Loppu Alkon monopolille
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Loppu Alkon monopolille.
|
kai haavisto helsinki |
#103.11.2006 16:45Alkoholipolitiikka perustuu valheelle... Alkoholin liikakäytön ongelmat ovat kiistattomia, mutta hinta ja alkoholin saatavuus ei selitä väärinkäytttöä... Kontrollin ja kyttäyksen sijaan tulee haittoja ehkäsitä alkoholin käyttökulttuuria muuttamalla. Jos hinta ja saatavuus todella korreloisi haittojen kanssa niin sellaisissa kaupunginosissa joissa asuu pienituloisia ja joissa ei olealkon muumälöitä pitäisi olla myös enemmän raittiita kuin muualla... Raivoraitis Jakomäki, Maunula tai Tapulikaupunki ei ole kuitenkaan todellisuutta. Suomen sosiali- ja terveysministeriö on toistuvasti harhauttanut Eu-komissiota ja muuta Eu- hallintoa... kyse ei ole kansalaisten suojelusta vaan omien virheiden peittelystä.... jo 1970 - luvulla on tehty alkoholikulttuurin muuttamisen etuja korostavia tutkimuksia jotka osittavat että alkoholin käyttöä voi opetella ja hallita muuttamalla asenteita kohtuukäyttöä suosivaksi. Miksi siis yhä uskotellaan että ALKOn monopoli olisi suomen kansan suojelemista. |
|
| |
|
Jeremi Roivas Turku |
#2 EI perusteita olemassakaan alkon monopolille05.09.2007 19:11Olemme tällähetkellä siinä tilanteessa, että alko pystyy pitämään viinin hinnan huimissa lukemissa, vaikka tuottajamaissa samaista viiniä saisi hyvällä tuurilla 50cent kuten esim ruanvalmistukseen tarkoitettu jp chenet, jota täällä juodaan kalliiseen hintaan illanistujaisissa. Tämähän on suuri ongelma, joka johtuu viinien ja alkoholituotteiden monopolista. Itse alko ei tällähetkellä pysty rajoittamaan mitenkäänkään kuluttajan ostotottumuksia, sillä hehän kuitenkin myyvät, ellet ole alaikäinen tai lian kännissä. Alko käyttää lisäksi monopolioikeuttaan siten, että se sijoittaa suurien kaupphallien yhteyteen alkonsa, jolloin mahdollisimman moni ostaisi pullon jos toisen, eli he todella tekevät duunia sen eteen että tulosta syntyy. Alkon todellinen pelko on siis tulojen menetys, sillä jos esim viinit kaupallistettaisiin, ja monopoli poistettaisiin, ruokakaupat alkaisivat perustaa omia viinitiskejään, jotka söisivät alkon osuuksia nopeasti. Tuo on siis ainoa peruste tällähetkellä alkon monopoliin. Jos joku väitää että alko voi controlloida juomien juomista niin tämä henkilö on joko aivan tyhmä, tai ei tiedä asioista mitään. Juomista voidaan niinkuin aikasemminkin kontrolloida veron kasvatuksella, joka nostaa juomien hintoja. On aivan sama missä sitä juomaa myydään, halukkaat ostavat sen jokatapauksessa. Siten ihmettelen miksi edelleen alkolla on monopoli, tarviiko valtio alkon tuloja niin kipeasti, että se luulee ettei samoja tuloja saa vähittäiskaupan verojen kauttaki? |
|
| |
|
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Ivalon terveyskeskuksen yöpäivystystä ei saa lakkauttaa.
4888 Luotu: 31.10.2025
Adressi Muonion terveyskeskuksen vuodeosaston ja kiirevastaanottojen puolesta - pohjoisen asukkaat eivät saa jäädä ilman hoitoa!
2763 Luotu: 30.10.2025
Adressi Pyynikin vanhojen mäntyjen puolesta – Älkää kaatako historiaa!
3863 Luotu: 22.10.2025
Kuopio kasvaa etelään – lasten koulupolku on turvattava
1892 Luotu: 30.10.2025
Yle Radio 1 muutokset peruttava
1108 Luotu: 14.10.2025
Länsi-Pohjan keskussairaalan puolesta
7868 Luotu: 01.07.2020
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
2455 Luotu: 15.10.2025
Vetoomus Hennerin leikkitoimintakeskuksen säilyttämisestä nykyisissä tiloissa
380 Luotu: 30.10.2025
adressi Ylitornion vuodeosaston säilyttämiseen- Ylitornion ja lähialueiden asukkaat eivät saa jäädä ilman hyvää lähihoitoa!
354 Luotu: 31.10.2025
Pelastetaan Galleria Forum Box – Turvataan taiteen tulevaisuus Helsingissä vuoteen 2030 asti!
2228 Luotu: 17.10.2025
Länkipohjan palvelutalo aiotaan lakkauttaa, me allekirjoittameet vaadimme, että Keski-Suomen hyvinvointialue turvaa ikäihmisten inhimillisen loppuelämän ja hoidon lähellä omaisiaan.
463 Luotu: 25.10.2025
Vetoomus Myllykosken tsasounan säilyttämisen puolesta
172 Luotu: 01.11.2025
Kulosaaren korttelitalon tontin ja sen ympäristön asemakaavan muutoksen palauttaminen valmisteluun.
162 Luotu: 01.11.2025
Korpilahdelle sote-palvelupiste
425 Luotu: 23.10.2025
Varhan laskutussotku -peli poikki!
121 Luotu: 29.10.2025
Kuusankosken uimahallin säilyttäminen
281 Luotu: 21.10.2025
Konneveden terveysasema on säilytettävä!
713 Luotu: 22.10.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1788 Luotu: 07.09.2025
Eteläisen alueen koulu tulee rakentaa esityksen 2b mukaisesti Niittylahden koulun paikalle ja varhaiskasvatusyksiköt Niittylahdenrantaan ja Reijolan yhteisötalon taakse
272 Luotu: 24.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
1734 Luotu: 11.10.2025