin.Henry Nässling (Vantaa, 17.03.2021)
#45563
Me kaikki ihmiset emme asu kehä kolmosen sisäpuolella, joukkoliikennettä ei vaan kertakaikkiaan ole työssäkävijän tarpeisiin. Ymmärrän sen, etteihän ruuhka suomen asukki voi moista ymmärtää! Täällä muualla asuvien ’kurittaminen’ kustannuksilla on väärin! Pidetään koko Suomi asuttuna - vai pidetäänkö?Sari Reuter (Kajaani, 17.03.2021)
#45573
Todella surkeeta politiikkaaJukka Karjalainen (Oulu, 17.03.2021)
#45578
Älkää viittikö hölmöillä ☝Anssu Unelius (Orimattila, 17.03.2021)