Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Heikki |
#2013 Re: Re: Re:24.03.2013 21:38>>Annathan meidän muiden silti jatkaa tätä yhteiskunnan kehittämistä ja lainsäädännön päivittämistä vaikka tämän kansalaisaloitteen avulla.<< Haluaisitko poistaa samalla muutkin ehdot, joita laki vaatii avioon aikovalta? Miksi homous pitäisi laittaa eriarvoiseen asemaan suhteessa noihin muihin avioitujalta vaadittuihin edellytyksiin? Miten yhteiskunta voi kehittyä, jos yhteiskunnan peruspilari, eli perhe lakka olemasta sellaisena kuin olemme sen käsittäneet ja aviolittoa ei pidetä Pyhänä? Eikö kyse ole paremminkin taantumisesta jos palaamme takaisin villi-ihmisten aikakaudelle? Raamatussa on kerrottu mitä tapahtui Sodomalle ja Gomorralle kun esittämäsi kaltainen yhteiskunta sallittiin. Vain yksi mies perheineen oli toisessa käsityksessä asian suhteen ja vain he pelastuivat tuosta yhteiskunnasta kun Jumala suolasi tuon paikan tulella. Nyt samassa paikassa on meri, jossa eivät elä kalatkaan. Sekö on tavoitteesi ja toiveesi? |
Vastaukset
Gabriel |
#2023 Re: Re: Re: Re:2013-03-24 21:46:03"Raamatussa on kerrottu mitä tapahtui Sodomalle ja Gomorralle kun esittämäsi kaltainen yhteiskunta sallittiin. Vain yksi mies perheineen oli toisessa käsityksessä asian suhteen ja vain he pelastuivat tuosta yhteiskunnasta kun Jumala suolasi tuon paikan tulella. Nyt samassa paikassa on meri, jossa eivät elä kalatkaan. Sekö on tavoitteesi ja toiveesi?"
Luepa se raamatunkohta uudelleen. Ei niissä Raamatun tarinoiden kaupungeissa ollut voimassa tasa-arvoinen avioliittolaki. Kyse oli muukalaisvihasta. Lisäksi historiantutkimus ei tue Sodoman ja Gomoran olemassa oloa. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10191 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40464 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
714 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
528 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
524 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
627 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
81 Luotu: 13.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
72 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20786 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
803 Luotu: 02.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
48 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
174 Luotu: 22.05.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
42 Luotu: 15.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1685 Luotu: 01.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
794 Luotu: 21.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
45 Luotu: 09.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
953 Luotu: 08.03.2024
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1135 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2751 Luotu: 08.04.2024