Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
res.matr. |
/ #25216 Tuomitsetteko meidät rukouksissanne?22.11.2013 23:33#25199: Rukoilija - Rukouskehotus: Ei homoavioliittoja Suomeen Voittehan te omien käsitystenne säilymisen puolesta rukoillakin jos siltä tuntuu, mutta jos muut eivät demokraattisessa päätöksenteossa jaa kanssanne samoja arvoja ja käsityksiä,niin te joudutte jakamaan ne vain keskenänne , ettekä voi niistä sitten enää keskuudessannekaan mitään lakia tehdä,kun niistä on päätetty .Lainsäädäntö koskee kaikkia, uskonnolliset tai aattelliset käsitykset jostain päätöksen alla olevasta asiasta taas eivät ole sama kuin sitä koskeva lainkohta.Jos tuollaisilla rukouksilla yleensä jotain vaikutusta on ( ...en nyt siis ota kantaa siihen onko) niin eikö nyt olisi jotenkin tarpeelisempaa rukoilla esim. Syyrian sodan silmittömän teurastuksen loppumisen puolesta ,tai vaikka sen puolesta ,että mahdollisimman moni tavaratalon katon sortumisen alle jääneistä,vielä kriittisessä tilassa olevista onnettomuuden uhreista Latviassa selviäisi hengissä. Huolettavatko nämä asiat teitä yhtään? ( Muiden asiat kun tuntuvat olevan niin lähellä sydäntänne...) Tai miten olisi esirukous Sini Saarelan puolesta. Kohteita siis olisi. En sano, etteikö rukouksella voisi olla jotain psyykkistä voimaa tai etteikö se voisi (jo sinänsä) luoda jotain hyvää ´good-will´ -henkeä ( ainakin siihen osallistuvien keskuudessa )ja edelleen antaa heille voimaa jopa ihan konkreettiseen auttamiseen asti, (voidaanhan sen aikana esim. kerätä kolehtia uhrien auttamiseksi ,eli jonkun kaukaisen lähimmäisen puolesta) mutta tässä teidän tapauksessanne te käytätte rukostanne ikäänkuin aseena keskuudessanne eläviä lähimmäisiänne vastaan ja OMIEN käsitystenne säilymisen puolesta, eikä ainostaan säilymisen vaan myös siksi ,että nuo käsitykset olisivat vallitsevia ,ainoita ja kaikkia sitovia. Eipä silti onhan sitä maailmassa rukouksia ennenkin esitetty ja vaikka millaisten asioiden puolesta :siirtomaasotiin lähetettävien joukkojen puolesta,;atomipommin räjähtämisen puolesta;Francon diktatuurin säilymisen puolesta; Hitlerin voiton puolesta jne.Rukoukset ilmentävät (niihin osallistuvien) ihmisten tahtoa ja halua jonkun asian suhteen, johon he eivät usko muuten enää voitavan vaikuttaa, ja joihin heillä ei ehkä olekaan mitään keinoja vaikuttaa.Rukouksen käyttö kollektiivisena poliittisena vaikutuskeinona on kuitenkin jo selvästiki uskonnon sekoittamista politiikkaan ja -ainakin minun mielestäni - myös jyrkässä ristiriidassa itse rukouksen perusajatusta vastaan. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10267 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40991 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
925 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
621 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
559 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
637 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
124 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
94 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
84 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
52 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
816 Luotu: 02.06.2025
Lastenosteopatian puolesta
798 Luotu: 21.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1693 Luotu: 01.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20790 Luotu: 20.03.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1137 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2753 Luotu: 08.04.2024
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
956 Luotu: 08.03.2024
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2078 Luotu: 22.03.2025