Adressit.com

Pelastakaa Kulttuuritalo Annankatu 6

Ota yhteyttä adressin tekijään

Vieras#1 Sep 16, 2011, 21:18
Kaikki kirjoittaa!!
random#2 Sep 16, 2011, 21:21

murrr

Niinpä, Annista ei saa lopettaa!!!
Vieras#3 Sep 16, 2011, 21:26
Allekirjoittakaa pelastaaksenne Annis!
Suvaitsevaisuutta#4 Sep 16, 2011, 22:09

Purettaisiin pois

Ei keskellä kaupunkia voi pitää vanhaa kulttuuria.Monikulttuuri kukoistaa.Vanha väistyy uuden tieltä.Rakennetaan uusi kulttuuritalo muhamettilainen moskeija.

This comment has been removed by the person who wrote it.

Vieras#6 Sep 16, 2011, 22:56
Ei yhtään kerrostaloo enää rikkaille!Annankatu 6 pitää säilyttää ehdottomast!!
kutsuvat porvariksi#7 Sep 17, 2011, 00:19

Pois vaan..

Moi!

Saisivat pistää palasiksi vaan koko rakennuksen, sisällä haisee vain hiki, sekä terveystarkastajalla vosii olla paljon sanomista paikan hygieniaan. Kerrostalot sopisivat siihen paikkaa todella hyvin, koulun välittömässä läheisyydessa, sekä riittävän kaukana ydinkeskustasta.

Vieras #6: Miksi rikkaille ei saisi rakentaa kerrostaloja? Me tarviotsemme uusia asuntoja kipeästi poriin.

Palasiksi.
EI PALASIKSI.#8 Sep 17, 2011, 00:26

Re: Pois vaan..

#7: kutsuvat porvariksi - Pois vaan..

Moi!

Näköjään kouluja ei olla itse ihan hirveästi käyty, kun katsotaan miten sitä kirjoitetaan.

Annis on suuri osa Poria ja sen kulttuuria ja juuri sen takia Annankatu 6 tulee säilyttää ennallaan, koskemattomana. Anniksella on koettu monia suuria ja ei niin suuria hetkiä, joita en vaihtaisi koskaan pois!

This comment has been removed by the author of the petition.

Vieras#10 Sep 17, 2011, 00:43

Re: Re: Pois vaan..

#9: - Re: Pois vaan..

Ilmankos susta tuli hihhuli. ;)

Vieras#11 Sep 17, 2011, 00:53
EI
Vieras#12 Sep 17, 2011, 02:22
Annis on tärkeä osa Porin kulttuuritarjontaa. Ja varsinkin nuorison suosima kohde kyseessä, hienoa jos viedään ne vähäisetkin aktiviteetit pois.

This comment has been removed by the person who wrote it.

Reason for the removal: korjaus

KEKKONEN#14 Sep 17, 2011, 02:27

Re: Pois vaan..

#7: kutsuvat porvariksi - Pois vaan..


#13 Re: Pois vaan..

17.09.2011 02:26

#7: kutsuvat porvariksi - Pois vaan..

Kerrostalot sopivat joka paikkaan joten sen voi rakentaa ihan jonnekkin muualle. Tsekkaa oma hygieniasi. Esim. keikoilla luonnollisesti haisee hiki. Pitäsköhän kuntosalit ym. purkaa... siellä vasta huono hygienia on...

Peppe#15 Sep 17, 2011, 07:51

Raha ratkaisee..

Toivotaan parasta.. Jos purkutuomio tulee niin vähintään uudet vastaavat tilat sivummalle ettei häiritse ketään.
Vieras#16 Sep 17, 2011, 09:19

Vanhana Pelmun perustuskentekijänä kannatan ehdottomasti tätä!
Kannata sinäkin.

t.Mikko P

Vieras#17 Sep 17, 2011, 09:29
Raha ei saa ratkaista kulttuuria! Korkeakulttuuri ei todellakaan ole ainoaa kulttuuria vaan ponnistaa väitteistä huolimatta juurikin tälläisistä ympäristöistä.

Jos joku kehtaa väittää etteikö Annis olisi suurin yksittäinen tekijä Porin kulttuurin monipuolisuuteen, saa katsoa peiliin ja katsahtaa uudelleen kaiken kulttuurin taustoja ja lähtöpisteitä. Yllättävän monet tiet lähtevät nimenomaan tästä talosta.
Vieras#18 Sep 17, 2011, 09:38

Re: Pois vaan..

#7: kutsuvat porvariksi - Pois vaan..

Eipä taida olla kokemusta tosiaan talon toimista. Hygienia on ihan hyvällä tasolla, siivooja käy päivittäin siivoamassa paikan ja keittiö pidetään aivan taatusti siistimpänä kuin ne ravintolan keittiöt joissa porvari itsekin käynee syömässä. (Nimimerkillä: olen ollut monissa töissä, yksikään ei ole sen siistimpi kuin talon keittiö.)

Jos porvari nauttii kulttuurista, tulisi tutustua tosiaan tuohon tarjontaan Porissa ja katsahtaa taustoja näiden tekijöiden kohdalla. Lähes poikkeuksetta taustalta löytyy Anniksella oloa ja harrastamista. Eikä vain siis Porissa. Lukuisia näyttelijöitä on nimenomaan Teatterinuoria. Porilaisista bändeistä jotka maailmalle ovat ponnistaneet, jokainen on ollut talon vaikutuspiirissä.

Jos kerrostalon asukit valittavat metelistä tai hajuista, tulisi rakennuttajan jo tässä vaiheessa ymmärtää mihin on sitä sijoitustaan pykäämässä. Ei nimittäin ole taatusti ollut yllätyksenä tämän paikan historia. Ja jos on, tulisi harkita kahdesti vielä uudelleen.

Kerrostaloja tulee ja menee, Anniksia on vain tämä yksi.

Vieras#19 Sep 17, 2011, 09:47
Viimeinen paikka alottelevien muusikoiden päästä vapaasti soittamaan,teatterinuorten harjoittelemaan.Viimeisiä kappaleita porin kulttuurielämää.Ilman tätä ei tule uusia Yö,eikä Dingojakaan.Paremmista orkestereista nyt puhumattakaan.
Vieras#20 Sep 17, 2011, 10:29
Aiheellinen pelko, toivottavasti jätetään myös nuorten kulttuurille tilaa ikäjakaumaltaan vanhenevassa kaupungissa.
Vieras#21 Sep 17, 2011, 11:52
Mitä ihmettä kun kaikki vanhat rakennukset joilla on jo tunnearvoa niin laitetaan maan tasalle ja jtn v i t u n kerrostalo p a s k a a siihen tilalle!??? herätkääs

This comment has been removed by the person who wrote it.

Vieras#24 Sep 17, 2011, 12:13

Ulkopaikkakuntalaisen näkemys

Pori on per***stä.

Ehkä hienoin asia Porissa on sen voimakas, inspiroiva ja elämyksellinen underground musiikkiskene. Sekä Annis että Baarikaappi ovat pääkallopaikkoja mitä tulee satakuntalaiseen undergroundmetalliin (ja muihinkin musiikin lajeihin). Näitä asioita jäin eniten kaipaamaan kun Satakunnasta muutaman vuoden oleskelun jälkeen matkaani jatkoin.
Vieras#25 Sep 17, 2011, 13:41

hmm

minä olen itse sitä mieltä että annis toimisi vielä hetken ja vanhasta uimahallista tehtäisiin uusi teatteri ja musiikki nuorten harjoittelu paikka? enemmän tilaa ja rauhallisempi paikka?