Dalton Alpakalle elämä
Ota yhteyttä adressin tekijään
magnettitutimukseen 2 vuoden takaisen pahoinpitelyn vuoksi ja vakavan huimauksen takia, mutta kaikki jopa tämä ei tunnu missään verrattuna mitä se dalton parka joutuu kokemaan. olen eläin rakas joten, lopettakaa se eläinten turhaa tappaminen ,varsinkin tässä tapauksessa kun on kysymys erikoisesta eläi rodusta. tiesittekö,että alpakoita rituaali teurastataan esim. perussa melkeen sukupuuttoon joten niitä ei kohta riitä lasten lasten näytettäväksi.antakaa daltonin elää sanon minä. antaisin henkeni sen puolesta,jos voisin,jos saan tietää että olen sairas.
Olisi hienoa ,jos ottaisi vielä yhteyttä Daltonin omistajaan ja kertoisi että meidän eläinlääkärissä voitaisiin se tehdä. Sellainen toiminta osoittaisi myös eläinlääkärinkin omatoimisuutta ja kykyä tehdä todellakin itsenäisiä päätöksiä, kykyä myös toimia erittäin myötätuntoisesti tässä asiassa myös Daltonia ja sen omistajaakin kohtaan.
Se eläinlääkäri joka sen tekisi, ei varmastikaan ainakaan meidän adressin kirjoittajien keskuuudessa unohtuisi ikinä, se muistettaisiin aina hyvänä, ja eläinten parasta ajattelevana eläinlääkärinä. Siis eläinlääkärinä, joka tekisi työtänsä todellakin osittain myös kutsumustyönäkin.
Se tuntuisi jo ihananakin käänteenä tässä Daltonin asiassa.
Meitä listaan nimiä kirjoittaneita on jo aika paljon ympäri Suomea, ja me kaikki toivomme Daltonin parasta.
Daltonista tulisi kaikkien listaan nimien kirjoittamien lemmikki sekä ehkä myös melkein koko Suomenkin lemmikki. Ainakin kuuluisa.
Me listaan nimenne kirjoittaneet haluamme säilyttää Daltonin omana suosikkilemmikkinä tästä eteenkin päin.
Yksi listaan nimensä kirjoittanut Lounas-Suomalainen
Mietitään, että mitä voitaisiin vielä tehdä
Yritettäisiis toimia siis myöskin silläkin tavalla.
Ja lehtijuttu myös
Siis mistä tahansa lehdestä voisi olla aivan ihanaakin lukea Daltonista. Niin Koko Suomessakin ilmestyvistä viikkolehdistä. Seurasta, Annasta, Avusta tai sitten vaikka Helsingin sanomista, Iltasanomista, Turun sanomista, Aluesanomista.
Ja Daltonista pitäisikin tehdä lehtijuttu, koska kyse on niinkin harvinaisesta eläimestä kuin Alpakasta Suomessa, ja sitten myös koska sen puolesta on tosiaankin jo niinkin paljon allekirjoittaneita henkilöitä ympäri Suomeakin.
Mistä vaan lehdestä olisi ihanaa lukea tästä todella kauniskuvioistesta ja hellyyttävästä alpakasta jotakin
Tuntuu sekä falskilta että myöskin oudoltakin
Siis sen verran tuo, että yksityisen tekemä testi ei muka kelpaa, mua kyllä nyt jää kiinnostamaan, että aion kyllä varmasti yrittää ottaa vielä itsekin tästä asiasta selvää.
Siis tää järjetön tappaminen tekee jo ihmisen sanattomaksi..tietääkseni tämä kaveri ei ole tehnyt kenellekkään mitään pahaa...ai niin saahan se suomalaiset puhumaan, nauramaan ja hyvälle tuulelle (se on jo paha et puhuu saati et vielä nauraa ja on hyväntuulinen)
Re: Tuntuu sekä falskilta että myöskin oudoltakin
Re: Re: Tuntuu sekä falskilta että myöskin oudoltakin
#362: - Re: Tuntuu sekä falskilta että myöskin oudoltakin
sorry, tuntuu tosiaankin oudolle tätä linkkiä ei pysty jakaan??? ja kommenttini on tähänkin no joo.....? näet tuon edellisen
tarkoitukseni oli sanoo et El´viiralla eiku eviiralla olis ehkä tähdellisempääkin tekemistä luin Daltonin tapattaminen, mielestäni elikko on tuonnut pelkkää hyvää mieltä ihmisille täällä (ai niin suomessa EI saa olla hyvää mieltä, siksi itsenäisyyspäivä juhlatkin paatoksella vedetään....)
