Protesti KANSANEDUSTAJIEN 8,1% Palkankorotusta vastaan!
Ota yhteyttä adressin tekijään
This comment has been removed by the site administration.
Ahneus
politiikka
Niinpä
On se hyvä että nää pääsee palkkakuopastaan pois. Mulla menee vaan reilu 10 kuukautta saman rahan hankintaan kun kansanedustajalla kuukaudes. Toivottavasti ne saa sossusta pikkasen lisää kun tienaavat niin vähän.....
Palkankorotus
Re: Oikeudentajukin on rajallinen!
#1: Irja Häkkinen - Oikeudentajukin on rajallinen!
mä oon kanssa kansanedustajien 8,1% palkankorotusta vastaan. Noilla liksoilla arkadianmäelle ei saada houkuteltua kun pelkkiä törppöjä. Se on huomattu. Kansanedustajille vähintään tuplaliksat, niin johan alettaisiin saamaan äänestyslistoille oikeasti päteviä ihmisiä.
On se
Huonoin kansanedustajisto aikoihin
Ja lisähuomiona äskeiseen että Suomessahan on toki totuttu jo siihen vuosien kuluessa että eduskunta korruptoituu ja kieroutuu jossain vaiheessa nostaen palkkojaan ja tehden mielivaltaisia tekoja silloin tällöin, mutta nykyinen edustajisto ei tunnu muuta osaavankaan. Koko Suomen historiassa (edes ajalla ennen itsenäisyyttä) ei taida olla yhtään hetkeä tiedossa, jolloin palkkoja oltaisiin tätä tahtia koroteltu, ja varsinkin näin paljon. "Tehdään mielivaltaisuuksia ja annetaan kansan mukista mukinansa, kyllä ne siitä hiljenee"-metodihan on toiminut jo pitkään, mutta kerralla rykäiseminen saa jostain syystä kansan aina paljon tehokkaammin jaloilleen. Syystäkin tosin. Jos ei palkkaansa ole ansainnut, ei sitä korottaakaan pidä. Koska eduskunta on vallassa kerrallaan ainoastaan neljä vuotta, on tämä(kin) päätös melkoisen kohtuuton. Eritoten nykyiseltä totaalisen hyödyttömältä ja törkeästi käyttäytyvältä, mielivaltaisesti ja jopa mielipuolisesti käyttäytyvältä eduskunnalta.
Siispä ehdottaisin jotain sovittua päivämäärää jolloin ihmiset voisivat kokoontua asuinkaupungeissaan ja nousta barrikadeille. Tai jos ei sentään barrikadeille Suomen kansa uskalla nousta, kuten ranskalaiset uskalsivat jo satoja vuosia sitten, niin kenties "rauhanomainen mielenilmaus" eli hiljainen hissuttelu ja pieni huutelu kylttien kera sitten. Huomauttaisin että se ollaan jo todettu ettei tästä ole mitään hyötyä. Radikalismiahan seuraava ei tosiaankaan enää nykyaikana ole, mutta ehdottaisin että Suomi ottaisi mallia mainitusta Ranskasta. Ei siis valtiollisesti vaan nimenomaan kansalaisten osalta, uskalluksesta nousta barrikadeille ja pistää hallitus vaihtoon tarpeen tullen. Kansan asiaahan he siellä ajavat eivätkä omaa etuaan.
Näin he kuitenkin tekevät, ja mitä tekee kansa? Ei mitään, ehdotellaan vain rauhassa rauhanomaista mielenilmausta. Voi hyvänen aika sentään, eikö mitään ole opittu? Hiljaiset hissukat, jos jotain aiotaan saada aikaan niin jotain pitää myös tehdä.
Ei ihme tosin että suomalaiset ovat niin kovia jöröttämään kun tällaiset päättäjät... Tunteet hetkeksi pintaan että saadaan kirjoitettua pieni kirjoitus ja sitten imaistaan ne syvälle sisään ja jos asia jää kaivelemaan niin silloin "vituttaa", asialle sen kummemmin silti mitään tekemättä. Ajatelkaa nyt itsekin omilla aivoillanne, mitä järkeä tässä nyt oikein on?
Nyt se päivämäärä pystyyn, mainostukseen ja levitykseen ihmisten paikalle saamiseksi ja hallitus vaihtoon, rajansa kaikella, myös kansanEDUSTAJIEN toiminnalla. Ihmisiä nekin vain ovat, ihmisiä jotka eivät ansaitse palkkaansa mutta silti korottavat sitä.
,,,oikeudenmukaisuus???...
...ja jos nyt oikeen sitä näiverretään, toi 0,1% vois? sitten, ehkä... olla sitä oikeata palkankorotusta näille edustajille,,,
VITUN URPOT
SITTEN RAHAT KREIKAAN,NYTKÖ TEILLE PITÄIS MAKSAA LIKSAA LISÄÄ ETTÄ OOTTE MUKA HOITANU VALTIOTA HYVIN.
KOKO EDUSKUNTA PITÄS TYÖNTÄÄ VITTUU TAKAS JA NUSSIA UUDELLEEN
Palkka puoliksi tai verot korkealle kansanedustajilta
Re: VITUN URPOT
#743: AINAHAN ON MAKSETTAVA EIKÖS JUU - VITUN URPOT
Juuri näin! Hyvin puhuttu! Täysin oikein! Ja aplodit päälle! :)
Nyt tosiaan sinne barrikadeille saatana. OIKEASTI siis, kerrankin ja VIHDOINKIN!
Re: Re: VITUN URPOT
#745: Vieras - Re: VITUN URPOT
Noniin, aloittakaa saapumalla 8.10 klo. 12 mielenosoitukseen Eduskuntatalon eteen!
Re: Re: Re: VITUN URPOT
#747: Vieras - Re: Re: VITUN URPOT
Suosittaisin useampaa mielenosoitusta, jotta useampi pääsisi varmemmin paikalle. Viikon varoitusajalla tuskin monet pääsee, eritoten palkka-/tukipäivän (miten kullakin on) ollessa monilla kuukauden alussa. Ja useampi mielenosoitus toimii varmemmin, huomaavat että ollaan tosissaan.
Re: Oikeudentajukin on rajallinen!
Onhan se ihan oikeudenmukaista ja reilua, että minä, yliopiston käynyt lastentarhanopettaja, saan kuukaudessa 1990 euroa palkkaa ja hoidan näiden tyhjäntoimittajien lapsia päivät pitkät.
| This discussion has been closed. |
Hävetkää
Eikö millään ole enää väliä.... ei näköjään.
Meille tarjotaa 0,0jotakin tai ei sitäkään ja "yhteiseen hiileen" !
Äkkiä työvoiman vähennystä suureen saliin, Mannerheimintien kupeseen. Kannattamatonta toimintaa.