Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Vieras |
/ #30550 Re: Re:Nainen05.03.2014 16:57Jännittävää:) Virgo on palannut maisemiin! Tervetutuoa. Joo kyllä äkkiseltään vaikuttaisi aivan Aatamin aikaiselta touhulta... ja kauanhan noista ajoista on jo nytkähtänytkin. Raamattua enemmän plaranneena huomaa monesti lopullisen käsityksen muuttuneen ennakkokäsityksistä aivan totaalisesti. Raimo Mäkelä käsitteli 2.3.14 Suomen Raamattuopiston jumalanpalveluksen saarnassaan aihetta Jumalan rakkauden uhritie. Siinä hän sanoi, että jos jokainen aviopari noudattaisi Raamatun kehotusta siitä, että aviopuolison tarpeet laitettaisiin omien tarpeiden edelle, ei tulisi avioeroja. Raamatussa kehotetaan miestä laittamaan naisen tarpeet etusijalle ja myös naista laittamaan miehen tarpeet etusijalle. Niin, kyllähän tämä meidän itsekkyys tiedetään, mutta moniko sen sitten rehellisesti myöntää. Monesti on kysymys ihan meidän omasta asenteestamme. Tulee mieleen sanonta "Kristitty on se, joka tunnustaa: Jumala on oikeassa. Muut tekevät sitä, mikä heidän omasta mielestään on oikein." Meidän oma ihmisluontomme, vanha aatu, on vastaan kaikkea Raamatun sanaa ja ihminen haluaisi itse Jumalan paikalle. Siirryn nyt tuohon Saarisaloon, lainaan joitakin kohtia pitemmästä tekstistä: Lähde: Saarisalo Aapeli, Raamatun Sanakirja. Data Universum Oy, Helsinki, 2009, sivu 341: NAINEN Vaikka Raamatun luomiskertomuksen naiselle antama arvo yleensä jäi pitkiksi ajoiksi vain ihanteeksi, vaikutti tämä ihanne kuitenkin yhä kasvavassa määrässä todellisuuteen. --Vapautumisestaan nainen saa kiittää evankeliumia. Palaamalla luomisen perusjärjestykseen Vapahtaja ei vain saata avioliittoa siveelliseen täydellisyyteen, vaan antaa siten myös naiselle Jumalan tarkoittaman aseman. sivu 329: MIES --Häneltä odotetaan myös itsehillinnän taitoa, Sananl.16:32; Sananl.25:28; Job11:12. Voimaansa mies ei saa käyttää väärin kovuuteen, Jes.14:4 s., eikä ylpeyteen ja ylimielisyyteen, Jer.17:5 s. Hän on naisen luonnollinen suojelija, 2.Moos.2:17. --Aviomiehenä hänen on rakastettava vaimoaan kuin omaa lihaansa, vieläpä niin antautuvasti ja vaimon tosi hyvää tarkoittaen kuin Kristus on rakastanut seurakuntaa, Ef.5:25-29; Kol.3:19. Hän ei saa itsekkäästi käyttää hyväkseen vaimon heikkoutta, 1.Piet.3:7. Kristuksessa ei ole miestä eikä naista Gal.3:28, so. hänen armolahjansa kuuluvat yhtäläisesti molemmille, vrt. 1.Piet.3:7.
Hei Virgo, sehän tarkoittaa tuo perheen perustaminen sitä, että tuosta naisen ja miehen välisestä suhteesta tulee voimakkaampi kuin riippuvuus isästä ja äidistä. Eihän niitä välejä pidäkkään romuttaa, et varmaan sinäkään sitä tarkoittanut.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
5106 Luotu: 27.04.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
655 Luotu: 18.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
519 Luotu: 16.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
322 Luotu: 13.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
280 Luotu: 16.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
226 Luotu: 21.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
731 Luotu: 01.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
906 Luotu: 13.03.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
391 Luotu: 17.03.2025
Vesannontie /Seututie 552 Keiteleellä turvalliseksi kevyen liikenteen väylällä
113 Luotu: 15.05.2025
Keminmaan kirkonmäen ala-asteen juhlat on palautettava entisiin ajankohtiin!
83 Luotu: 18.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20626 Luotu: 20.03.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68686 Luotu: 15.02.2024
Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
145 Luotu: 14.05.2025
Virkistys- ja lähimetsien hakkuut pois Vaasan metsäsuunnitelmasta
258 Luotu: 12.05.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1636 Luotu: 10.12.2024
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
52 Luotu: 19.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
213 Luotu: 11.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1528 Luotu: 01.05.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
264 Luotu: 29.04.2025