Mainos: Parhaat tarjoukset / Tieteen kuvalehti - 2 lehteä + satelliittisääasema (4,90 €)

Adressi | Allekirjoitukset (2804) | Keskustelu | Tilastot

Keskustelu /Lapsille korkeatasoisemmat kouluruoat

Asiallista keskustelua adressista Lapsille korkeatasoisemmat kouluruoat.

Adressit.com:n ylläpito

#1

täytyy kyllä sanoa,että ajatuksesi ei toimisi käytännössä,koska ihmisillähän on eri lempiruoat.nytkin voi jossain olla iloinen koululainen,joka syö koulussa joka päivä,nauttien hyvästä ruoasta myöskin joka päivä.

mutta täytyy silti sanoa,että olen suht koht samaa mieltä kanssasi.
Aino Väisänen (Kuopio, 13.12.2006 21:12)

#2

Minusta kouluissa voisi tehdä kyselyn siitä että mitkä oppilaiden lempiruokia ovat.Sitten niistä voisi tehdä sellaisen hyvän ruokalistan.
Mutta kyllä meillä on englantiin verrattuna ihan hyvät ruoat.
Lehdessä nimittäin oli juuri eettä englannissa vankien ruokaan käytetään enemmän rahaa kun kouluruokaan

Mutta kyllä silti meillä voisi olla korkeatasoisemmat ruoat
Nea Torniainen (espoo, 14.12.2006 17:30)

#3

Kouluruoan tarkoitus ei ole pelkästään maistua, vaan myös opettaa kokeilemaan uutta. Silti voin itsekin todeta, että jopa lukiotasolla kouluruoan laatu on vähintään kyseenalaista. Kouluruoka on tutkitusti ravitsevaa, mutta sen ulkomuoto on monesti luotaantyöntävä, siihen käytetyn lihan laatu herättää kysymyksiä (ei ole mukavaa järsiä jänteitä) eikä pieni lisämaustaminenkaan tekisi pahaa. Ainakin salaatit ovat mitä ihmeellisimpiä väkerryksiä (suolakurkkua ja vesimelonia - öh?!).

Kouluruoka on ensimmäinen asia, johon pitää panostaa, kun käydään "taisteluun" diabetesta ja verisuonitauteja (=suomen kansantauteja) vastaan.
Elina Uutela (Rovaniemi, 5.1.2007 00:35)

#4

Meiän koulus on kyll kaikkee lihapullii ja sbagettii. :) Mut ne on tosi oudon makusii, ja lihapullat paistettu rasvassa ja ku painaa siit nii lautanen täyttyy rasvalta!
Sara Salmi (Veikkola, 24.1.2007 20:44)

#5

Saanu tarpeeksi niistä nahkaperunoista ja "eksoottisista" kokeiluista.
Jaakko Lampinen (Uurainen, 25.1.2007 17:21)

#6

Niin. Itse olen käynyt englannissa viime kesänä (myös englantilaisessa koulussa) ja siellä oli todella hyvää (terveellistä) ruokaa. Oli eri vaihtoehtoja, sekä salaattia yms. Kyllä sen jälkeen jaksoi hyvin.

Kannattan siis tätä ajatusta ja allekirjoitan. (Oletko muuten ajatellut luovuttaa tämän adressin jonnekin, että tämä voisi vaikuttaa?)

Julia Lappalainen (Espoo, 1.2.2007 17:32)

#7

en tietenkään haluaisi että suomen koulujen ruokalat muuttuisivat amerikkalaisten koulujen roskaruokaloiksi mutta ruoassa olisi kyllä parantamisen varaa, itsekkin kärsin joka päivä koulussa nälkäisenä kun ei oikein toimi se tämän hetkinen ruokajärjestely...
Henkka S (Hyvinkää, 15.2.2007 12:10)

