Äänekoskella koiran tappaneille pysyvä eläintenpitokielto
Kommentoitu viesti
pentti Vieras |
#102 mikä on29.12.2010 01:37eläimen kiduttamista, missä kulkee raja? Jos päätän lopettaa koirani ampumalla (tämä jo olisi monen teidän mielestä)mutta entäpä jos osunkin jalkaan ja se pääsee pakenemaan hetkeksi kunnes saan lopettamisen suoritettua? Jos arvaan oikein niin tästä teosta jo moni teistä vaatisi nimeä julkisuuteen ja päätä vadille. Mitenkä asia olisi jos olisin metsästäjä ja kohde olisi kettu tai jänis? Koira on eläin siinä missä kettu tai jäniskin. Nykyään koiraihmiset vain vetävät asiat liian pitkälle kun keskusteluista saa lukea miten verrataan tapausta raiskaukseen tai ihmisen tappamiseen ja vaaditaan pitkiä linnatuomioita, kyse kumminkin pohjimmiltaan on vain eläimestä. Oikein turha kiduttaminen ei ole, mutta rakkaus eläimiin voi sekin mennä liian pitkälle. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#107 Re: mikä on2010-12-29 02:41:06Pentti! Ei ole kyse pelkästään koirista! Vaan kaikista eläinten rääkkääjistä,ihan jokaisesta eläimestä..oli sitten ,kissa,sika, hevonen..ylipäätään jokainen eläinkuntaan kuuluva, ei ansaitse tuollaista kohtelua. Eläin on viaton luontokappale ja sitä ei rääkätä!!! Tuskin kyselisit "mikä on"jos sun koiras tai lemmikkis kokis saman kohtalon, jonkun käsittelyssä. Jokaisella oikeus inhimilliseen elämään,niin eläimellä kuin ihmisellä... |
huntteri 88 Vieras |
#134 Re: mikä on2010-12-29 16:08:50No hyvää päivää Pentti, koira on jalostettu villieläimestä, ihmisen ystäväksi ja lemmikiksi!! Sen luonne on muokattu sopivaksi ismisen elinympäristöön, eli luonnolliset vietit on viety käytännössä pois, niinkuin susilla tappaminen.. Itse olen metsästäjä ja en ikinä pysty lopettamaan koiraani itse ampumalla, tiedän, että sitä kyllä tapahtuu ja jos näin tehdään on koirat silti metsästäjille niin tärkeitä, että ei ne ihan vahingossa jalkaan niitä ammu!! Joku raja tähänkin on sun vedettävä, jos vertaat jänistä ja koiraa, tämähän on täysin käsittämätöntä, jänis on riistaeläin joita metsästetään ja niille on metsästysajat ja ne on villejä, toisin kuin koirat.. jos metsällä sattuu huono osuma ja jänis ei hetikuolekkaan, on tämän vuoksi mukana hyvä olla juuri se koira, ihmisen suurin apu metsällä hyvän kirsunsa takia! Näin voit mahdollisimman nopeasti lopettaa eläimen kärsimykset..
Yksi asia mikä minua metsästäjänä ihmetyttää kuitenkin, suuri osa täällä kirjoittaneistakin on varmaan susien puolesta, ettei niitä saisi tappaa... Kerron teille tilanteen (ja näitä täällä päin on todellakin jo liian useita) Pari vuotta sitten täällä Kainuussa sudet tappoivat metsästyskoiran, väitätkö siis, että tässä koira onselvinnyt ilman minkäänlaista kärsimystä? Samoiten kuin tuon jäniksen kanssa, loppujen lopuksi omistaja jäljitti koiransa tutkapannan avulla ja jäljellä oli pää, selkäranka ja pari hassua kylkiluuta.. Joten mitä jos jättäisitte vertailun villieläimistä, ihmisen ystäviin ja lemmikkeihin.. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1423 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
819 Luotu: 07.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1208 Luotu: 19.04.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
569 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
402 Luotu: 11.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
288 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21242 Luotu: 20.03.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
232 Luotu: 07.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
988 Luotu: 12.06.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
187 Luotu: 28.08.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
174 Luotu: 11.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
169 Luotu: 29.08.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
162 Luotu: 12.09.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
197 Luotu: 22.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
246 Luotu: 09.08.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
796 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11142 Luotu: 09.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1120 Luotu: 25.07.2025