Adressit.com

Adressi Päivi Räsäsen erottamiseksi ministerinvirasta

Ota yhteyttä adressin tekijään

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

danilehti#3229 Aug 08, 2013, 09:08

Re: hähää. turha addressi

#1: -

Hähää! Turha addressi.

Turha yritys äänestää yhtä suomen kantavaa voimaa Päiviä pois virasta, te pikkutekijät.

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

Vieras#3231 Aug 08, 2013, 11:08
Homemopatia ym lääkinnälliset muodot tulevat IDÄSTÄ! Länsimaalinen lääkekulttuuri nojaa itämaiseen!
Vieras#3232 Aug 08, 2013, 13:41

Re: Moro

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

Vieras#3234 Aug 10, 2013, 15:56
Vaikka en ole ravintola-alan työntekijä niin silti.. Räsänen viralta ennen ku keksii lisää hienoja kieltoja.
Vieras#3235 Aug 10, 2013, 19:24
potkut
Vieras#3236 Aug 12, 2013, 00:08
ei erottaminen riitä räsäsen kohdalla vaan se pitäisi erottamisen lisäksi karkottaa suomesta pysyvästi pois.
Vieras#3237 Aug 12, 2013, 01:13
rasittava akka.
suosi suomalaista,työllistä lähimmäisesi#3238 Aug 12, 2013, 11:58
Potkut kaikille niille, jotka ostaa nettikaupasta ja Tallinnasta raijaa viinaa. He kaivavat maata suomalaisten kaupanpitäjien, myyjien, tarjoilijoiden jalkojen alta. Jyväskylästä lopetti morsiuspukuliike, kun tilataan netistä Kiinasta. Ompelijatkin jäävät työttömiksi. Ulos työttömyyden viljelijät!
Vieras#3239 Aug 12, 2013, 14:31
Hyvä tämä!
Eunukki#3240 Aug 12, 2013, 14:33

Re: Re: hähää. turha addressi

#3229: danilehti - Re: hähää. turha addressi

Haista sinä kuule P A S K A isolla P.llä

Baarimikko#3241 Aug 12, 2013, 15:23
Eikö toi ju....n mieliharmi koskaan edes del..
Vieras#3242 Aug 13, 2013, 07:52
Päivi Räsänen on aivan liian kiihko mielinen ihminen ajamaan suomalaisten yhteisiä asioita, varsinkin kun kyse on vielä ministerin virasta. Hän esittää virkaansa nähden täysin absurdeja laki ehdotuksia selkeästikään sen kummemmin asiaa pidemmälle miettimättä. Kuten viimeaikoina mediassa esiintyneet
"Päivi Räsänen haluaa kieltää"
-Jengiliivit/rikollisjengiin kuulumisen: Ajatteliko Räsänen että juuri tämä hänen laki ehdotuksensa pistäisi vihdoin järjestäytyneen rikollisuuden kuriin? Ja onko valtiolla resursseja valvoa tämän lain toteutumista? Vai olisiko tämä pyöräily kypärän käytön kaltainen "yleensä" laki josta ei rangaistaisi ja hyöty olisi vain että rikolliset saisivat ruokittua pahiksen imagoaan. Tuleeko jengiläisestä ilman liivejä turvallisempi henkilö, esimerkiksi ärsyyntyneelle suomen kansalaiselle aukoa päätään? Tai vaihtoehtoisesti todeta liiveistä, että jätän tämän väliin.


-Uskomushoidot. Pitäisi kieltää kokonaan vai? Ministeri Päivi Räsänen ei taaskaan tuntunut ajattelevan loppuun asti. Tässä lakialoitteessa on varmasti ollut ihan hyvät tarkoitus perät, mutta kokonaan kieltäminen? Radikaali Räsänen iskee taas. Miten olisi ollut esimerkiksi, kiellettäisiin ensisijaisena hoitomuotona käyttäminen vakavasti sairailla lapsilla ja vanhuksilla? Ei sitä meidän suomalaistenkaan aina tarvitse toimia mitä Ruotsi edellä periaatteella.

-Ravintoloiden aukioloajat. No tähän saatiinkin jo loistavat perustelut adressin luojalta.

Räsäsen väittämien, laki ehdotusten ja julkisen käyttäytymisen perusteella hän on liian "putkinäköinen" ja vastuuttomasti mielipiteitään ilmoille heittelevä henkilö ministeriksi.
Vieras#3243 Aug 13, 2013, 08:37
Päivi Räsänen on haitaksi Suomelle. Korkea aika saada hänet pois minesterin/kansanedustan virasta.
Valitse nimimerkki#3244 Aug 13, 2013, 17:36

SÄÄLITTÄVÄÄ TOIMINTAA

NO? EI VIELÄKÄÄN TAPAHDU MITÄÄN. KYLLÄ TE OLETTE OIKEASTI TODELLA MITÄTTÖMIÄ. RÄSÄNEN JATKAA VAKAASTI TEHTÄVISSÄÄN JA TÄÄLLÄ LÄSSYTETÄÄN EDELLEEN VAIN PAS-KAA. VOI TEITÄ RESSUKOITA.