#8

Meidän koulussa ei enää saa muuta kuin pastaa ja kinkku tai jauhelihakastiketta. Mihin on kadonnut verilätyt valkeakastike ja perunat, rössöpotut ja lihakeitto?? Voin sanoa, että on ikävä oikeasti kunnon kouluruokia. Stroganoffissa on sieniä ja hillosipuleita ja muuta ällöttävää. En ole ikinä syöny niin huonosti mitä olen nyt joutunut syömään. Vatsa on alkanut oireileen , närästää ja kipuilee jatkualla syötöllä. Ei ihme tollasilla sapuskoilla. Viimeksi meillä tais olla kuukausi sitten perunaa ja sotain ällöttävää sienikastiketta..:( Ei hyvä!
Miia Turunen (Vihanti, 17.2.2007 16:28)

#9

edellisessä paikkakunnassa jossa peruskouluni kävin, ruokalassa syötettiin puoliraakoja perunoita. sieltä on myös peräisin muutamat ruoka myrkytykset sekä hiuksen syönnit keitoista ja puuroista.

ammattikoulussa taas ei ollut esm. kasvissyöjille kunnon ruokaa lainkaan, on varmaan hyvää syötävää kun vedessä lilluu muutama kasvis, että nam nam.
heidi jokihaara (kiikoinen, 19.2.2007 18:29)

#10

Meidän kouluruoista on löytynyt ainakin mato ja hämähäkki (molemmat eläviä), eli hyvää ruokahalua! Laatuun pitäisi todellakin panostaa. Kumiperunat ja rasvalihapullat on ehkä niitä kamalimpia ruokia. Onneksi meillä on sellanen järjestely, että kaikki syö pari kertaa viikossa lukion yksityisruokalassa, ja siellä on paljon paremmat ruoat.
Heidi Nevala (Tampere, 6.3.2007 22:55)

#11

miksi edes tarjota koulussa ruokaa, kun lapsetkin vain lihovat. syökää kiviä hyvät ihmiset, älkääkä ruokaa!!
aatee jeah (kuopio, 16.3.2007 23:19)

#12

Kouluruoka on todella huonoa. Kumiperunat... Ja usein ruuasta löytyy hiuksia, keittäjät kauhoo ruokaa saunakauhoilla, ovat ilkeitä ja kärttyisiä. Ruuasta löytyy kaikkea, lihassa on sairaasti jänteitä, salaateissa on KOTILOITA, ja marjasopassa kuolleita matoja. Vesi otetaan poikien vessasta ja maito on todella epäilyttävän makuista. Leivät on kovia känttyjä, ja täällä säilytetään kaikki ruuat pakkasessa. Sitten kerran kuukaudessa on "tähdepataa," jossa on viikon tähteet ja ruisleivän paljoja päällä. Että hyvää ruoka halua... -.-

Ja toinen juttu tosiaan on juuri se, että missä on lihapullat, pinaatti letut yms. Jos syö kerran kuukaudessa koulussa rasvaisempaa ruokaa, ei ole kovin suuri haitta, jos ottaa huomioon, että lähes kaikki nuoret käyttävät aika paljon karkkia (juu, myös minä). Koska koulussa vatsa ei täyty. Saa taas järsiä lounaaksi näkkileipää. Ja siellä on vain sitä FLORAA! Meillä kotona on aina käytetty Oivariinia, ja koulussa meillä sitä on vain opettajilla (joilla muuten on omat ruuat, pistää miettimään). Eli allekirjoitus tulee.
Anni 'fang' Pajari (Lappeenranta, 24.3.2007 19:45)

#13

Allekirjoitin.
Meillä tarjotaan kouluissa sellaista p*skaa, että sattuu. Onhan ruoka toki välillä hyvää, mutta kumilta maistuvat perunat ja ne oksettavasti valmistetut kastikkeet... Hyi olkoon. >.
Amanda Parviainen (Siilinjärvi, 26.3.2007 17:39)

#14

on sielläkyllä liian pahaa ruokaa ... perunat on ainakin aina pahjoja ja kaiken maailman kasvis kastikkeet...
Pauli Lepistö (Vantaa, 28.3.2007 21:25)

