Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Kevättä pukkaa |
#32838 Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen27.03.2014 19:48#32819: - Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen Suomessa täysi-ikäisellä naisella ja miehellä on oikeus solmia keskenään avioliitto, ei miehillä keskenään, ei myöskään naisilla keskenään. Jos sinä, lukija, et mahdollisesti usko, asian voit tarkistaa Wikipediasta kohdasta Samaa sukupuolta olevien avioliitto. Ei ole mainittu Suomea listassa: tähän mennessä samaa sukupuolta olevien avioliitot ovat laillistaneet.. Suomessa noudatetaan suomalaista lainsäädäntöä ja listassa ei ole mainittu Suomea, asia on selvä.
Suomessa on kylläkin ehdotettu samaa sukupuolta oleville pareille avioliitto-oikeutta ja adoptio-oikeutta. Mielestäni tässä vaiheessa ehdotuksen tekijöiden tulisi hävetä sitä, että eivät ole peruneet ehdotusta. Miksikö? Siksi, että ehdotuksen peruminen osoittaisi vastuunkantoa ja vastuuntuntoa asioista. MINÄKIN ihmettelen mitä tasa-arvo tarkoittaisi lapsen näkökulmasta tilanteessa, jossa lainsäädännöllä jo lähtökohtaisesti kyseenalaistettaisiin jokaisen lapsen perustava oikeus isään ja äitiin. Itsekkyys on Suomessa tullut tiensä päähän. Tosiasia lienee sekin, että asioiden keskiössä toimivilla on hankalampaa hahmottaa omaa tilaansa kuin ulkopuolelta tarkkailevilla. Asioiden keskiössä toimivat haluaisivat laajempia ihmisoikeuksia mutta käytännössä, lopputuloksena, paljon paljon suuremman ihmisjoukon ihmisoikeuksia oltaisiin samalla nakertamassa! Avioliittolain uudistus veisi "ojasta allikkoon". Näin sitä ei kannata uudistaa.
|
Vastaukset
Perus S |
#32839 Re: Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen2014-03-27 19:54:06#32838: Kevättä pukkaa - Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen
Sinua pojan kloppia paljon kokeneenpana Perus Suomalaisena minäkin esitän oman mieli piteeni joka on pitkällisen harkinnan tulos persusteluineen:
Avio liitto on yhen naisen ja yhten miehen välinen liito. Tärkeää että lapsella on isä ja äiti.Perhe arvot tulee säilyttää. Piolookia ja teolookia tukee asiaa.Lailliset oikeutet seksuaali vähemmistölle voidaan muulla tavalla hoitaa. Myös Suomen kielen asemaa tulee puollustaa Ruotsin kielisiä vastaan. Lait pitää kirjottaa Venäjänmallin mukaan.
|
Vieras |
#32840 Re: Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen2014-03-27 19:56:02#32838: Kevättä pukkaa - Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen Millälailla se muuttaisi sinun avioliittoasi? Minun avioliittoani se ei muuttaisi mitenkään! Olen ollut avioliitossa vaimoni kanssa 30 vuotta ja suon kyllä avioliiton myös samansukupuolisille, todella toivon sitä koska parhaan ystäväni häitä vietettäisiin silloin. Olen lupautunut soittamaan häissä joten älä pilaa kahden rakastavaisen elämää.Kiitos. |
Vieras |
#32841 Re: Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen2014-03-27 19:57:23#32838: Kevättä pukkaa - Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen http://www.youtube.com/watch?v=j1U_BOoPSZA Jos ette ymmärrä sanoja tässä tekstitetty versio ruotsiksi.http://www.youtube.com/watch?v=yls1RwvcSYA |
Vieras |
#32842 One more time!2014-03-27 19:59:29 |
Vieras |
#32846 Re: Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen2014-03-27 20:24:38#32838: Kevättä pukkaa - Re: Re: Re: Avioliittolaki jo nyt tasa-arvoinen http://www.youtube.com/watch?v=NNp1RSZDt-Y http://www.youtube.com/watch?v=SbK4Zsq05_8 Kuka rakastaa? Anteeksi mutta olen vain nähnyt uskovia jotka tuomitsevat, eivät rakasta. "I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ." |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48205 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3665 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025