Tietämätön#3245 Aug 14, 2013, 12:13

Voihan..

Voisko joku Räsäsen kannattaja perustella muutaman huomion koskien tuota ravintola-alaa ja alkoholiverotusta?

1. Jos kaikki ravinolat suljetaan klo 2.00, mihin menee kaikki se väki niistä ravintoloista? Jos keskustan alueella on esim. 5 yökerhoa, joista jokaisessa olis +/- 500 asiakasta. Ihmiset siirtyvät taksijonoihin ja nakkikioskeille. Ja koska samaan aikaan sulkeutuu myös ne kymmenet pubit, niin ihmisten määrä keskustassa tähän aikaan on jo aika huikea.
Millä tavoin poliisin työ vähenee tällä tavoin? Miten väkivalta vähenee, kun laitetaan kaikki juopuneet ihmiset kadulle samaan aikaan?

2. Miten ihmeessä se alkoholin käyttö vähenisi, vaikka suljettaisiin kokonaan jokainen ravintola? Kaupastahan sitä saa edelleen, kyllä ne ihmiset sen sieltäki hakee. Kovimmat ammattilaiset vetää käsidesitkin, niitä tosin ei ravintoloissa näy. Ihminen joka haluaa juoda, juo kyllä vaikka koko alkoholi kiellettäisiin. Kaikkihan meistä tietää miten sitä syntyy.

3. Alkoholiveron korotus. Miten sekään vähentää sen alkoholin kulutusta? Kyllä toki niin, ettei ihmiset viitsi ravintolassa käydä, kun maksaa liikaa. Halvempaa ostaa kaupasta ja ryypätä kotona tai puistossa. Ja jos kaupasta ostettuna on liian kallista, aina voi hakea virosta! Te jotka väitätte, että näin ei käy, oletteko mahdollisesti seurannut sitä viinarallia? Edelleen, se joka haluaa juoda, se varmasti juo.
Kotiryyppäämisen takia (etenkin talvisin, kun ulkonakaan ei tarkene) poliisin kotikäynnit kasvavat. Vai kuka voi väittää, etteikö se naapurista kuuluva meteli yöllä häiritse?

4. Tiedän kyllä, että alkoholin kulutus aiheuttaa valtiolle huomattavia kustannuksia, mutta mitä jos se kiellettäisiin kokonaan? Valtio menettää verorahoja, minkä verotusta sitten kiristettäisiin, jotta saataisiin varoja alkoholistien hoitoon? Ehkä alkoholisteja ei olisi ihan niin paljon, mutta ei ne juopot kesken lopu siltikään vielä pitkään aikaan. Ehkä myöhemmin tulevaisuudessa näin voisi käydäkkin, mutta nykynuoret ovat jo nyt paljon raittiimpia, kuin vaikka 10v sitten.
Hyvänä esimerkkinä on narkkarit. Koituvat yhteiskunnalle kalliiksi, mutta eivät tuo kassaan penniäkään.

Eli siis itse en ymmärrä miten nämä asiat helpottaisi poliisin työtä ja toisi valtiolle säästöjä?
Joku voisi selittää ne minulle? Joku on tietysti saattanut sen jo tuolla selventää, mutta en jaksanu käydä kaikkii kommentteja läpi. Kiitos jo etukäteen!
Vieras#3246 Aug 14, 2013, 12:42

Re: SÄÄLITTÄVÄÄ TOIMINTAA

#3244: Valitse nimimerkki - SÄÄLITTÄVÄÄ TOIMINTAA

Tosiaan, tämähän on adressi. Ei kansalaisaloite.

Raitis#3247 Aug 15, 2013, 09:37

Todellisuus hukassa

Maa makaa kyljellään ja ainoa asia joka tuntuu Räsästä vaivaavan on tuo tekopyhä näkemys alkoholista.
Vieras#3248 Aug 15, 2013, 19:35
Eiköhän savusteta tuo vanhoilline havukka v*ttuun! Käykeehän allekirjoittamassa!
TapsaK#3249 Aug 16, 2013, 11:58
Sain parhaat naurut tämän adressin kommenteista. Itseään suvaitsevaisiksi olettavat kirjoittelijat hilluvat Päivi Räsästä vastaan suu vaahdossa kuin muslimit ikään omaa fatwaansa julistaen. Antaa tulla sitä lokaa nyt päin minunkin naamaa. Käännän toisenkin posken.
Vieras#3250 Aug 16, 2013, 12:52

Re:

#3249: TapsaK -

päivi on paras perus suomalainen kristitty hallituksessa ja vaan sun kaltaset maan pertturit haluaa hänet pois!!!!!!!!!!!!!!!!111111