Vakava huoli Jokirannan koulun terveyttä uhkaavasta koulutilasta
Ota yhteyttä adressin tekijään
En toivoisi kenenkään joutuvan kärsimään vastaavista
Sympatiat lapsille, opettajille ja muille koulun tiloissa oleville
Työskentelin aikoinaan OYS:ssa. Siellä sisäilmaongelma lakaistiin tietoisesti maton alle ja lakaistaan edelleen. Muistoksi jäi ainaiset oireet kun menee uudelleen homeiseen paikkaan.
Lakaistaan maton alle tämäkin?
Eipä löytynyt Jokirannan koulua listalta:
-> Katso Ylen homekoulukoneesta, onko teidän koulussanne ollut sisäilmaongelmia (ei antanut laittaa suoraa linkkiä)
Käsittääkseni tarkoittaa sitä, että koulun johdosta ei ole myönnetty ongelman olemassaoloa YLE:n kyselyssä?
"asia on hoidettavien listalla" ei riitä!
päättäjien ei tulisi alentua sellaiseen kommentointiin, että asiahan tullaan hoitamaan muutaman vuoden sisällä. Muutaman vuoden kuluttua tehtävät korjaukset eivät auta tämänhetkisiä oppilaita ja koulussa tällä hetkellä työskenteleviä. Tällä hetkellä koulussa olevat ovat yhtä tärkeitä kuin siellä tulevaisuudessa oleskelevat, joten asiaan on puututtava välittömästi. Tilakeskus omistaa kiinteistön joten heidän vastuullaan on varmistaa se, että koulu suljetaan välittömästi mikäli siellä ei ole terveellistä oleskella. Ei kait vaan nyt ole niin, että omistaja koittaa sisäilmamittauksista onnellisena uskotella vanhemmille että koulussa on terveellistä oleskella. Joko Tilakeskus ei tiedä että sisäilmamittauksilla voidaan vain varmistaa mikrobiongelman olemassaolo mutta ei koskaan poissulkea niitä -tai sitten he tietävät että asia on näin mutta toivovat että vanhemmat ja koulussa työskentelevät eivät tätä tiedä ja pelaavat aikaa "hyvillä" sisäilmamittauksilla jotka eivät todellisuudessa merkitse yhtään mitään kun mietitään sitä, onko rakennus asumisterveydellisesti kunnossa. Päättäjien suhteen tuntuu siltä että päättäjät joko sanovat että "hyvä kun vanhemmat ajatte asiaa" tai että "kouluhan on asialistalla, odottakaa nyt muutama vuosi". Onko nyt niin että kukaan ei tiedä kenen pitäisi tietää tai tehdä yhtään mitään?
Itse homeesta sairastuneena, vaadin että lapsien ei tarvitsisi terveyttään menettää jo nuorena homeen vuoksi.
Jotain pitää tehdä ja pian. Terveyttään ei valitettavasti sairastuneet saa takaisin, mutta nyt täytyy estää, ettei uusia sairastumisia ilmeisi.
Käynyt kyseistä koulua 2002-2005, jolloin kärsin jatkuvasta päänsärystä, väsymyksestä ja kroonisesta poskiontelotulehdusesta. Enkä todellakaan ollut ainut. Ja ongelmia ollut jo paljon tätä ennen, eli vuosikausia, olisiko vihdoin aika tehdä jotain, kuten räjäyttää koko roska maan tasalle ja rakentaa tilalle uusi, vaikkapa hieno hirsikoulu, kuten Pudasjärvellä.
Lapsi vaihtoi koulua.oireet nm. Migreeni ja uupumus loppuvat jo ensimmäisen kouluviikon aikana.
"Ihanan kallista"
Ilmeisesti päättäjien mukaan taloudellisesti on parempi hoitaa jo sairastuneiden lisäksi vielä sairastuvia lapsia ja opettajia. Paljonko se maksaa tulevaisuudessa...?
Kuinkahan paljon maksaa hoitaa jo nyt sairastuneita; parin viimeisen vuosikymmenen aikana siellä altistuneita ja terveytensä menettäneitä? Kuinkahan moni on opettajakunnasta joutunut ennenenaikaiselle eläkkeelle? Saatikka lapset, jotka ovat mm ammatinvalinnassa joutuneet ottamaan homeen aiheuttamat oireet huomioon... onkohan tutkittu?
| This discussion has been closed. |