Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
taku |
#1546 Re: OMFG23.03.2013 09:56#1468: Uskis 2000-luvulta - OMFG Olet siis siä mieltä että uskonto ja politiikkapitäisi pitä erossa toisistaan.Näin ajattelee aikamoni mutta väite ekestä kriittistä tarkastelua.Ensinnäkin kuinka määrittelet uskonnon?Jos sanot että uskonto ei saa vaikuttaa poitiikkaan kyllä joku määritelmä pitäisi voida antaa.Mitä sanot jos väitän ettei ole olemassa mitään uskontoa on vaan lukematon määrä erilaisia elämänkatsomuksia joista jotain nimtetään uskonnoiksi. Sitten esitän kaksi kysymystä saako Jumalan sana vaikuttaa moraaliin eli eettisiin käsityksiimme.entä saavatko eettiset käsityksemme vaikuttaa politiikkaan jossa on hyvin pitkälle kyse etiikasta.Jos todella uskot Jumaaan ja Jeesukseen niin silloin se väkisinkin vaikuttaa eettisiin näkemyksiisi ja sitä kautta politiikkaan |
Vastaukset
Uskis 2000-luvulta |
#1557 Re: Re: OMFG2013-03-23 10:34:56Hei Kiitos kommentistasi. Olen osittain samaa mieltä kanssasi. Mutta minusta metsään mennään siinä vaiheessa, kun Raamatusta poimitaan yksittäisiä lauseita ja muutetaan se lain kirjaimeksi, kuten monissa islami-valtioissa tehdään. Kaikki eivät usko kristinuskoon ja moni meistä kristityistä kannattaa tasa-arvoista avioliittolakia, kuten minä. Jokainen noudattaa omassa elämässään omaa vakaustaan, mutta sitä ei pidä pakkosyöttää muille eikä sen perusteella tule säätää lakia, joka laittaa ihmiset eriarvoiseen asemaan. Minusta se on TEKOPYHÄÄ poimia Raamatusta niitä kohtia, jotka itselleen kokee sopivaksi ja sitten sulkee silmät muulle. Minä kannatan tätä lakia, koska syntymättömät lapseni saattavat sitä tarvita. Haluan, että heillä on oikeus mennä naimisiin, ihmisen kanssa, jota rakastavat, mies tai nainen. Se ei ole minulta pois, että ystäväni saa jotain, joka minulla on ollut AINA. Päinvastoin, toivon sitä sydämestäni. Tasa-arvo ja ihmisoikeudet ovat kristittyjä arvoja, ainakin minulle. Lopun jätän Jumalan päätettäväksi. |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44784 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10590 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1631 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1436 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
702 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
680 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
202 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
174 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20835 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
170 Luotu: 18.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025