Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kesäperhonen |
/ #16150 Re: Re: Re: Epävarmalle pohdiskelijalle...23.06.2013 11:26Ajatella voi tietysti miten vaan, mutta homoseksuaalisuus ihmisessä on kylläkin ominaisuus, eikä mikään ´teko´ sinänsä. Tunnut olevan epävarma omista ajatuksistasi asian suhteen,mutta ehkä sitä helpottaa tämä tieto:sinun ei tarvitse vaivata mieltäsi koko asialla eikä miettiä sitä laisinkaan ,eikä kukaan voi vaatia sinua ajattelemaan sitä.Eikä varsinkaan sen hyväksynnän kannalta,sillä sinun hyväksyntääsi ei kukaan tarvitse, jos itse olet siitä asiasta ulkopuolinen.Jos taas kaipaat itsellesi seurakunnan tai muun ryhmittymän hyväksyntää , niin eivät he voi asettaa sen ehdoksi mitään homovihaan osallistumista , voit sen sijaan aivan kohteliaasti sanoa heille, että et itse ole kiinnostunut koko asiasta ,etkä edes puhumaan siitä.Jos tivaaminen jatkuu, voit sanoa että asia on sinulle täysin vieras ja ettei sinulla ole mitään kokemusta siitä ja ettet tunne yhtään homoa henkilökohtaisesti eikä sinulla näistä syistä johtuen voi olla mitään omia mielipiteitä heistä.Kysypä sinä heiltä puolestasi mitä mieltä he ovat Syyrian sodasta, asuntokeinottelusta,Tukholman mellakoista , kouluampumistapauksista, ahneuden synnistä ,vallanhimosta,väkivallasta,ym. asioista mitä avarassa maailmassamme on , tapahtuu ja esiintyy. Kysy heiltä hyväksyvätkö he nämä asiat ja teot vaieten ,koska ne -"homouden synnin" sijaan , eivät ollenkaan kiinnosta puheenaiheeksi asti eivätkä vaivaa heitä samalla tavalla. Hyvää kesää Sinulle ja nauti omasta elämästäsi. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48200 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
958 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025