#15 Ällöä

Oot oikeessa! hyi saat*** meillä oli koulussa yhtenä päivänä jälkiruokana jotain otuoa mössöä, kysyimme ruokalantädeiltä mitä se on, niin he vastasivat "se on meidän kokelu johon me alitettiin; pakaste puolukoita, piimä ja leseitä" voitte kuvitella! sitten kun se ei mennyt kaupaksi, niin sitä oli tarjolla varmaan koko viikon! ja monesti on näin että jos edellisenä päivänä on jäänyt lasagnea yli sitä saatetan tarjoilla seuraavana päivänä uudestaan.....ja jotain eksoottisia kokeluja yäk! kuka nyt esim. PAPRIKAISESTA MAKKARAVUOASTA pitää???? makkarakin on laikukasta jossa on ällöjä sitkeitä klönttejä?? ja Perunoissakin on aina jotain outoja mustia pilkkuja!!
Inka N (Oulu, 22.4.2007 22:41)

#16 Kouluruokaa ;<

Minunkin koulussa kouluruyoka on oikeesti jotain todella etovaa. Meillä on ainakin kerran viikossa suikalepaistikastiketta ja kuuluisia kumiperunoita. kastikkeessa on ehkä hyvällä tuurilla yksi hyvä lihanpala muut täynnä läskiä tai jänteitä. Itse pidän keitetyistä porkkanoista TOSI paljon, mutta ymmärrän kyllä kun kouluun voisi laittaa tarjolle monenlaisia erilaisia kasviksia esim. jos on just jotain keitettya porkkanaa niin toisille voisi laittaa tuoreita porkkanoita tai vaikka porkkanaraastetta, mutt kummiskin sillain että kaikki sitten pitävät. Ja jos ruokana on vaikka kalaa niin se on yleensä jotain vihertävän keltaista kastiketta jonne on laitettu muutama kalanpala ja näkkileipää ei saa ottaa kuin vaan yhden. se on epäreilua, koska jos et satu pitämään ainiaisesta löihakastikkeesta ja perunoista niin voisit ottaa muutaman näkkärin, mutta ei. ALLEKIRJOITIN!
Milla Loimuvirta (Tampere, 5.5.2007 09:39)

#17 Syökööt itse mössönsä!

Samaa mieltä kouluruoka sucks! Kuka haluaa käydä kouluruokalassa syömässä jos ruoka on pahaa, kamalan näköistä yms. Kaikenlisäksi puuropäivinä pizzataksi vierailee opettajien huoneessa tiheään, niin miksi meidän pitäisi syödä vettynyttä liisteriä? Esim. pinaatti letut ovat ihan hyviä ja jotkut kalaruoat mutta miksi esim. lihapullat lilluvat rasvassa(siis toooosi houkuttelevaa. YÖK!) Se ei ole koulun keittäjien vika, (Ainakaan useimmiten) eiväthän he tee päätöksiä, että mitä minäkin päivänä syödään. Madot salaatissa yms. on sitten taas toinen asia, se on keittäjien vika.
Mari Oikarinen (Lohja, 5.5.2007 15:17)

#19 ruuan laadussa paramtamisen varaa.

Minusta ei ole mitään valittamista siinä mitä on ruokana vaan siinä miten huonosti ruoka tehdään. Isojen koulujen keittäjillä ei ole aikaa eikä koululla rahaa tehdä parempaa ruokaa. Vain pienten kylä koulujen ruoka on huolella tehtyä ja hyvää ja nämäkin koulut ovat kohta kuoleet sukupuuttoon lakkautuksien takia.
Roosa Huttunen (Suonenjoki, 19.5.2007 20:31)

#20

Allekirjoitin, olen saanut tarpeekseni homeisista, ylikypsistä kumiperunoista, näkkileivästä ja lihapullista, joiden sisältä löytyy makarooneja.
Katariina Mäntylä (Vantaa, 25.5.2007 22:46)

#21 KOULU RUOKA ON PER**STÄ!

