Stop! Autoilijoiden kuritukselle -kansalaisvetoomus
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#53804
Päättäjillä tuntuu olevan pakottava tarve saada suomalaiset lopettamaan työnteko.Pasi Österman (Paimio, 20.03.2021)
#53823
StopMaarit Bruins (Lahti, 20.03.2021)
#53842
Hei!Asun maaseudulla haja-asutusalueella ja linja-autoyhteydet ovat puutteelliset. Tarvitsen/mme autoa/ja töihin ja harrastuksiin menoon sekä tarvitsen autoa vielä työssäni päivittäin, jotta pääsen kotikäynneille vanhusten luokse. On kohtuutonta koko ajan korottaa käyttömaksuja, polttoaineita. jne. Kohta käy niin, ettei yksinkertaisesti enää kannata käydä töissä, vaan jäädä työttömäksi kotiin makaamaan. Tämäkö olisi teidän mielestä parempi vaihtoehto?
En ole myöskään muuttamassa kaupunkiin, olen ja pysyn maalaisena. Hankkisin mielelläni uuden sähköauton, Tesla S olisi kiva, mutta tälläisen terveydenhuoltoalan alipalkatun naisvaltaisen alan edustajana siihen ei ole varaa. Joudun valitettavasti ajamaan ihan normi bensa/diesel autolla. Toivonkin, ettei meitä näillä kotteroilla ajavia rankaistaisi enää kaikenlaisilla korotuksilla. Ottakaa vaihteeksi kovempi vero, vaikka tupakista ja viinasta. Näin autoilevana se ei minua haittaa piirun vertaa, vaikka kossupullo maksaisi sen 100e.
Taina Ruottu (Vahto, 20.03.2021)
#53867
Rupeaa loppumaan, tuo himo verotus joka asiassa. Ja muu sekoilu.Tomi Salminen (Aura, 20.03.2021)
#53868
Toiminta kuin terroristeilla, halutaan maaseutu tyhjäksi ja elämä vähävaraisilta mahdottomaksi, kaikki hinnat nousee tuotantokustannusten noustessa. Työpaikat ulkomaalaisille, yrityspako ulkomaille ja sitten pitäs taaskorottaa veroja että viherkiilusilmien utopistiset tavoitteet toteutuis ja uudet lahjoitus miljardit ulkomaille saatas ryöstettyä omilta kansalaisilta. Tämä on saatava järkevämpien päättäjien päätettäväksi. Kannattaa miettiä tarkkaan kenelle annatte äänenne vaaleissa nyt ja tulevaisuudessa, valehtelijat ja terroristit on jo tiedossa.
Veli-Matti Hyvönen (Iisalmi, 20.03.2021)
#53871
Vain välttämättömät autoilut suorittavalle eli kauppa ja apteekki, on auton vuosittain kiristyvä käyttövero kohtuuton samoin kuin vakuutusmaksu, vaikka on täydet bonukset. Polttoaineen hinta rajoittaa jo huviajelut pois kuvioista.Hilkka Tuovinen (Lahti, 20.03.2021)
#53891
Stop hinnan nousulle!!!Aleksi Hietala (Kuopio, 20.03.2021)
#53924
Onko suomi se saastuttaja? Kuinka monen nuoren harrastukset loppuvat polttoaineen hinnan nousun vuoksi? Entä tavaraliikenne? Se maito ja leipä tuodaan rekoilla ja ne kulkevat polttoaineella. Ei se maito tyhjästä sinne k marketin hyllylle tule, vaikka se siitä takakylmiöstä siihen tuleekin niin se tulee sinne rekka autolla.Otto Suojanen (Nousiainen, 20.03.2021)
#53928
Milläs ajattelitte että pien tuloiset nuoret kulkee esimerkiksi kouluun pitkän matkan jossa esimerkiksi ei kulje julkiset? Sitten valitatte sen jälkeen kun nuoret eivät tee mitään koulun eteen? Loppuuhan siinä kaikilla into kouluttautua kun kaikki rahat menee autoon että pääsee sinne paska paikkaan. Ajatelkaas muitakin kuin omia perseitänne.Oona Kaukanen (Hausjärvi, 20.03.2021)
#53937
Haistakaa paska koko valtiovalta!Santeri Kärkkäinen (Kiuruvesi, 20.03.2021)
#53950
Diiselivero ja autovero myös pois!Eduard Maandi (Kirkkonummi, 20.03.2021)
#53962
Oikeutta suomalaisille verot alastoni Hyväkkä (Oulu, 20.03.2021)
#53963
Jo nyt kuljetusala ahdingossa,joten varmaan loppuu työt jos vielä kuritetaan lisää.Vesa-Pekka Timperi (Lappeenranta, 20.03.2021)
#53974
Ei polttoaine korotuksilleT.pien eläkeläinen
Markku Lesch (Espoo, 20.03.2021)
#53985
Minusta myös polttomoottori autot oltava vaihtoehtona. Polttoaineita varmaan pystyy jalostamaan ja kehittämään.Päivi Pesonen (Savonlinna, 20.03.2021)
#53990
Tollaiset kansanraiskaajat pitäisi viedä saunan taakse välittömästi ja laittaa osaava porukka tilalle.!!!Tunkki Nevalainen (tampere, 20.03.2021)
#53995
Sähköautot kaikille-periaate on maapallon ilmastolle kaikkein tuhoisin vaihtoehto. Katso YLE Areenasta Tieteisdokumentti!!Kyösti Rummukainen (Kuopio, 20.03.2021)