Avoin päiväkoti Kangaspuisto takaisin Tuiraan

Ota yhteyttä adressin tekijään

Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Avoin päiväkoti Kangaspuisto takaisin Tuiraan.

PÄIVÄKOTIEN VASTUUKYSYMYKSET

#1 Päiväkoti

11.12.2011 22:20

PÄIVÄKODIT PYRITÄÄN NYKYISIN SIJOITTAMAAN SUURIKSI KOKONAISUUKSIKSI KUSTANNUSSYISTÄ.OTTAEN HUOMIOON LEVIÄVÄT TAUDIT AIDSIN JA MUUT LEVIÄVÄT VIRUKSET,BAKTEERIT.
Oman työn osuus palveluissa suuremmaksi

#2 Avoin päiväkoti

11.12.2011 22:42

Jokaisen täytyy pystyä huolehtimaan pennuistaan itse.Aina valitetaan huonosta hoidosta vaatitaan
vastaamaan hoitajia hoitovirheistä.

Anonyymi

#3 Re: Avoin päiväkoti

11.12.2011 23:51

#2: Oman työn osuus palveluissa suuremmaksi - Avoin päiväkoti

Tässä ei ole nyt kyse sellaisesta. Tässä on kyse kerhotoiminnasta. Nämä lapset siis hoidetaan nimenomaan kotona, mutta käyvät kerhossa pari kertaa viikossa pari tuntia kerrallaan.


Vieras

#4

21.02.2012 15:51

Kyllä lasten, joiden anhemmat käyvättöissä, tarvitsevat ensisijaisesti hotopaikam. Kuten tässäkin tapauksessa, jossa avoin pk siirtyi Kalliolan pk:n remontin vuoksi väliaikaisesti Vihreän talon tiloihin. Remontti valmistuu ja uskonpa, että avoin pk pääsee taas omiin tiloihinsa syksyllä. Kaikki tiet vievät keskustaan:) Kuljettavathan työssä käyvätkin vanhemmat lapsensa toiselle puolen kaupunkia, miksei sitten kotiäiti, tai- isä jaksa kuljettaa lapsiaan. maltti on valttia.

Vieras

#5 Re:

21.02.2012 15:52


Vieras

#6 Re:

25.02.2012 16:15

#4: -

Mistä päättelet, että kyse on kotiäideistä/ isistä? Tähän joukkoon kuuluu vanhempia ( myöskin allekirjoittanut ), jotka ovat molemmat töissä siitä huolimatta, että hoitavat lapsensa kotona. Eli käytännössä aina jompikumpi vanhemmista töissä, vaikka lapset hoidetaankin itse kotona- vanhemmat vuorotellen töissä ja vuorotellen hoitavat lapsia. Eli melko sähäkkää on arki ;), joten kyllä ehdottomasti lyhyempi kerhomatka helpottaa arkea. Eli mehän säästämme yhteiskunnan rahoja jopa, kun molempien työssäkäynnistä huolimatta hoidamme lapsemme kotona. ;) Kun nyt tälle arvottamisen tielle lähdettiin. ;)
Pointti tässä on myös se, että ei ole luvattu, että edes syksyllä päästäisiin takaisin Tuiraan mikä hankaloittaa entisestään arkea, kun syksyllä osa perheistä joutuu kuljettamaan sitten Tuirassa eskarilaista ja kerholaista keskustassa ( jos takaisin Tuiraan ei päästä ), mikä on jo aikataulullisesti hankalaa. Vaikeaa olla kahdessa paikassa yhtäaikaa viemässä lasta, kun bussien varassa enimmäkseen ollaan. Eräiltäkin alueilta kulkee vain yksi bussi tunnissa.

MV