Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Regulator |
#35190 Suuri Viisaus työssään...20.05.2014 03:12Ja Jumala loi ´siamilaiset kaksoset´ ja istutti heidät yhteen, ja syntymäsokeat, Down-syndromaiset jne. kaikki suuren rakkautensa osoituksina ihmiskuntaa ja näitä ´miehen ja naisen liittoja´ kohtaan. Vai sattuivatko siinä vain liian syntiset ihmiset kohtaamaan ja yhtymään ,jonka sattuman Jumala sitten päätti rankaista noille vanhemmille? Saksan keskitysleirien pahamaineisimpien komendanttien syntejä ´Hän´ kuitenkaan ei katsonut niin pahoiksi,että olisi päättänyt estää heitä saamasta täysin terveitä ja älykkäitä jälkeläisiä.Sen sijaan... jonkun ihan tavallisen suomalaisen laitossiivoajan (tai keittäjän tms.) esikoislapselle tämä ´Hän´ päättikin antaa ´syntymälahjaksi´ vaikean epilepsian ja "suuressa viisaudessaan" antaa siivoaja-keittäjän puolison (joka voi olla tavallinen esim. taksimies, tai hitsaaja) kuolla vielä sopivasti liikenneonnettomuudessa tai työtapaturmassa, tai (mikä vieläkin "opettavaisempaa") jäädä ns. ´vihannekseksi´ sairaalaan. Lisälahjaksi hän saattoi vielä järjestää Alzheimerin puhkeamaan juuri samoihin aikoihin siivoaja-keittäjän iäkkäälle äidille (mitäs ei mennyt nuorempana naimisiin? Siitäs sai! Opiksi ja esimerkiksi muille ja pieneksi ´näpsäytykseksi´-oppiipahan ainakin tytär siitä olemaan nöyrä ja kiitollinen ja mikä tärkeintä-saa näin tilaisuuden siihen... ) `Hän` on Suuri ja Viisas ja tietää kyllä kaiken jo edeltäkäsin. Tämän tietää laitossiivoajakin ja katuu nyt katkerasti sitä ,että tuli kerran kouluaikanaan varastaneeksi luokkakaverin pulpetista ne korvalappustereot ,joihin ei itsellä kotoa ollut varaa, mutta mieli teki kovasti ja piti vain saada...näin sekin nyt sitten kostautui. Olisihan se pitänyt arvata,ajattelee hän nyt katuen tietystikin mielessään...Kirjakaupasta aikanaan näpistetty kiiltokuvapakkaus käy sekin hänellä mielessään-syntiä on niin monenlaista tullut tehtyä...Synnin palkkaahan tämä kaikki vain on, ei siitä auta ´Herralle´nurista ei mieltään osoitella; rakkautta ,rakkautta vain... |
Vastaukset
Vieras |
#35198 Re: Kolikossa on kaksi puolta2014-05-20 09:31:47#35190: Regulator - Suuri Viisaus työssään... Sinänsä tärkeitä asioita nostit esille. Usko Jeesukseen Kristukseen ja kolmiyhteiseen Jumalaan yleensäkin, tämän uskon varassa eletty elämä, joka jatkuu tänäänkin, ei tarkoita sitä, että elämästämme puuttuisi kärsimykset ja kovat ajat. Uskova turvaa Jumalaan, Hän on turvakallio. Osa kristityistä lakkaa luottamasta Jumalaan, koska he tekevät vääriä syy-seuraus -päätelmiä. Sellaiseen on vaara olemassa. Arvelisin, että yleisesti Jumalaa syytetään kaikesta mahdollisesta ja myös kaikesta mahdottomastakin, koska ihminen nostaa helposti itsensä keskipisteeksi, tällöin suhde Jumalaan kärsii pahemman kerran. Meillä on houkutus ajatteluun, että Jumalan pitäisi totella meitä, mutta Jumala onkin pyytänyt meitä olemaan nöyriä suhteessa Häneen. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1459 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
861 Luotu: 14.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
858 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1228 Luotu: 19.04.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
625 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
538 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
471 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21306 Luotu: 20.03.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
256 Luotu: 11.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1023 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
240 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
222 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
202 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
192 Luotu: 28.08.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
190 Luotu: 22.09.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
177 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025