Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Signal |
#18310 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hämmentävää02.08.2013 15:50#18296: Megafon - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hämmentävää Niin, mihin se vihreiden ilmastopelottelu perustuikaan? Ovatko he vahingoniloisia ja nauttivat siitä? En saanut siihen vieläkään vastausta. Rooman klubi/ sen ajan ’huipputiedemiehet’ kertoivat 60-luvun lopulla, että öljy loppuu maailmasta 10 vuoden kuuluttua. Monet ottivat sen silloin tosissaan, kunnes huomasivat että ’maailman viisaiden’ mielipiteet vaihtuvat. En todellakaan ole USA:n oikeiston ja teekutsuliikkeen kannattaja. En myöskään elä tuhlaillen vaan hyvin vaatimattomasti. Mutta totta on se, että ihmisille on annettu vastuu ympäristöstään. Jumala on luonut maailman ja ihmiset mitä siinä on, mutta ihmiset ovat sen aika pitkälle omilla ’viisailla’ valinnoillaan saastuttaneet. Näyttää myös siltä, että kaikki nämä 'viisaiden' korvausyritykset, saastuttavat vieläkin enemmän. Palmuöljynkin piti olla erinomainen vihreä ympäristöratkaisu energiapulaan, mutta pian huomattiinkin, että se vasta isoja ympäristötuhoja aiheuttaakin.
|
Vastaukset
Vieras |
#18311 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hämmentävää2013-08-02 15:57:10#18310: Signal - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hämmentävää
Rooman klubin Kasvun rajat -teos oli aikanaan merkittävä kirja, koska se kiinnitti huomiota rajattoman kasvun mahdottomuuteen. Rooman klubi on tulevaisuudentutkimuksellinen keskustelufoorumi, ei tutkimuslaitos. Klubiin kuuluu luonnontieteilijöitä, taloustieteilijöitä, liikemiehiä, korkeita virkamiehiä sekä nykyisiä ja entisiä valtionpäämiehiä kaikilta viideltä mantereelta. He ovat sitä mieltä, että ihmiskunnan tulevaisuus ei ole ennalta määrätty, vaan jokainen meistä voi osallistua yhteiskuntiemme parantamiseen.
Ilmastontutkijoiden uudet tieteelliset tutkimukset perustuvat havainnointiin ja luonnontieteellisiin metodeihin. On erikoista, että yrität kiistää ilmislähtöisen ilmastonmuutoksen, vaikka tiedeyhteisö on vakuuttunut sen olevan käynnissä. Etkö ole huomannut esimerkiksi ilmaston ääri-ilmiöiden yleistymistä maapallolla vai kuvitteletko niiden olevan sadistijumalasi rangaistustoimia ihmisiä kohtaan?
|
IIlmastot ja ilmestykset |
#18315 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hämmentävää2013-08-02 16:36:25#18310: Signal - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hämmentävää Ilmaston ennustaminen on äärimmäisen vaikea asia, enkä ole ollenkaan varma, että nykyisetkään tieteelliset ennusteet menisivät nappiin - semminkin, kun niitä on monen sorttisia. Vihreät tuskin ovat yleisesti vahingoniloisia, joitakin Linkolan tapaisia ihmisvihaajia lukuun ottamatta. Vaan ovatpahan ilmastomuutospuheet kuitenkin aika paljon vahvemmalla pohjalla kuin ilmestyskirjaan ennustuksensa perustavat rohveetat, jotka epäonnistuvat kerta kerralta kertomaan, miten asiat tulevat menemään. Jälkeenpäin kyllä ollaan liittämässä satunnaisia asioita profetian todisteeksi. USA:n oikeistosta puheen ollen: Tämän adressin perustajahenkilöt propagoivat juuri sieltä Juhani Ahvion suoraan kopioimilla iskulauseilla. Eikö asia vaivaa yhtään...?
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1040 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
764 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1221 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
495 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
381 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21269 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
236 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
216 Luotu: 12.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
212 Luotu: 11.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
175 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
203 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
154 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
123 Luotu: 15.09.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
798 Luotu: 17.03.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
105 Luotu: 15.09.2025