sitäpaitsi kuinka monella ihmisellä on kunnanlääkärin antama TUBI-todistus???? Ymmärtääkseni omistaja on hankkinut papereita ihan niin paljon kun viranomaiset on niitä halunnut,,entä kun ei sekään riitä?
tää alkaa jo olla se kuuluisa viimenenpisara ja kansalaissodan paikka virastoja ja viranomaisia vastaan
Tappo
Iltalehdessä on Daltonista !
Järjen käyttöhän on sallittu...myös läänineläinlääkäreillä !
Hanna Lounela anna siis JOULULAHJA ELÄMÄLLE eli säästä Daltonin henki !
Sikaloissa, turkistarhoissa,talleilla, navetoissa "koiratehtaissa", "kissaloissa" , eläinkaupoissa, kenneleissä jne alueellasi on monenlaisia eläinsuojelullisia ongelmia, hoida ne kuntoon, äläkä uhraa aikaasi jonninjoutavaan paperisotaan. Kärsivät eläimet huutavat apuasi! Dalton ei kärsi vaan haluaa jatkaa eloaan hevosystävien kanssa!
Laiton maahantuonti
On vielä täysin epäeettistä pitää pientä siroa laumaeläintä yksin täysin erilaisesti käyttäytyvien ja vaarallisen erikokoisten laumaeläinten, hevosten, kanssa. Omistaja ei osaa hoitaa alpakkaa, harjailee piikkisualla likaantunutta villaa, joka olisi kuulunut keriä kesällä. Syöttää sille mitä sattuu, levittää tietoa että alpakka pärjää hevosten kanssa, kuljettaa sitä narusta kaulan ympärillä jne. Ja missä ihmeessä on se tämän henkilän aiemmin hevostallinetissä kaupittelema alpakka?
Kirjoittajalle 356: Nauravat sut maanrakoon siellä yksityisellä eläinlääkäriasemalla jos tosiaan aiot niille mennä asiasta jauhamaan. Onneksi eläinlääkäreillä sentään on yleensä järki tallessa ja osaavat katsoa muutakin kuin söpöä eläintä, kun näköjään asianajajilla ei aina ole (vrt. daltonia puolustava asianajaja).
369:lle
Numerolle 368
Daltonia ei saa tappaa, mutta sakot maahantuojalle tietenkin tulee antaa, kun ei selvittänyt lupa-asiaa ennen tuontia.
Hoitoon en ota kantaa, luulisin kyllä, että maahantuoja osaa hoitaa alpakan.
On hevosiakin ilman lajikumppania paljon, vain tallikissa tai lammas/vuohi seuranaan.
Myynti-ilmoitus hevostallinetissä
paikkakunta Siikalatva
maakunta Pohjois-Pohjanmaa
ilmoitus Punaruskea 3-vuotias alpakka-poika jolla on valkoinen naamari, kiva väritys. Ollut velipoikansa sekä sittemmin myös lampaiden seurassa, sukukypsä vaikka siitostöihin.
Tulee ihmisten juttusille, sopii vaikka eläinpuistoon.
hinta: 2500
s-posti: [email protected]
nro: 782350, ilmoittaja on Yksityinen, onko tämä asiaton ilmoitus?
Ettei unohtuisi tämäkään tosiasia!
Kuka on asianajaja?
372: Saa eläimiä myydä !
Eija myi siinä alpakkaa...mitä sitten? Laillista touhua!
Tarkoittiko velipojalla Daltonia...Daltonia ei siinä kuitenkaan kaupannut.
Myikö edes omaa alpakkaa vai toimiko välittäjänä jollekin ?
Miksi myi daltonin ainoan lajikumppanin?
Jos on daltonin velipoika, on nyt tartuttamassa mahdollista tubia jossainpäin suomea.
Eija on sanonut tuoneensa daltonin siksi suomeen että täällä alpakat ovat niin kalliita, silti pyytää sitten itse samaa kallista hintaa kun myy.
| This discussion has been closed. |
Re:
#350: -
anna