Valtion retkeilyalueiden metsien hakkuut on lopetettava
ajokoira |
/ #46 Re: Aki oikeassa.17.01.2012 23:20#39: Aki Paasovaara, Hossalainen - En mitenkään voi hyväksyä ja ymmärtää retkeilyalueiden hakkuita millään verukkeella.Meillä metsää riittä yllinkyllin hakattavaksi retkeily ja muidenkin arvokohteiden ulkopuolella.Metsähallituksessa näyttää vielä olevan periaatteena luonnonsuojelun vastustaminen,mutta toivottavasti siitäkin talosta löytyy lopulta järki-ihmisiä ymmärtämään luonnonmonimuotoisuuden ja retkeilyalueiden tarpeellisuuden.Nuoret metsälöt on kasvaneet kuitupuun tarvetta ajatellen kaikissa metsissä sitä luokkaa,että meillä olisi varaa nyt jättää kaikki jäljellä olevat arvokkaammat ikimetsät valtionmailta hakkaamatta.Tukkipuu sahoille löytyy yksityisten metsälöistä.Nyt esim.Pölkky OY ostaa tukkia kolmimetrisenä kymmensentiseen asti.Sitä saadaan jo nuorista metsistä,jos laatu vain riittää.Se näissä räkämänniköissä on pahin este tukkipuun saatavuudelle tulevaisuudessakin.Puuta nämä räkämänniköt Osara-aukkoineen kasvaa,mutta laatu on valitettavasti ala-arvoista.Jätetään retkeilyalueet ja arvokkaat ikimetsät hakkuiden ulkopuolelle,koska siihen on nyt puuhuollon ja metsäalan työllisyydenkin kohdalla mahdollisuus.Nyt ei jää enää metsureita suojelun vuoksi työttömäksi kuten on aikasemmin peloteltu. Motoille ja kuorma-autoilijoille riittää puuta hakattavaksi ja kuljetettavaksi.Ongelma on nyt vain se,että miten saadaan kasvaneet räkämänniköt ja vähän laadukkaampienkin nuorten metsälöiden ensiharvennusten puu kaupaksi markkinoilla.Metsäyhtiöt antaa ymmärtää varastojensa olevan täynnä puuta ja ostettukin jo pitkälle ensitalveen.Kun puukäyttö koko ajan vähenee ja metsät silti kasvaa niin miksi hakata tässä tilanteessa arvokkaita ikimetsiä ja retkeilyalueita.Näille ikimetsistä ja retkeilyalueista olisi myös Metsähallitukselle taloudellista hyötyä luonto-virkistyskäyttöä ajatellen.Omaa oksaa Metsähallitus tarkemmin ajatellen sahaa tuhotessaan retkeilyalueita ja ikimetsiä.Eikö siinä talossa toinen käsi tiedä mitä toinen tekee. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1525 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
972 Luotu: 07.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1215 Luotu: 19.04.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
640 Luotu: 11.09.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
492 Luotu: 11.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
345 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21257 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
235 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
212 Luotu: 12.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
204 Luotu: 11.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
175 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
201 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
122 Luotu: 14.09.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
798 Luotu: 17.03.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
247 Luotu: 09.08.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
95 Luotu: 15.09.2025