Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#28165 Kirjoittajalle, jonka mukaan Raamattu on satukirja10.02.2014 18:01Jokainen voi ja saa uskoa mihin haluaa. Näin ollen sinä saat uskoa haluamallasi tavalla. Oma kokemukseni poikkeaa tuosta sinun. Siksipä seuraava. Kristinuskoon on kaksi suhtautumistapaa, uskominen tai torjuminen. Koska tällä keskustelupalstalla on jo sivuttu tätäkin asiaa, rajoitan tämän vain Raamattuun ja mitä siitä voimme lukea. Raamatussa kehotetaan uskomaan useassakin kohdassa. Muuta perustusta ei kukaan voi laskea sen lisäksi, mikä on jo laskettu, ja se on Jeesus Kristus. 1.Kor.3:11 Usko tulee siis kuulemisesta mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta. Room.10:17 Sillä jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu. Room.10:13 Joka uskoo Jumalan Poikaan, hänellä on tämä todistus sisimmässään. Joka ei usko Jumalaa, tekee hänestä valehtelijan, koska hän ei usko todistusta, jonka Jumala on antanut Pojastaan. Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassaan. Jolla on Poika, sillä on elämä. Jolla ei Jumalan Poikaa ole, sillä ei ole elämää. Tämän minä olen kirjoittanut teille, jotka uskotte Jumalan Pojan nimeen, tietääksenne, että teillä on iankaikkinen elämä. 1.Joh.5:10-13 Hei, tähän loppuun laitan selvyyden vuoksi sen, että jokainen uskis on ennen uskoontuloa ajatellut aivan samoin kuin sinä. Ja vielä senkin, että tuo uskoontulo ei ole miltään osin uskiksen omaa ansiota vähäisessäkään määrin vaan se on ylhäältä annettu. Vielä haluaisin kertoa, että ennen uskoontuloaan useat ihmiset ovat sitä mieltä, että uskonasiat eivät kiinnosta pätkääkään ja ovat satua jne. Sitten jos Pyhä Henki on saanut valaista ihmisen sisintä, uskoontulemisen jälkeen nämä samat ihmiset ovat sitä mieltä, että miksei heille ole aikaisemmin kerrottu näin tärkeästä asiasta ja että se usko Kristukseen on parasta mitä heidän elämässään on tapahtunut. Haluanko uskoa Jumalaan vai annanko Jumalan vastustajan vääristellä asiat. |
Vastaukset
Tähän on sanottava: aamen |
#28171 Re: Kirjoittajalle, jonka mukaan Raamattu on satukirja2014-02-10 21:44:59#28165: - Kirjoittajalle, jonka mukaan Raamattu on satukirja Kiitos tästä osuvasta kirjoituksesta. Kiteytit selkeästi mistä kristinuskossa on kysymys.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025