Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#77214.06.2012 13:33Höpöhöpö. Ihmeellistä halla-aholaista väninää. Täällä moni laittoi toivonsa lautakunnan päätökseen. Siltä odotettiin jumalallista väliintuloa ja virkamiesten narsistisen ja kateellisen päätöksen oikaisua. Nyt kun lautakunta asiaan perehdyttyään teki selkeän päätöksen, samat pösilöt täällä vinkuvat, että sekin päätös oli väärä. Ei kai joku virkamies siellä haulikon kanssa uhkaile vaaleilla valittuja päättäjiä. He päättävät ja heidät on päätöksiä tekemään valittu. Nyt kun Kadarista ei tehtykään lautakuntapäätöksellä Jumalaa, väki vinkuu ja kaivaa lautakuntalaisten nimiä esiin. Tämä päätös osoittaa, että Vaasassa on virkamiehet, joiden päätökset perustuvat lakiin ja lautakunta, joka käyttää sille annettuja valtuuksia perustellulla tavalla. Valittakaa Paaville, jos ette Jumalaan tohdi ottaa suoraan yhteyttä. Tosin sitä ennen varmaan känistään hallinto-oikeuteen ja ihmisoikeustuomioistuimeen ja musiikinopettajien rauhoituskonventtiin. Tässä on nyt kuultu jo virkamiesten, oikeusasiamiehen, kaupunginvaltuutettujen ja Kadarin mielipide, ja tahoista vain yksi on sitä mieltä, että Kadarissa ei ole mitään vikaa. |
Vastaukset
Oppilaan isä. |
#773 Re:2012-06-14 14:37:14Vaasan kaupunginvaltuusto päätti vuonna 1977 perustaa musiikkiluokat jonne erityisesti musiikillisesti lahjakkaat oppilaat voisivat mennä. Olen yksi musiikkioppilaan isä. Musiikkiluokat perustettiin meitä varten. Me joita varten ne perustettiin olemme olleet tyytyväisiä. Yleensä asiaa mikä on kunnossa ei kannata muuttaa. Meille on pääasia se, että lapsemme saavat normaalikoulua paremman musiikkiopetuksen. Tähän asti he ovat saaneet. Juri Kadar kutsuttiin, (hän ei hakenut) Unkarista opettamaan erityisesti musiikillisesti lahjakkaita oppilaita. Hän ei ollut luokanopettaja vaan erityisesti musiikkiin erikoistunut opettaja. Hänet tiedettiin hyväksi ja siinä hän myös menestyi. Ala-asteen taso oli luonnollisesti paljon parempi kuin tavallisten koulujen. Lapsistamme tuli musiikillisesti taidokkaita. Etkö huomaa, että kyseessä on musiikkiluokkien alasajo? Ei meitä kiinnosta jos joku virkamies ei osaa Unkaria tai ei osaa kommunikoida Jurin kanssa sillä aina on tiedetty, että eri kultturellien kanssakäyminen on taitolaji. Jos sitä ei osaa niin ei sitä ratkaista irtisanomisin. Tai jos ratkaistaan niin irtisanottava ei ole se johon olemme tyytyväisiä vaan se johon emme ole. Toivottavasti tästä lähtee kansalaisliike jolla erotetaan epäillysti virka-asemaa väärinkäyttävät virkamiehet. Koululakkoko meidän pitää organisoida seuraavaksi? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45770 Luotu: 02.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1468 Luotu: 16.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1878 Luotu: 12.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10639 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
829 Luotu: 14.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
389 Luotu: 30.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
736 Luotu: 12.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2375 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
295 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
237 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
228 Luotu: 03.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
228 Luotu: 18.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
181 Luotu: 30.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
219 Luotu: 13.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
149 Luotu: 07.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20912 Luotu: 20.03.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
125 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
124 Luotu: 23.06.2025