Pelastetaan bussilinja 58:n Itäkeskus - Herttoniemi -pätkä!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Käytin linjaa kaksi vuotta päivittäin, kun asuin ensin Pasilassa ja sen jälkeen Kulosaaressa ja kävin koulua roohuvuoressa. Ilman 58 linjaa koulumatka olisi venynyt Pasilasta tullessa kohtuuttomasti, kun olisi joutunut bussin sijaan ottaa juna/ratikka+metro+bussi/jalat.
Miksi liikennesuunnittelussa pyritään vähentämään ruuhkautumista joukkoliikennettä karsimalla, kun pyrkimyksenä pitäisi olla sen kehittäminen ja yksityisautoilun rajoittaminen. Sama selitys ruuhkautumisesta oli bussilinjan 16 kohdalla, kun siitä tehtiin tuskin ketään palveleva torso.
Stadin ammattiopiston (pasilan ja roihuvuoren)oppilaat idän suunnasta käyttävät linjaa. Iltaopiskelijat pääsevät koulusta 21.00 vasta. 58:lla pääsee suoraan itäkeskukseen,josta moni jatkaa vielä matkaa. Opiskelijat ovat monet olleet ensin päivätyössä ja illan koulussa. Matkanteko vaikeutuu ja pitenee ajallisesti, jos linja siirtyy vain herttoniemestä lähteväksi. Itä-helsinkiläiset käyttävät linjaa myös käydessään meilahden alueen sairaaloissa lääkärissä. Messuille kuljetaan tällä myös itäkeskuksesta.
Järjetöntä
Herttoniemi-Itäkeskus -välillä on jo nyt huonot yhteydet niillä, jotka eivät asu aivan metroasemien lähettyvillä. Teollisuusalueen kautta poikkeava 58 ja 58B on loistava ja todella tarpeellinen reitti, joka on niin aamuisin kuin iltaisinkin se NOPEIN pätkä! Väittäisin että nimenomaan tässä haetaan jotain kummallista säästötoimenpidettä sen sijaan että haluttaisi parantaa liikenteen sujuvuutta - tuo perustelu ketjuuntumisesta ja ruuhkista kun ei tosisaan koske juuri tätä kyseistä pätkää.
Pasilaan kulkee tosi paljon porukkaa Siilitien perukoilta, Roihuvuoresta, Myllypurosta, Itiksestä ja koko Itä-Helsingistä, aivan järjetöntä että bussit lähtis jatkossa kaikki Herttoniemen metroasemalta!
Älkää nyt tehkö hölmöjä päätöksiä tässä asiassa.
Missä suunnittelijoiden järki?
Kuljen 58 busseilla töihin ja kouluun. Bussi on ainatäynnä eli täytyyhän se olla tärkeä linja, vai kuinka? Kuka näitä linjoja suunnittelee nyt? Kuka kuulee meitä matkustajia? Hyvin toiminut bussilinja lentoasemalle vietiin jo. Kehäradasta tehtiin nro1 ja meidät itäpuolella asuvat ihmiset unohdettiin. Tämä on liikennerasismia!
#25
Siis tää on maailman huonoin idea ! Niin moni pääsee 58:lla helposti koulusta kotiin ja toistepäin, tässä kärsii monet opiskelijat jotka menevät itis-hertsika väliseltä matkalta Pasilaan päin kouluun mm. kaksi stadin ammattiopistoa, slk, ammattikorkea. Myös monet lääkärit ja hoitajat kärsivät jos tulevat ennen herttoniemeä kyytiin. Ja kuinka ruuhkaisa herttoniemi olisi jos sinne laitettaisiin vielä yksi suosittu bussilinja lisää, se olisi täysi katastrofi. Ja roihuvuorestakin on helppo tulla kyytiin kun voi kävellä vain pysäkille ja hypätä bussiin eikä tarvitse mennä ensin bussilla Herttoniemeen.
| This discussion has been closed. |