Esittävän taiteen tekijät tasa-arvoisen avioliittolain puolesta.
Kommentoitu viesti
Anssi Ulmala Jyväskylä |
#1 Terve kaikki arvon ihmiset.25.11.2014 23:07Ymmärrän tasa-arvon monessakin asiassa, kuten tasa-arvoinen palkkaus kahden eri sukupuolen välillä samasta työstä. Ymmärrän, että jokainen ihminen on yhtä tärkeä, Jumala rakastaa jokaista ihmistä ja ei halua, että kukaan joutuisi helvettiin vaan Paratiisiin Jeesuksessa Kristuksessa. Yksi asia missä tasa-arvo ei enään päde ja se on tasa-arvoinen avioliittolaki. Sen on hyväksynyt vain muutama maa maailmassa. Sivistynyt valtio on sellainen joka ymmärtää mitä on oikea järki. Ajattele, että vähemmistöseksuaaleja on alle 5 % väestöstä. Itse ainakin haluan rakentaa tulevaisuudessakin heteroyhteiskuntaa. Toivon todella, että avioliittolaki ei mene läpi. Rauhaa ja rakkautta ihmiset.
|
Vastaukset
![]() Anonyymi |
#2 Re: Terve kaikki arvon ihmiset.2014-11-25 23:23:03#1: Anssi Ulmala - Terve kaikki arvon ihmiset. Kaikilla on oikeus mielipiteeseensä. Minun mielestäni kaikilla ihmisillä on kuitenkin oikeus rakastaa ketä he haluavat ja solmia avioliittonsa, tulla kohdelluksi lain edessä tasa-arvoisesti. Ja pienenä korjauksena : http://fi.wikipedia.org/wiki/Samaa_sukupuolta_olevien_avioliitto
eli mm.Alankomaissa, Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa, Islannissai ja Ranskassa, yhteensä yli kahdessakymmenessä maassa ja useissa Yhdysvaltojen osavaltioisssa vallitsee tasa-arvoinen avioliittolaki. Kyseessä on siis enemmän kuin muutama valtio. Myöskään esittämäsi fakta, että 5% väestöstä on vähemmistöseksuaaleja ei pidä paikkaansa. http://www.stat.fi/artikkelit/2013/art_2013-09-23_001.html On kysymys myös paljon siitä, miten määritellään vähemmistöseksuaalisuus. Joidenkin tutkimusten mukaan täysin heteroseksuaaleja ja täysin homoseksuaaleja on väestöstämme yhteensä 10%. Muut asetetaan tähän väliin sillä perusteella, että heillä on homo/lesbo/bi-seksuaalisia kokemuksia tai he ovat kokeneet tuntemuksia joskus elämänsä aikana esim. nainen naista kohtaan. Me kuitenkin rakastumme myös ihmiseen, emme pelkästään sukupuoleen.
Lämmöllä: Kaisa Leppänen |
Kai Poutanen |
#3 Re: Terve kaikki arvon ihmiset.2014-11-26 00:10:54#1: Anssi Ulmala - Terve kaikki arvon ihmiset. Anssi, |
Aapo81 |
#4 Re: Terve kaikki arvon ihmiset.2014-11-26 06:37:02#1: Anssi Ulmala - Terve kaikki arvon ihmiset. Minkä takia tätä jumala roskaa pitää tunkea joka väliin, valtio ja lait irti mielisairaudesta nimeltä uskonto. |
Vieras |
#5 Re: Terve kaikki arvon ihmiset.2014-11-26 07:46:14#1: Anssi Ulmala - Terve kaikki arvon ihmiset. Ehdotan että muutat kalenterisi vuosiluvun perään "jKr." |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45188 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10612 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1701 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1452 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
711 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
267 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
227 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
193 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
179 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
132 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025