Siis hyi stana minkälaista mössöä meillekkin syötetään...
kukapa ei tykkäisi kumiperunoista jotka pomppaavat maahan heitettyä takaisin lautaselle !?
Tai "kantripossusta" jossa on isoja keltaisia läskin paloja ja rustoja, HYI VI*TU, nämä koulun kokeilut ovat oikeastikkin aika mielenkiintoisia...
meillä on nykyään joka ruuassa porkkanaa tai muita kasviksia sotkettuna ruokaan.
Leipä on sitä samaa näkkäriä ja flooraa, HYI STANA!!!
välillä on pehmeätä leipää mutta kusipäiset 7 luokkalaiset syövät ne ennen kuin niistä ehtii edes unelmoida...
Huoh... mitä voi enään sanoa KOULU RUOKA ON KONKREETTISESTI SANOEN PERS**STÄ!
Miika Salonen (keminmaa, 25.5.2007 23:06)

#22 noo siis...

minun mielestäni kouluissa ei pitäisi syöttää mitään esim luettelostasi. Lihapullia,Spagettia,Pastaa sillä pidemmän päälle ei ole kovin terveellisiä.
Eli minun mielestä kouluissa salaatti pitäisi uudistaa, koska se on ihan kamalan makuista, sillä niihin käytetään halvinta mahdollista, eli juureksia.
Salaattiin voisi laittaa mielummin normaalinpia aineksia esim. tomaatti,kurkku,salaatti sillä niihin on monessa perheessä totuttu.
Ja miksi kouluissa syötetään perunaa, vaikka sekään ei ole oikeasti kovin terveellistä.
Nino Tynkkynen (Järvenpää, 8.6.2007 00:20)

#23

KOULURUOKA ON PAHAAA!!!!!!!!!!
Aada Lahikainen (Espoo, 8.6.2007 10:31)

#24

Olen ollut työharjoittelussa koulukeittiössä ja sain huomata että aika köyhää touhua se on, enimmäkseen vaan otetaan jotain pakasteesta ja lämmitetään uunissa.
Siitä paljon puhutusta terveellisyydestä ei näy jälkeäkään, pakastaminen ja säilöntäaineet kyllä tuhoavat ravintopitoisuuden aika perusteellisesti, ja toisekseen kun ei sitä moskaa jaksa kukaan syödä niin paljon iloa vaikka olisikin terveellistä. Tämän seurauksena sitten pennut lihoo ja sairastuu vitamiinien puutteesta, ja vielä kun koulupäivät ovat suhteettoman pitkiä(plus läksyihin kuluva aika kaiken lisäksi) niin ei kyllä yhtään ihmetytä että suomi voi näin surkeasti.

Ja pitäisi vielä iloita ilmaisesta kouluruoasta!!! O___O No öh, ittellä jääny kyllä yli 90% kouluaterioista syömättä ja mieluummin omia eväitä purrut kuin läpi mustuneita perunoita tai epäilyttävää mössöä josta ei saa selvää mistä se on tehty.
Pizzerioissa ja kahviloissa kuluivat omat ruokatunnit tai sitten en syönyt ollenkaan. :-)
Alpo Leppänen (Laukaa, 15.7.2007 07:01)

#25

Itte oon kans peruskoululainen ja mua siis ärsyttää nii hiton paljon, että ruuissa ei oo mausteita, kun itte oon mausteisemman ruuan ystävä! Oon huomannu, että monissa muissa kouluissa tarjotaan mausteita niitä haluaville, mutta meidän koulussa tarjolla on vain suolaa (ja currya jos ollaan onnekkaita). Edes pippuriakaan ei voida tarjoilla!
Samuli Kakko (Kemi, 27.7.2007 07:26)

#26

Anteeksi vain, mutta hyvät ihmiset. Kouluruokaan suhtautuminen on monesti asenne-asia. Itse en ennen kolmatta luokkaa syönyt kun muutamia ruokia koulussa, mutta kun opettajamme vaihtui, ja hän sanoi että jos jättää ruokaa, niin sitten joutuu pyytelemään ruokalan tädeiltä anteeksi. Ja se jos jokin laittoi puhtia. Nykyisin rakastan monia kouluruokia, mitkä ennen olivat etovia ja kauheita.

Joten hyvät ihmset, ASENNETTA!
Saara Rusanen (Sotkamo, 4.8.2007 17:13)


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat osallistua keskusteluun. Rekisteröidy

Rekisteröityneet käyttäjät (Rekisteröidy käyttäjäksi)
Email
Salasana




Kerro tästä sivusta muille Facebookissa